ROK SZKOLNY 2013/2014
16.06.2014 - GRATULACJE DLA DOMINIKI KACZMAREK
Dnia 16.06. 2014 odbyło się wręczenie nagórd w konkursie pt. "Oblicza mojego miasta - Tak było ,tak jest" .
Impreza miała miejsce w Bibilotece Publicznej - filii nr10.
Nagrody przyznawane były w trzech kategoriach wiekowych:
szkoły podstawowe, szkoły gimnazialne, szkoły ponadgimnazialne.
W ostatniej kategorii pierwsze miejsce zajęła uczennica III LO - Dominika Kaczmarek (klasa 2d).
Serdecznie gratulujemy!
Oto nagrodzone prace:
16.06.2014 - Ostatni w tym roku szkolnym występ „Norwida”
16 czerwca 2014 roku grupa artystyczna z III L.O., prowadzona przez panie: Marię Skup, Agatę Jedynak i Elżbietę Pruchnicką, wystąpiła podczas uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu fotograficznego
„Oblicza mojego miasta – Tak było, tak jest”.
Była to już trzecia edycja projektu realizowanego przez: Miejską Bibliotekę Publiczną w Kielcach, Związek Polskich Artystów Fotografików. Okręg Świętokrzyski oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze. Oddział Świętokrzyski w Kielcach, pod patronatem marszałka województwa, pana Adama Jarubasa.
Laureatom, organizatorom i wszystkim gościom obecnym na spotkaniu zaprezentowaliśmy program „Świętokrzyskie poezjogranie”. Wykorzystaliśmy w min wiersze regionalnych artystów, prozę Stefana Żeromskiego oraz utwory napisane przez naszych uczennice i – już - absolwentki: Ewę Siudę, Karolinę Ciszek, Milenę Stępień, Natalię Chrzan. Oprócz literatury, której dobór, jak również sama interpretacja spotkały się z bardzo wysoką oceną publiczności, zaprezentowaliśmy, oczywiście, piosenki. Tym razem były to utwory: „Szyba” z repertuaru Edyty Górniak, „Tak mało trzeba nam” Anny Jantar, „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena i „Powrócisz tu” Ireny Santor.
W prezentacji wystąpili: Ewa Siuda, Paulina Titkin, Madzia Chołuj, Sara Al Kantar, Kamila Latała, Kasia Obara, Karolina Adamiec, Kasia Bożęcka, Agata Feliszek, Rafał Sochacki i Damian Pacholec. Nasz udział w uroczystości był niezwykle radosnym wydarzeniem, ponieważ I nagrodę w Konkursie – w kategorii: szkoły ponadgimnazjalne otrzymała Dominika Kaczmarek, która związana jest z grupą od początku jej istnienia. Warto dodać, iż na przełomie maja i czerwca nasz zespół artystyczny promował III L.O., prezentując program „Kolory Europy”, w którym znalazły się, między innymi, poezje Sylvii Plath i sonety Wiliama Szekspira. Z inscenizacją tą odwiedziliśmy Bibliotekę nr 6 na osiedlu Barwinek oraz Bibliotekę nr 5 przy ulicy Warszawskiej. W kolejnym roku szkolnym opiekę nad zespołem będą sprawowały panie: Agata Jedynak i – nadal – Elżbieta Pruchnicka.
Dziękujemy wszystkim artystom za naprawdę piękną pracę i zapraszamy do jej kontynuowania – po wakacjach!
Uroczystości patriotyczne z udziałem sztandaru III LO.
12 czerwca w kościele garnizonowym w Kielcach odprawiona została msza święta upamiętniajaca 95. rocznicę powstania
II Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Dalsze uroczystości odbyły się na kieleckim Stadionie, gdzie odsłonięty
został pomnik ku czci artylerzystów.
13 czerwca na terenie koszar IV Pułku Piechoty Legionów na Bukówce odbyły się wyjątkowe uroczystości
upamiętniające żołnierzy i oficerów 4-tego Pułku Piechoty i II Pułku Artylerii Lekkiej Legionów.
Podczas uroczystości Święta Pułkowego Czwartaków, "Odznakę Czwartaków" otrzymał dyrektor
III LO im. C. K. Norwida pan Rafał Nowak.
14 czerwca odbyły się obchody 220. rocznicy insurekcji kościuszkowskiej. Po mszy świętej w kościele
pw. Św. Wojciecha uczestmicy uroczystości przemaszerwali pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie odbył
się apel pamięci, koncert melodii wojskowych oraz salwa honorowa, następnie pod pomnikiem zostały
złożone kwiaty.
11.06.2014 - Odwiedziny absolwenta
Dnia 11 czerwca III LO odwiedził tegoroczny absolwent Adam Bartos...
06.06.2014 - "NORWID" PRZEDSZKOLAKOM
III Liceum Ogólnokształcące to szkoła, która żadnych wyzwań się nie boi! W związku z tym faktem, w ostatni piątek, czyli 6 czerwca 2014 roku, wzięliśmy udział w projekcie zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kielcach, a konkretnie – przez Filię nr 4, mieszczącą się przy ulicy Górniczej.
Na zaproszenie pani Renaty Kajdan, kierownika Filii, spotkaliśmy się z przedszkolakami z okolicznych placówek, żeby czytać im literaturę dziecięcą. Ten projekt był jedną z kilku imprez zorganizowanych przez pracowników biblioteki w ramach TYGODNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA.
W roli lektora wystąpiła Paulina Szczepanek z klasy II b, ujawniając niezwykłe wprost zdolności aktorskie. Wspaniale poprowadziła dzieci w świat wyobraźni, zamieszkany, między innymi, przez KOTA W BUTACH i BRZYDKIE KACZĄTKO.
Na zakończenie spotkania z baśnią dzieciaki wykonały ilustracje do wysłuchanych przez siebie historii.
Autor tekstu: p. Elżbieta Pruchnicka
06.06.2014 - 95 rocznica obecności 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach
W dniu 06.06.2014 r. nasza szkoła - III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. C. K. Norwida w Kielcach, wraz z Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach - zorganizowała uroczystości poświęcone 95 rocznicy obecności 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów w Kielcach.
Wydarzenie to rozpoczęło się od powitania gości przez organizatorów - Dyrektora III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. C. K. Norwida w Kielcach - Pana Rafała Nowaka oraz Dyrektora Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej Pana Marka Maciągowskiego.
Wśród gości byli m.in. Prezydent Miasta Kielc - Pan Wojciech Lubawski, Pani Danuta Żbikowska staraniem której pamięć o 2 Pułki Artylerii Lekkiej jest kultywowana w naszym mieście, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych wraz z kilkuset uczniami, Sympatycy 2 PAL oraz mieszkańcy miasta. W bardzo osobistym przemówieniu Pani Danuta Żbikowska przybliżyła losy swojego ojca - oficera 2 PAL, oraz starania Stowarzyszenia Sympatyków, aby pamięć o ich obecności i działalności tej jednostki była kultywowana. Następnie wykład pt. „Związki 2 Pułku Artylerii Lekkiej z Kielcami” wygłosił Pan dr Tomasz Domański, pracownik Kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Przybliżył on historię powstania, walk w latach 1919 - 1920, okres międzywojenny oraz działalność bojową w czasie wojny obronnej we wrześniu 1939 r. 2 PAL. Zebrani goście mogli dowiedzieć się jak wielką rolę w życiu społecznym naszego miasta odgrywali w okresie międzywojennym żołnierze tej jednostki. Następnie wystąpiła młodzież naszej szkoły, która przygotowała koncert muzyki patriotycznej. Po zakończeniu uroczystości na dziedzińcu Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej goście mogli obejrzeć w sali konferencyjnej OMPiO wystawę dzieł związanych z 2 Pułkiem Artylerii Lekkiej Pana Marka Judyckiego.
02.06.2014 - MISTRZOSTWA KIELC W TENISIE STOŁOWYM
2 czerwca w hali kieleckiego "Kopernika" w Mistrzostwach Kielc rywalizowali tenisiści.
Naszą szkołę reprezentowali najwyżej notowani w rankingu tenisa stołowego Oleh Bayduk i Łukasz Strózik.
Niestety chłopcom nie udało się pokonać na co dzień grających w klubach zawodników.
31.05.2014 - DZIEŃ OTWARTY "U NORWIDA"
31.05.2014 r. w III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. C.K. Norwida zorganizowano Dzień Otwarty „U Norwida”. Miał on na celu prezentację bogatego dorobku szkoły, jak również przybliżenie naszej placówki potencjalnym uczniom i ich rodzicom. W programie dnia swoją ofertę zaprezentowali nauczyciele i uczniowie. Były to między innymi: pokazy sportowe, popisy taneczne, prezentacje wokalno-muzyczne.
Przybyłych gości powitał dyrektor Rafał Nowak oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy przygotowali materiały informacyjne i reklamowe, a także ciekawą prezentację multimedialną zawierającą m.in. krótką historię szkoły, profile klas i najciekawsze wydarzenia z życia naszej szkoły. Następnie rozpoczęło się zwiedzanie szkoły – z punktu informacyjnego gospodarze kierowali zainteresowanych do poszczególnych klas tematycznych, gdzie każdy znalazł coś dla siebie:
"MILITARNA" LEKCJA HISTORII:
1. Pokaz uzbrojenia i umundurowania Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA”;
2. Prezentacja modeli współczesnych pojazdów pancernych.
CIEKAWOSTKI BIOLOGICZNE:
1. „Punkt oznaczania grupy krwi”;
2. Możliwość oznaczania własnego BMI;
3. Stoisko ze zdrową żywnością;
„CIEKAWA I BARWNA CHEMIA” - pokazy doświadczeń;
„PAN TADEUSZ” i degustacja staropolskich potraw;
„GEO…GEO…GEOGRAFIA”:
1. Wykonywanie profilu hipsometrycznego terenu;
2. Zastosowanie kartograficznych metod prezentacji zjawisk i obiektów na mapach.
„ANGIELSKI Z GWIAZDAMI”:
1. Teleturniej „ Guess what next!”;
2. Turniej – Scrable;
3. Przedstawienie „ Poskromienie złośnicy”;
„ SĄSIEDZI ZZA WSCHODNIEJ GRANICY”:
1. Czytanie wierszy A. Puszkina;
2. Wystawa malarstwa oraz pamiątek z Rosji;
3. Kulebiaczki, pierożki i inne pyszności.
„ PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ NA CZASIE”:
1. A może własna firma? - biznes plan
2. Konkurs „ case study”
3. „Lot nad ekonomią” – prezentacja dla ciekawskich – konkurs „Spróbuj własnych sił”.
„ŁAMIGŁÓWKI MĄDREJ GŁÓWKI W TRZECH ODSŁONACH”:
1. Sudoku;
2. Labirynt matematyczny;
3. Saper i gry matematyczne.
„GIRO D’ITALIA” – wyścig dookoła Włoch;
„INFORMATYKA DLA LOGIKA”- Wieża Hanoi – gra online;
„VIVE LA FRANCE!” – spotkanie z językiem francuskim;
„¡VIVA ESPAÑA!” – spotkanie z językiem hiszpańskim;
"‘PIERWSZA POMOC” – pokaz grupy PCK.
Dzień otwarty „U Norwida” uświetnił swoim występem zespół teatralny „Nostress” – zdobywca nagrody „Scyzoryki”, w kategorii „Teatr”. Młodzi aktorzy pod czujnym okiem opiekuna grupy, Pana Krzysztofa Arendarskiego, zaprezentowali „Bajki dla potłuczonych”. Występ cieszył się ogromną popularnością, o czym świadczyła liczba osób, które chciały obejrzeć spektakl. Podczas każdego z nich sala niemal pękała w szwach a śmiechu była co niemiara.
Na uwagę zasługiwał również występ uczniów klasy I e, którzy wystawili spektakl „Poskromienie złośnicy” Williama Szekspira. Dekoracje były niesamowite i przenosiły widzów w klimat XVII-wiecznej Padwy, a młodzi aktorzy biorący udział w tym spektaklu zasługują na szczególną pochwałę, z jednego, bardzo ważnego powodu. Musieli oni zmierzyć się z oryginalnym tekstem sztuki jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru i trzeba przyznać, że z zadania wywiązali się śpiewająco.
A skoro już mowa o śpiewie, to przybyli goście mogli posłuchać koncertu rockowego oraz koncertu poezji śpiewanej, przygotowanych przez uzdolnionych muzycznie i wokalnie uczniów naszej szkoły. Wystąpiła również Magdalena Chołuj, uczennica klasy II d, która jest laureatką nagrody „Scyzoryki” w kategorii „Soliści”. Występu na tak wysokim poziomie nie powstydziłyby się nawet największe gwiazdy światowej muzyki.
Po wspaniałych występach wokalnych przyszedł także czas na taniec. Tę część naszej imprezy swoim występem uświetniła Klaudia Kundera z klasy II c. Warto wspomnieć, że nasza uczennica jest trzykrotną Mistrzynią Polski oraz finalistką Mistrzostw Świata w tańcach latynoamerykańskich, była także nominowana do nagrody „Scyzoryki” w kategorii „Taniec towarzyski”. Podczas Dnia Otwartego mieliśmy okazję podziwiać Klaudię w pokazie tańców karaibskich.
Tego dnia zadbaliśmy o sprawność fizyczną naszych przybyłych gości. Odbyły się zawody w wyciskaniu sztangi, turniej badmintona, gry i zabawy dla gimnazjalistów.
A całą imprezę odbywającą się na boisku szkolnym prowadził nasz absolwent, obdarzony radiowym głosem, olbrzymią charyzmą i poczuciem humoru – Mateusz Lutwin.
Obfitujący w różnorodne atrakcje dzień zakończył się oficjalnym zakopaniem „Kapsuły czasu”. Umieszczono w niej między innymi opowiadanie napisane przez Martę Haję, uczennicę klasy III a z ZSOI nr 4 w Kielcach, zwyciężczynię konkursu skierowanego do gimnazjalistów – „Mój świat za 10 lat”.
Wszyscy nasi goście mogli liczyć na smaczny poczęstunek, dzięki uprzejmości naszego ucznia Konrada Gawła.
To był niezwykle miły dzień, pełen atrakcji i wzruszeń. Jak zwykle okazało się, że nasza szkoła, to miejsce, gdzie każdy chętnie wraca, o czym świadczą licznie przybyli absolwenci. Bardzo im za to dziękujemy. Wszyscy, którzy tego dnia zechcieli do nas przybyć, utwierdzili nas w przekonaniu, że warto organizować takie przedsięwzięcia. Dzień Otwarty był okazją do spotkania się z nauczycielami uczącymi poszczególnych przedmiotów, do pokazania gościom panującego w szkole klimatu życzliwości, otwartości i akceptacji na indywidualność drugiego człowieka.
Z okazji dnia otwartego "U Norwida" nauczyciele wychowania fizycznego oprócz gier i zabaw zręcznościowych dla gimnazjalistów zorganizowali pokazowe mistrzostwa szkoły w badmintonie oraz w wyciskaniu sztangi.
Badmintoniści rywalizowali do dwóch wygranych setów do 15 punktów. Zawody wygrał Dawid Koza przed Dianą Mazurczak i Dawidem Dziarmagą, dalsze miejsca zajęli: Joanna Tekiel, Wiktor Kruk i Magdalena Salwa.
Sztangiści zaś wyciskali ciężar równy połowie masy własnego ciała. W zawodach wystartowali poza konkursem pan dyrektor Rafał Nowak oraz pan Rafał Sękowski. Poniżej przedstawiamy wyniki zawodów.
1 miejsce Piotr Gola - 76 x 33,5 kg
2 miejsce Maciej Milcarz - 71 x 37,5 kg
3 miejsce Marcin Szcześniak - 48 x 40 kg
4 miejsce Szczepan Król - 45 x 42,5 kg
5 miejsce Kamil Dętka - 45 x 37,5 kg
6 miejsce Szymon Jarząbek - 44 x 38,5 kg
7 miejsce Oleh Bayduk - 39 x 43,5 kg
8 miejsce Krzysztof Zmarzlik - 39 x 40,5 kg
poza konkursem:
Rafał Nowak - 56 x 35,5 kg
Rafał Sękowski - 113 x 42,5 kg
14.05.2014 - ŻYWA LEKCJA HISTORII
Dnia 29.05.2014 r. w naszej szkole odbyła się kolejna już „żywa lekcja historii”.
Poświęcona była rozwojowi wojskowości i kultury sarmackiej w XVII wiecznej Rzeczypospolitej.
W sali gimnastycznej zgromadziła się młodzież klas I i II. Lekcje rozpoczął pan v – ce dyrektor Andrzej Zdeb charakteryzując najważniejsze wydarzenia ww. okresu z podkreśleniem historii naszego regionu.
Główną atrakcją lekcji był pokaz jaki zaprezentowali Michał Lisowski uczeń kl. II C i członek Wyborowej Chorągwi Pancernej „Falco” z Szydłowca oraz Krystian Ruzik członek Klubu Miłośników Broni Dawnej i Fechtunku „GRYF” z Szydłowca. Zostały zaprezentowane i omówione elementy sarmackiego stroju oraz uzbrojenia. Odbył się też pokaz przymierzania kolczugi i misiurki przez jednego z uczniów będących w sali gimnastycznej. Wielkie zainteresowanie wzbudził pokaz pojedynku szlacheckiego. Obaj prezentujący zademonstrowali szeroki repertuar cięć i uników. Pot lał się strumieniami, a walka została nagrodzona gromkimi brawami.
Autor tekstu: p. Andrzej Zdeb
14.05.2014 - DZIEŃ OTWARTY UNIWERSYTETU JANA KOCHANOWSKIEGO
W dniu 14.05. 2014 klasa 2a wraz z wychowawczynią p. Jadwigą Semaniak wzięła udział
w Dniu Otwartym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach z astronomii, informatyki i przedsiębiorczości.
Wzięli również udział w II Biegu przez Campus, w którym biegło 1500 uczestników.
Krzysztof Zmarzlik zajął II a Szczepan Król III miejsce na podium w kategorii LICEALIŚCI.
Gratulujemy !
Nasza uczennica, Magdalena Chołuj z klasy II D zdobyła SCYZORYKA2014 w kategorii soliści. Gratulujemy !!!
10.05.2014 - GRUPA TEATRALNA NOSTRESS - LAUREATEM FESTIWALU
"ŚWIĘTOKRZYSKIE NAGRODY ARTYSTYCZNE - SCYZORYKI 2014"
10 maja o godzinie 16.00 w Galerii Korona w Kielcach odbył się koncert finałowy Festiwalu Scyzoryki 2014 - Świętokrzyskie Nagrody Artystyczne oraz Finałowe Rozdanie Nagród w Kategoriach: Teatr, Film, Literatura, Sztuki Plastyczne, Kabaret oraz Fotografia.
Z ogromną radością i przyjemnością pragnę poinformować, że Scyzoryka w kategorii Teatr otrzymała prowadzona przeze mnie Grupa Teatralna Nostress.
Wydawało się to niemożliwe - zwłaszcza przy tak silnej konkurencji - a jednak dostrzeżono naszą pracę i doceniono jej efekty.
Nagrodę zapewnił nam co prawda nasz ostatni spektakl zatytułowany "Schizopatria". Oto jego twórcy:
- Scenariusz, reżyseria i multimedia: p. Krzysztof Arendarski.
- Choreografia: Dominika Wrona, Małgorzata Stryjek.
- Kierownictwo techniczne, realizacja dźwięku i multimediów: Alicja Radziejewska.
- Realizacja oświetlenia: Wojciech Kuta / Edward Oczkowski.
- Aktorzy: Dominika Wrona, Alicja Bisaga, Karolina Piechota, Wiktoria Kozłowska, Szymon Szyszka, Mariusz Karyś, Jakub Nogaj, Anna Guz, Laurencja Nowacka, Małgorzata Stryjek, Aleksandra Zatorska, Agata Szwed, Patrycja Pacholec, Paulina Titkin, Konrad Kosmala, Patrycja Walas, Agata Rupala.
- Zespół wokalno – muzyczny: Laurencja Nowacka - śpiew, Szymon Szyszka – gitara, Konrad Kosmala – gitara.
Uważam jednak, że ten sukces jest sukcesem wszystkich członków Grupy, którzy w ciągu pięciu lat jej istnienia pracowali ciężko i wytrwale, cierpliwie słuchali moich uwag, znosili mój chorobliwy (i wiem - upierdliwy) perfekcjonizm (który mnie samego doprowadza czasem do rozpaczy), poświęcali swój wolny czas na warsztaty i próby, poddawali swoje pomysły, kiedy mnie już brakowało weny, podnosili mnie i siebie wzajemnie na duchu w chwilach zwątpienia, dzielili się swym doświadczeniem z młodszymi koleżankami i kolegami, którzy co roku dołączali do naszej teatralnej rodziny, tworzyli atmosferę wzajemnego zaufania i przyjaźni...
Bez tego wszystkiego, nie znaleźlibyśmy się w tym miejscu, w którym jesteśmy.
W imieniu swoim - ale także moich aktorów - dziękuję wszystkim, którzy wsparli nas swoimi głosami w etapie sms'owym konkursu oraz członkom jury za wyróżnienie nas spośród innych wspaniałych ekip.
Pragnę też podziękować rodzicom moich podopiecznych i pogratulować im wspaniałych dzieci, które swą postawą, przeczą wszelkim negatywnym stereotypom o współczesnej młodzieży i dają wiele prawdziwych powodów do dumy.
Dziękuję też wszystkim, którzy kiedykolwiek i w jakikolwiek sposób wsparli nas swą pomocą, współpracą, życzliwością, dobrym słowem. Należą do nich niewątpliwie rozmaite placówki, firmy, instytucje i osoby... Należa do nich między innymi: III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach, Wojewódzka Komenda Policji w Kielcach, Kieleckie Centrum Kultury, Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, grupa muzyczna happysad, telewizja Nowa TV, White Panther Studios, Małgorzata Sałapa - Bazak, Monika Wierzbicka, Magdalena Kusztal, Jolanta Herman, Maria Kaleta, Anna Kopczyńska, Małgorzata Główka, Teresa Bielińska, Bożena Mordal, Rafał Nowak, Andrzej Zdeb, Mirosław Bieliński, Dominik Skrzyniarz, Maciej Bardzki, Paweł Czekaj, Rafał Zawierucha...
Mam nadzieję, że nikogo nie pominąłem... Jeśli tak się stało, to proszę o wybaczenie...
Wszystkim bardzo dziękujemy, bo to w gruncie rzeczy nasz wspólny sukces, na który złożył się cały szereg czynników oraz mniejszych lub większych działań wielu ludzi i instytucji.
Dziękujemy też naszym sympatykom i wszystkim nam życzliwym. Bądźcie nadal z nami.
Zapraszamy też ponownie do obejrzenia nagrodzonego spektaklu: - zobacz.
I do zobaczenia wkrótce!
Krzysztof Arendarski
Szef GRUPY TEATRALNEJ NOSTRESS
(w imieniu swoim i całej ekipy)
Zobacz również:
09.05.2014 - Grand Prix dla Magdaleny Chołuj
09.05.2014 w Zduńskiej Woli odbył się XVI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej i Ekologicznej.
W jury festiwalu zasiadała pani Justyna Majkowska wokalistka znanego i cenionego zespołu "Ich troje".
W przesłuchaniach konkursowych udział wzięło 67 podmiotów wykonawczych z kilkunastu ośrodków
z całej Polski w tym z Kielc. Poziom festiwalu był bardzo wysoki co niejednokrotnie podkreślali jurorzy
a także organizatorzy konkursu.
Z tym większą radością i satysfakcją wysłuchaliśmy werdyktu jury które główną nagrodę GRAND PRIX
festiwalu przyznało naszej wokalistce MAGDALENIE CHOŁUJ z klasy II D.
04.05.2014 - Złota Nutka dla Magdaleny Chołuj
W dniach 04.05-05.05.2014 odbył się w Częstochowie finał XXIII Międzynarodowego Festiwalu
Piosenki i Tańca "Majowa Nutka 2014".
Jest to bardzo prestiżowy festiwal do którego sama kwalifikacja jest już olbrzymim sukcesem.
W finale Kielce reprezentowała uczennica klasy II D wokalistka Magdalena Chołuj.
Nie zawiodła nasza "Złota Magda" która w tym roku po prostu znokautowała konkurencję piosenką z repertuaru zespołu QUEEN
za wykonanie której otrzymała ZŁOTĄ NUTKĘ - I miejsce oraz zaproszenie na Międzynarodowy Festiwal Piosenk
i"Shining Star" który odbędzie się w Stambule (Turcja).
03.05.2014 - 223 rocznica Konstytucji 3 Maja
3 maja 2014 w Bazylice Katedralnej w Kielcach odbyła się msza święta z okazji obchodów
223 rocznicy Konstytucji 3 Maja.
W uroczystościach uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły.
Udany debiut zaliczył nowy chorąży sztandarowy Mateusz Szumski,
a w asystowały mu już doświadczone dziewczęta Agata Szwed i Aleksandra Zatorska.
29.04.2014 - TENIS STOŁOWY DZIEWCZĄT
29 kwietnia w hali Zespołu Szkół Mechanicznych odbyły się rozgrywki
o Mistrzostwo Kielc w Tenisie Stołowym Dziewcząt.
Naszą szkołę reprezentowały Klaudia Kubicka i Agata Druzic.
Niestety mimo zaciętej rywalizacji dziewczętom nie udało się awansować do finału.
25.04.2014 - POŻEGNANIE MATURZYSTÓW
25 kwietnia III LO pożegnało tegorocznych maturzystów.
Specjalnie dla nich uczniowie klas I i II, pod kierunkiem p. Elżbiety Pruchnickiej i p. Marii Skup przygotowali przedstawienie.
Po przedstawieniu nastąpiło przekazanie Sztandaru Szkoły przez dotychczasowego chorążego
Tomasza Cieńka z klasy IIIf.
Następnie wychowawcy poszczególnych klas wraz z Dyrektorem p. Rafałem Nowakiem i Z-cą Dyrektora
p. Andrzejem Zdebem wręczyli nagrody książkowe, puchary oraz dyplomy uczniom najbardziej wyróżniającym
się w nauce, zachowaniu i sporcie.
Na koniec uroczystości pan Dyrektor pożegnał maturzystów życząc sukcesów, nie tylko na maturze,
ale także w życiu osobistym.
"...do widzenia Przyjaciele, wspólnych spraw mieliśmy wiele,
dziś ta nitka się urywa, coś się kończy, coś się zaczyna ..."
23.04.2014 - III Mistrzostwa Kielc w Wyciskaniu Sztangi
23 kwietnia w sali gimnastycznej III LO odbyły się III Mistrzostwa Kielc Szkół Ponadgimnazjalnych
w Wyciskaniu Sztangi na ilość powtórzeń.
Na starcie stanęło 20 zawodników.
Jak zwykle zawody sponsorował pan Piotr Kotwica (Sportpower, Vitamin shop).
Poniżej przedstawiamy wyniki zawodów:
I miejsce - Adam Nazimek ZSP 2 - 30 x 74,5 kg
II miejsce - Sebastian Kos ZSEl - 28 x 62 kg
III miejsce - Przemysław Wołoszyn ZSP 2 - 27 x 76 kg
IV miejsce - Dawid Jaros ZSZ 1 - 24 x 82,5 kg
V miejsce - Jarosław Zielonka ZSM - 24 x 70,5 kg
VI miejsce - Piotr Bober ZSM - 23 x 88 kg
VII miejsce - Maciej Milcarz III LO - 23 x 75 kg
Gratulujemy wyników!!!
04.04.2014 - „ODLUDZIE”
Miło nam poinformować, że Małgorzata Stryjek – uczennica klasy III c oraz aktorka prowadzonej przez
p. Krzysztofa Arendarskiego Grupy Teatralnej „Nostress” gra jedną z głównych ról w powstającym właśnie
pełnometrażowym filmie „Odludzie”. Produkcja tego nowego polskiego horroru nawiązującego stylistyką
do najlepszych filmów tego gatunku realizowana jest na terenie województwa świętokrzyskiego
przez firmę ŁUKKfilm.
Pomysłodawcą stworzenia i producentem filmu jest Łukasz Urban, za scenariusz i reżyserię odpowiadają:
Kornel Kopycki i Marcin Kosmala, za krew, rany i sadystyczną finezję jest odpowiedzialny charakteryzator
Cezary Kostrzewski, w momentach bez krwi, za wygląd postaci odpowiadać będzie Anna Kucper - makeup,
natomiast sprawami technicznymi zajmnie się Krzysztof Kucper.
Więcej o filmie możecie się dowidzieć tutaj:
www.filmodludzie.pl
www.facebook.com/odludzie
23.04.2014 - TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ DZIEWCZĄT
23 kwietnia w hali VI LO odbył się Wiosenny Turniej Piłki Nożnej Halowej Dziewcząt.
W turnieju udział wzięło 5 drużyn: VI LO, ZSE im. M. Kopernika, VII LO, I LO, III LO. Mecze były rozgrywane systemem "każdy z każdym".
Nasze piłkarki pokazały charakter i zajęły drugie miejsce po drodze pokonując mistrza Kielc - ZSE im. M. Kopernika.
Podopieczne p. Rafała Sękowskiego wystąpiły w składzie:
Anna Mrozińska, Agata Druzic, Mariola Wałek, Karolina Jaros, Natalia Socha, Klaudia Kubicka, Sylwia Susło.
Poniżej przedstawiamy wyniki spotkań z udziałem naszych dziewcząt.
III LO - VI LO - 0:4
III LO - ZSE1 - 2:1
III LO - I LO - 1:1
III LO - VII LO - 2:1
I miejsce - VI LO
II miejsce III LO
III miejsce ZSE 1
IV miejsce I LO
V miejsce VII LO
Dziewczętom gratulujemy sukcesu!!!
15.04.2014 - KATYŃ - OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
15 kwietnia 2014, na sali gimnastycznej w naszej szkole odbyła się prelekcja pt. "Katyń ocalić od zapomnienia''. Wykład zorganizowany w ramach obchodów Dnia Katyńskiego poprowadził pracownik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej p. Marek Jończyk.
Na treść wystąpienia złożyły się głównie informacje historyczne dotyczące zbrodni popełnionej przez władze sowieckie na polskich oficerach i przedstawicielach inteligencji wiosną 1940 roku. Spotkanie pozwoliło młodzieży nie tylko na wzbogacenie swojej wiedzy historycznej ale także na uświadomienie sobie ogromu tragedii, jaka dotknęła ofiary i ich bliskich. Wypowiedź prelegenta wzbogacona była prezentacja multimedialną ilustrująca przedstawione treści , składały się na nią między innymi kopie dokumentów, mapy oraz fotografie przedstawiające miejsca zbrodni a także oprawców i ich ofiary.
Ta nietypowa lekcja historii wywołała wśród uczestników wiele emocji i stała się niewątpliwie źródłem głębszych refleksji.
10.04.2014 - I Edycja Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Żydowskiej
10.04.2014 odbyła się I Edycja Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Żydowskiej " Hawa Nagila" zorganizowanego pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Pani Małgorzaty Muzoł, oraz Starosty Powiatu Ostrowieckiego Pana Zdzisława Kałamagi.
W konkursie tym, nasza szkołę reprezentowała uczennica klasy II D- Magda Chołuj, która wykonując bardzo trudny utwór w jezyku hebrajskim pt." Shema Israel" wywalczyła I miejsce.
8 marca tego roku Magda reprezentowała również nasżą szkołę na Ogólnopolskim Festiwalu piosenki Angielskiej " The Joy of Singing" we Włoszczowie gdzie również otrzymała od jury I nagrodę.
09.04.2014 - Finał Regiolnalny konkusu "Najlepsze zajęcia z Przedsiębiorczości"
W środę, 09 kwietnia 2014, w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbył się finał regionalny IX edycji konkursu „Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości”.
Do finału regionalnego, w którym w sumie wzięło udział dziesięć drużyn, zakwalifikowały się
aż trzy drużyny z naszej szkoły:
1. Natalia Salwa, Aleksandra Salwa, Katarzyna Główka (1B)
2. Sylwia Maluszczak, Anna Wojtasińska, Angelika Fąfara (1B)
3. Zuzanna Toporek, Klaudia Kubicka, Karolina Piotrowska (1B)
Do etapu ogólnokrajowego mogła przejść tylko jedna drużyna. Nasze reprezentantki, mimo iż stworzyły pomysłowe projekty i rozwiązania w ramach „Case Study” nie zdołały pokonać przeciwników. Ale bez wątpienia jest to dla nich bardzo duże doświadczenie, gdyż mogły przedstawić swoje pomysły poparte bogatą wiedzą z zakresu przedsiębiorczości przed szeroką publicznością oraz przed Kapitułą Konkursową, w której zasiadał między innymi poseł Artur Gierada. Prócz tego nasze uczennice wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez p. Katarzynę Chuchmałę, przedstawicielkę Banku Pekao S.A., w trakcie których mogły rozwijać swoją kreatywność oraz poznać mechanizmy rynkowe i zachowania klientów.
Uczestniczkom konkursu oraz ich opiekunce, p. Laurze Cedro, serdecznie gratulujemy udziału w finale regionalnym i życzymy jeszcze większych sukcesów w trakcie przyszłorocznej edycji konkursu.
„Jutro należy do ludzi działających od dzisiaj.”
08.04.2014 - Mistrzostwa Województwa w Wyciskaniu Sztangi Leżąc.
8 kwietnia 2014r. w sali gimnastycznej naszego liceum odbyły się I Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego oraz XIII Mistrzostwa Kielc Szkół Ponadgimnazjalnych w wyciskaniu sztangi leżąc.
Do rywalizacji przystąpiło 38 zawodników z jedenastu szkół. Norwida reprezentowali : Maciej Milcarz, Sylwester Ozga, Damian Kiciak oraz Karol Adach, który pokazał wysoką formę i ostatecznie zajął V miejsce.
Zawody wygrał Michał Miśta z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego przed Adamem Nazimkiem z VII LO im. Józefa Piłsudskiego i Karolem Piecykiem z ZDZ Kielce. Jak zawsze przepisów pilnowali sędziowie trójboju siłowego, panowie Wojciech Kardynalski, Albert Potocki, Kamil Strzelczyk i Rafał Sękowski.
Poniżej prezentujemy wyniki najlepszych zawodników.
Miejsce | Zawodnik | Szkoła | Masa ciała | Wilks | Wynik | Punkty wilksa |
1 | Michał Miśta | ZSE 2 | 79,2 kg | 0,6871 | 137,5 | 94,476 |
2 | Adam Nazimek | VII LO | 75,4 kg | 0,7099 | 132,5 | 94,062 |
3 | Karol Piecyk | ZDZ | 96,3 kg | 0,6183 | 145 | 89,6545 |
4 | Dawid Jaros | ZSZ 1 | 83,3 kg | 0,6661 | 132,5 | 86,593 |
5 | Karol Adach | III LO | 69,6 kg | 0,7527 | 115 | 86,56 |
6 | Sebastian Kos | ZSEl | 60,7 kg | 0,8439 | 102,5 | 86,5 |
7 | Dominik Chwastek | ZSP 2 Jędrzejów | 79,9 kg | 0,6832 | 120 | 81,984 |
8 | Piotr Bober | ZSM | 86,7 kg | 0,6511 | 125 | 81,388 |
9 | Mateusz Ząbek | ZSE 2 | 81,6 kg | 0,6744 | 120 | 80,928 |
10 | Przemysław Leszczyński | VII LO | 75 kg | 0,7126 | 110 | 78,386 |
14 | Maciej Milcarz | III LO | 77,5 kg | 0,6969 | 110 | 76,659 |
18 | Sylwester Ozga | III LO | 94,3 kg | 0,6241 | 110 | 68,651 |
19 | Damian Kiciak | III LO | 76,4 kg | 0,7036 | 97,5 | 68,601 |
Klasyfikacja drużynowa:
I miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Kielcach
II miejsce – VII Liceum ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach
III miejsce – III Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach
Nagrody tradycyjnie ufundowali:
04.04.2014 - ZBIÓRKA DLA SCHRONISKA
W piątek, 4 kwietnia 2014r. zakończyła się akcja zbierania żywności dla bezdomnych zwierząt
ze schroniska w Dyminach, w której z inicjatywy Dyrektora p. Rafała Nowaka uczestniczyła
również nasza szkoła.
Koordynatorem akcji w naszej szkole był Krystian Wojtasiewicz i Ewa Skowron,
reprezentująca Samorząd Szkolny.
Młodzież naszego liceum potwierdziła, że można na nich liczyć.
Dzięki ich zaangażowaniu w naszej szkole zebrano 400kg żywności.
W sumie, w akcji uczestniczyło 5 szkół, razem udało się zgromadzić 1000kg.
W imieniu piesków, pracownicy schroniska bardzo dziękują Dyrekcji,
uczniom i nauczycielom III LO za pomoc i okazane serce !!!
02.04.2014 - Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości
2 kwietnia 2014r. odbył się I etap konkursu "Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości", polegający
na rozwiązaniu przez 3 osobowe grupy case study, dotyczącą strategi marketingowej firmy Celma.
Do kolejnego etapu przeszły 3 drużyny z klasy 1b:
1) Natalia Salwa, Aleksandra Salwa, Katarzyna Główka
2) Anna Wojtasińska, Sylwia Maluszczak, Angelika Fąfara
3) Zuzanna Toporek, Klaudia Kubicka, Karina Piotrowska
Konkurs poprzedzony był prelekcją przeprowadzoną przez przedstawicieli
Studenckiego Forum Business Centre Club.
02.04.2014 - DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
2 kwietnia 2014r. wszyscy uczniowie klas II wzięli udział w DNIU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI - 11. Edycji
Ogólnopolskiego Programu, nad którym honorowy patronat objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Bronisław Komorowski.
"Dzień przedsiębiorczości" jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.
Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość:
- odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy,
- zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
- pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
- doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
- zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.
28.03.2014 - DZIEŃ EUROPEJSKI
W piątek, 28 marca 2014r. w naszej szkole odbył się Dzień Europejski zorganizowany dla klas drugich przez nauczycieli języków obcych z okazji zbliżającej się dziesiątej rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz jej rozszerzenia o 10 nowych państw. Już od blisko 3 tygodni, drugoklasiści wiedzieli o zbliżającej się imprezie, ponieważ była ona poprzedzona rozpisaniem konkursów na najlepszy plakat HANC URBEM AMO oraz na wykonanie najciekawszych nakryć głowy nawiązujących do kultury krajów, których język nauczany jest w III LO. Również , w związku ze zbliżającym się Dniem Europejskim odbył się 21 marca 2014r. SZKOLNY TEST WIEDZY O EUROPIE.
Dzień Europejski rozpoczął się o godzinie 9:40 w szkolnej sali gimnastycznej i został poprowadzony przez Wiktorię Arak (2D) i Bartka Czupryńskiego (2G), którzy przedstawili krótko wielowiekowy dorobek cywilizacyjny Europy i jej wielokulturowość. Potem widzowie wysłuchali piosenkę „Imagine” Johna Lennona odśpiewaną przez całą klasę 2G, która językiem migowym przetłumaczyła jej wzruszającą, pokojową treść. Następnie uczniowie klas 2B i 2D zaśpiewali po hiszpańsku piosenkę „Canción del mariachi” znaną z filmu „Desperado”. Do tych piosenek akompaniament na gitarach przygotowali: Bartłomiej Kotarski, Adam Kubik i Bartłomiej Piróg (2A) oraz Konrad Kosmala (2G). Oprócz tego widzowie usłyszeli piosenkę „99 Luftballons” Neny wykonaną przez klasę 2D, piosenkę z filmu „Anastazja” wykonaną po rosyjsku przez Sarę Al.-Kantar” (1G) oraz piosenkę „Felicita” wykonaną przez uczniów klasy 2F. Ponadto, uczniowie klasy 2D przedstawili pełen humoru skecz o stereotypach narodowych, do którego sami napisali scenariusz.
Jednak najważniejszym punktem tej wielokulturowej imprezy był turniej wiedzy, w którym przedstawiciele poszczególnych klas rywalizowali o GRAND PRIX Dyrektora Szkoły. Ich wejście na scenę, w konkursowych nakryciach głowy, zostało poprzedzone prezentacją wiersza „Chapeau bas” Aliny Bielawskiej wyrecytowanego żywiołowo przez Joannę Stolarczyk i Klaudię Kunderę z klasy 2C. W kolejnych rundach zespoły klas drugich odpowiadały na pytania dotyczące Unii Europejskiej oraz kultury krajów europejskich, musieli odgadnąć język, w którym były śpiewane piosenki, dokonać parafrazy zdań, w których pojawiło się słowo obcego pochodzenia, przetłumaczyć z j. angielskiego na j. polski tytuły znanych gier komputerowych oraz odgadnąć tytuł dzieła literackiego na podstawie rysunku członka swojej drużyny. Emocji było bardzo dużo, a zawodnicy walczyli z zaangażowaniem.
Po dogrywce okazało się, że GRAND PRIX Dyrektora Szkoły uzyskał zespół klasy 2D: Wiktor Kruk, Daria Jagodzka i Paweł Krawczykowski. Drugie miejsce zdobyła drużyna klasy 2F: Paulina Błach, Wojciech Kuta i Patryk Jarząbek. Trzecie miejsce przypadło drużynie klasy 2A: Karolowi Snochowskiemu, Krzysztofowi Zmarzlikowi i Natalii Bernackiej. Nagrody zwycięskim drużynom wręczył p. Dyrektor Rafał Nowak.
Oprócz tego, w trakcie uroczystości zostały ogłoszone wyniki konkursu na najlepszy plakat, konkursu na najbardziej pomysłowe nakrycie głowy oraz SZKOLNEGO TESTU WIEDZY O EUROPIE. Laureatom zostały wręczone nagrody.
Imprezie towarzyszyła wystawa tematyczna poświęcona Unii Europejskiej.
Nagrody dla zwycięzców ufundowali: Wydawnictwo Cztery Głowy z Gdańska, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach przy Świętokrzyskim Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, Sieć Komórkowa Play oraz Rada Rodziców.
Serdecznie dziękujemy sponsorom za ich nieocenioną pomoc oraz za popieranie działalności edukacyjnej naszej szkoły.
Obsługę techniczną imprezy zapewnił Krystian Wojtasiewicz (2D) przy wsparciu p. Katarzyny Kobiec.
Dzień Europejski przygotowali: p. Anna Bąblewska-Pastuszka, p. Piotr Dąbrowski, p. Marco Fontana, p. Jolanta Herman, p. Monika Hyb, p. Marzena Kmita, p. Katarzyna Kobiec, p. Joanna Kwiecień, p. Rajmund Pisarek, p. Lubow Prokop, p. Małgorzata Szlachcińska oraz p. Aleksandra Wojda
Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy plakat HANC URBEM AMO
Jury konkursowe złożone z nauczycieli języków obcych, po wnikliwej analizie plakatów wykonanych przez uczniów klas drugich, uznało, że najlepszą pracą jest kolaż Alicji Radziejewskiej i Aleksandry Zatorskiej z klasy 2F zatytułowany „Amor Roma”. Wykonując tą urokliwą pracę, autorki wykorzystały między innymi ziarenka kawy i makaron typu kokardki oraz w pomysłowy sposób ukazały zabytki i walory Rzymu.
Jury przyznało również wyróżnienie Konradowi Kosmali z klasy 2F za plakat „I love London”. Konrad, obok charakterystycznych elementów architektonicznych Londynu, przedstawił na swoim plakacie legendy świata muzyki nierozłącznie związane ze stolicą Wielkiej Brytanii: Freddiego Mercury’ego oraz członków grupy The Beatles.
Nagrody dla zwycięzców konkursu zostały wręczone w trakcie Dnia Europejskiego, 28 marca 2014r.
Serdecznie gratulujemy Alicji, Aleksandrze i Konradowi.
Pozostałym uczestnikom konkursu dziękujemy bardzo za udział w nim oraz za ich pomysłowość i kreatywność.
28.03.2014 - KONKURS - ZGADYWANKA - ODPOWIEDZI
Zakończył się konkurs - zgadywanka, dzisiaj wszyscy mogą poznać prawidłowe odpowiedzi...
Najwięcej trafnych odpowiedzi udzieliły uczennice klasy III G - Karolina Jaros i Dominika Gajda.
26-28.03.2014 - TARGI EDUKACYJNE - Edukacja 2014
W dniach 26-28 marca 2014 odbywały się, trwające trzy dni, Targi Edukacyjne - Edukacja 2014,
na których jednym z wystawców było III Liceum Ogólnokształcące im. C.K.Norwida.
Wystawcami Targów były w tym roku między innymi:
- uczelnie wyższe z całej Polski,
- szkoły średnie z rejonu województwa świętokrzyskiego,
- szkoły policealne,
- szkoły zawodowe,
- hufce pracy.
Atrakcją targów były, jak co roku,artystyczne występy młodzieży, pokazy fryzjerstwa, masażu, makijażu a także tynkowania i malowania.
Dodatkowo można było zapoznać się z bogatą ofertą wydawniczą.
Nasze stoisko przygotowały panie: Maria Kaleta i Anna Kopczyńska, które pełniły również rolę wystawców.
Projekt graficzny tegorocznego folderu przygotował Przemysław Woś z klasy 3b, tekst napisała p.Jolanta Herman
a nad całością realizacji czuwała p. Anna Kopczyńska.
Dodatkową atrakcją naszego stoiska był film przygotowany przez Przemka i Łukasza z klasy 3b.
Uczniowie, którzy w tym roku promowali naszą szkołę:
Woś Przemysław 3b
Woś Łukasz 3b
Mateusz Górski 3b
Wojciech Węgrzyn 3b
Aleksandra Zatorska 2f
Paulina Titkin 2f
Agata Szwed 2f
Michał Kwiecień 2f
Katarzyna Tomasik 2e
Jakub Pacak 2e
Michał Kania 2e
Paulina Seliga 2a
Katarzyna Cieśla 2a
21.03.2014 - VI ODPRAWA NA WESTERPLATTE
22 marca 2014, na kieleckim Rynku, po raz szósty odbyła się pokazowa rekonstrukcja upamiętniająca
wymarsz na Westerplatte 68 żołnierzy 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc. W tym roku minęło okrągłe
75 lat od tamtej chwili.
W rekonstrukcji brali między innymi udział uczniowie naszej szkoły (jako żołnierze),
pod opieką Dyrektora p. Rafała Nowaka oraz Poczet Sztandarowy wraz z p. Rafałem Sękowskim.
21.03.2014 - PRZYSZŁA WIOSNA DO "NORWIDA"
Oj, działo się w naszej szkole na powitanie wiosny!
Wszystkiemu winni byli, oczywiście: Dyrektor i Samorząd. To oni wymyślili tę zabawę, która powoli staje się
w „Norwidzie” tradycją. Oczywiście, najłatwiej jest świętować nadejście wiosenki na okolicznościowych
wagarach, ale my mamy ciekawszy patent. Wolimy pozostać w szkole i bawić się wspólnie z nauczycielami.
Smaczku dodaje zabawie dyrektorsko – samorządowy konkurs, w którym nagrodą jest dodatkowy
dzień wolny od lekcji dla najlepiej zorganizowanej klasy. Zadaniem każdego zespołu jest wymyślenie
i wykonanie, wspólnie z wychowawcą, zaskakującego przebrania tematycznego.
Zwyciężają ci, którzy: najliczniej przyjdą do szkoły, najliczniej odmienią wizerunek, najlepiej będą się
wspólnie bawić, prezentując, zgodnie z uznaniem: pieśń masową, masową interpretację wiersza lub skecz.
Dodatkowe punkty każda klasa zdobywa za zaangażowanie „do roboty” swojego wychowawcy.
Ideą konkursu jest to, by powstrzymać naszych uczniów od „topienia Marzanny”, na przykład,
w galeriach handlowych. Również tym razem cel został osiągnięty. Bawiliśmy się świetnie,
przekonaliśmy się, że nauczyciele z „Norwida” mają wspaniałe poczucie humoru, a kto wygra,
to się wkrótce okaże.
(Maszyna losująca, czyli pani profesor Justyna Kopycińska, jest w trakcie robienia stosownych obliczeń.)
Zdaniem samorządowych jurorów dokonujących przeglądu grup konkursowych (Ewy Skowron,
Mateusza Rumińskiego i pani profesor Elżbiety Pruchnickiej), zwycięzcami są wszyscy, co potwierdzają
dołączone do niniejszej relacji zdjęcia!
Autor tekstu: p. Elżbieta Pruchnicka
21.03.2014 - WIZYTA W OŚRODKU WSPARCIA
Z okazji powitania wiosny, 21 marca 2014, klasa 3D wraz z wychowawczynią p. Marzeną Kmitą
odwiedziła podopiecznych Ośrodka Wsparcia Dziennego dla Osób Chorych na Alzheimera.
Uczniowie pod kierownictwem swojej koleżanki - Moniki Żak przygotowała program artystyczny
obejmujący poezję jak i piosenki Marka Grechuty.
Było to już kolejne spotkanie, tym razem pożegnalne...
Dyrektor szkoły - p. Rafał Nowak oraz wychowawczyni klasy 3d - p. Marzena Kmita,
otrzymali podziękowania za współpracę z Ośrodkiem.
21.03.2014 - WYJAZD DO ŁAGIEWNIK
Dnia 21 marca uczniowie klas czwartych razem z p. dyrektorem, wychowawcami
i opiekunami odbyli pielgrzymkę do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.
Wszyscy modlili się o pomyślne zdanie egzaminów maturalnych oraz we własnych intencjach.
Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. Krzysztof Golba.
Po pobycie w Sanktuarium pielgrzymi udali się do pobliskiego Centrum Jana Pawła II,
w którym mieli możliwość zapoznania się z wystawą dotyczącą Całunu Turyńskiego
oraz modlić się przy relikwiach bł. Jana Pawła II.
Ostatnim punktem pielgrzymki był Kraków, gdzie przy wspaniałej letniej
pogodzie uczestnicy mogli podziwiać piękno miasta.
18.03.2014 - TURNIEJ SIATKÓWKI DZIEWCZĄT
18 marca 2014 w naszej hali odbył się finałowy Turniej Siatkówki Dziewcząt.
W rywalizacji wzięło udział 8 drużyn (1a, 1b, 1c, 1fg, 2e, 3b, 3e, 3fg).
Do półfinału awansowały 4 najlepsze zespoły. Poziom zawodów był bardzo wyrównany,
a trzy mecze zostały rozstrzygnięte dopiero po tie-break'u.
Oto wyniki rywalizacji:
półfinał 1: 1b : 2e - 1:2
półfinał 2: 1c : 3e - 1:2
mecz o 3 miejsce: 1b : 1c - 1:2
finał: 2e : 3e - 0:2
1 miejsce - 3e - dziewczęta obroniły tytuł wywalczony przed rokiem
2 miejsce - 2e
3 miejsce - 1c
4 miejsce - 1b
Najlepszą zawodniczką turnieju została wybrana Katarzyna Karcz ze zwycięskiej drużyny.
Mistrzynie szkoły rozegrały mecz z reprezentacją nauczycieli wychowania fizycznego wspomaganymi przez dziewczęta z klasy 3b.
Mecz zakończył się wynikiem 25:23 dla nauczycieli.
Ponadto został rozegrany turniej chłopców klasy drugie rywalizowały z klasami trzecimi. Tu podobnie jak u dziewcząt zwycięzcy zostali wyłonieni dopiero po tie-break'u.
Klasy II : Klasy III - 2 : 1
Publiczność wybrała najlepszych zawodników turnieju, a zostali nimi:
Szczepan Król
Rafał Kołodziejczyk
Mateusz Matałowski
10.03.2014 - XX Turniej Krasomówczy
10 marca 2014 roku, uczeń klasy 2g, Bartosz Czupryński, wraz z p. Agnieszką Bagińską - Juszczak
reprezentował naszą szkołę w XX Turnieju Krasomówczym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
"O Laur Demostenesa", który odbył się w Kieleckim Centrum Kultury.
Turniej miał na celu kształcenie przemawiania na określony temat przed licznymi słuchaczami.
Bartosz otrzymał wyróżnienie.
Organizatorami i sponsorami konkursu byli: Zespół Szkół Nr 2 w Chęcinach, Starosta Kielecki,
Dyrekcja Kieleckiego Centrum Kultury i Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
10.03.2014 - KONKURS ORTOGRAFICZNY
10 marca 2014 roku, uczniowie naszej szkoły - Sylwia Strójwąs (3f) i Mateusz Rumiński (1f),
wraz z opiekunką p. Agnieszką Bagińską - Juszczak brali udział w Konkursie Ortograficznym
zorganizowanym przez Zespół Szkół Elektrycznych w Kielcach.
10.03.2014 - ZUMBA
10 marca odbyły się kolejne zajęcia, w ramach akcji "Szkoła w Ruchu".
Tym razem grupa dziewcząt z klasy 1a miała możliwość uczestniecznia w zajęciach zumby,
które prowadziła instruktorka z klubu SYMETRIS - p. Karolina Półtorak.
8 -9.03.2014 - XLV Olimpiada Języka Rosyjskiego
8 i 9 marca 2014r. w Krakowie odbyły się eliminacje okręgowe XLV Olimpiady Języka Rosyjskiego.
Angelika Klusek, uczennica klasy 2c zajęła 3 miejsce, uzyskując 89 punktów.
Angelika zakwalifikowania się do finału, który odbędzie się w Warszawie.
Gratulujemy.
07.03.2014 - Przegląd Recytatorski Twórczości Patriotycznej
Dnia 7 marca 2014 r. odbył się Przegląd Recytatorski Twórczości Patriotycznej w 100 Rocznicę Powołania I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Konkurs został zorganizowany przez Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
Wzięli w nim udział uczestnicy z województwa świętokrzyskiego reprezentujący szkoły, stowarzyszenia oraz kluby. Wykonawcy walczyli o nagrody w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe oraz gimnazja i licea.
Mariusz Karyś, uczeń klasy II b naszej szkoły, pod bacznym okiem p. Elżbiety Pruchnickiej, przygotował wiersz Stanisława Balińskiego "Rozmaryn". Mnie przygotowała p. Maria Skup. Zaprezentowałam utwór Edwarda Słońskiego "6 sierpnia".
Organizatorzy wręczyli podziękowania w postaci dyplomów dla wszystkich 36 uczestników za udział w przeglądzie, kultywowanie twórczości patriotycznej poświęconej I Brygadzie Legionów Józefa Piłsudskiego. Dyplom otrzymał również weteran wojenny, który na scenie przedstawił swoje umiejętności recytatorskie.
Jury oceniając wykonawców brało pod uwagę przede wszystkim: dobór repertuaru, interpretację tekstu, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny. Walka była zacięta i wszyscy mieli nadzieję na wygraną, jednakże członkowie komisji na podium zaprosili trzech recytatorów. Mimo stresu i poddenerwowania uczestników, atmosfera była miła.
07.03.2014 - ZAJĘCIA Z PIŁKI RĘCZNEJ
7 marca odbyły się kolejne zajęcia, w ramach akcji "Szkoła w Ruchu".
Tym razem grupa chętnych chłopców miała możliwość uczestniczyć w zajęciach z piłki ręcznej,
zorganizowanych przez nauczyciela WF - p. Andrzeja Krawczyńskiego.
05.03.2014 - POCZET SZTANDAROWY NA UROCZYSTOŚCIACH PATRIOTYCZNYCH
Dnia 5 marca 2014 Delegacja Pocztu Sztandarowego naszego Liceum, wraz z Dyrektorem Rafałem Nowakiem, uczestniczyła w uroczystościach patriotycznych organizowanych przez Stowarzyszenia "Kielceckiej Rodziny Katyńskiej" i Związku Sybiraków Oddział Wojewódzki w Kielcach.
W dniu dzisiejszym odbyło się upamiętnienie 74. rocznicy wydania decyzji przez Biuro Polityczne Rosji Sowieckiej
o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozu w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie,
z więzień w Mińsku i Kijowie oraz innych miejsc nieznanych.
Spotkanie odbyło się przy pomniku Sybiraków, a następnie przy pomniku Katyńskim.
03.03.2014 - Spotkanie edukacyjne „Pamięć bohaterom”.
W poniedziałek, 3 marca 2014, odbyło się Spotkanie edukacyjne pt. „Pamięć bohaterom”, zorganizowane dla uczniów kieleckich szkół ponadgimnazjalnych w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Celem spotkania było propagowanie wiedzy i pamięci o Żołnierzach Wyklętych, działających na Kielecczyźnie. Uczniowie wysłuchali wykładów pracowników Instytutu Pamięci Narodowej - Delegatura w Kielcach: Pana mgr Marka Jończyka i Pana dr Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego. Zgromadzeni dowiedzieli się kim byli Żołnierze Wyklęci oraz poznali biografię Franciszka Jerzego Jaskulskiego ps. ,,Zagon”, ,,Zagończyk” działającego w naszym regionie. Uroczystościom towarzyszyły pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów III LO.
Spotkanie to było lekcją historii dla młodego pokolenia Polaków o bohaterach powojennego podziemia oraz manifestacją patriotyczną upamiętniającą tych, którzy po II wojnie światowej stawiali opór sowietyzacji Polski. Przybliżyła ona młodzieży ten smutny, przez lata spychany na margines zapomnienia, aspekt polskiej historii. Komunistyczna propaganda przez lata próbowała zniesławić i wymazać pamięć o tych, którzy dla wolności swojego kraju potrafili zapłacić najwyższą cenę - życie.
03.03.2014 - W Mniowie o „Norwidzie”
3 marca 2014 roku grupa artystyczna, od września tego roku szkolnego pracująca w naszym liceum pod kierunkiem pań: M. Skup i E. Pruchnickiej, wystąpiła w Zespole Szkół w Mniowie.
Dzięki życzliwości dyrekcji oraz nauczycieli tej placówki, młodzież z trzech klas trzecich gimnazjum obejrzała, dobrze już znany uczniom z Kielc, program „Norwidowskie talenty”. Zaprezentowaliśmy w nim zarówno literacką twórczość naszych wychowanków (Ewy Siudy, Mileny Stępień, Natalii Chrzan, Kasi Obary oraz absolwentki – Karoliny Ciszek), ich uzdolnienia muzyczne (Sara Al. Kantar, Madzia Chołuj, Maciek Chrzęszczyk, Karol Czajkowski), jak i samo liceum.
Gimnazjalistom podobał się nasz występ. Jeszcze po jego zakończeniu słychać było, wykonaną przez Sarę, piosenkę Anny Jantar „Tylko mnie poproś do tańca”, podśpiewywaną przez uczennice. (Wcześniej , owacjami, poproszono Sarę o bis.) Niezwykle pozytywnie odebrali również panującą w zespole atmosferę sympatii i życzliwości. Należy dodać, iż nad stroną akustyczną prezentacji czuwał - z wielkim powodzeniem – Mateusz Rumiński, natomiast dokumentację fotograficzną zapewniła naszej grupie Dominika Krawczyk z klasy II d.
Autor tekstu: p. E. Pruchnicka
28.02.2014 - "Szkoła w ruchu" - lekcja aerobicu na boisku szkolnym.
28 lutego 2014, korzystając z pięknej pogody, nauczyciele WF zorganizowali dla dziewcząt klasy 2b i 3C
aerobic na boisku szkolnym.
Lekcję poprowadził p. Rafał Sękowski, dokumentację fotograficzną zajęła się p. Anna Kopczyńska.
27.02.2014 - TŁUSTY CZWARTEK
Dziś odbyły się zawody w jedzeniu pączków. Nie zważając na czające się w nich kalorie, wygłodzeni zawodnicy przystąpili do pałaszowania słodkości pod bacznym okiem sędziów i p. Kopycińskiej.
W pierwszej rundzie spośród 10 łakomczuchów wyłoniono 5 finalistów, którzy najszybciej zjedli 1 pączka. Ciekawym akcentem na tym etapie był występ pary, która najwyraźniej uznała szkolny korytarz za niezłą kawiarnię i niespiesznie, z wielkim namaszczeniem spożywała swój przydział pączkowy. No cóż, każdy sposób jest dobry, aby przyoszczędzić na wydatkach randkowych …
W rundzie drugiej zadaniem uczestników było zjedzenie jak największej ilości pączków w ciągu 1 minuty. Walka była zażarta! Całe szczęście, każdy z zawodników dysponował kubkiem wody, więc obyło się bez nagłych zastojów w przełyku.
Po upływie minuty okazało się, że 2 finalistów spożyło taką samą ilość „bombek kalorycznych”, dlatego też odbyła się między nimi dogrywka. Tomasz Cieniek i Sebastian Ozga mieli za zadanie zjeść kolejne 3 pączki w jak najkrótszym czasie. Wynikiem – o pół pączka , wygrał Sebastian!
Pełni podziwu dla apetytu i wytrzymałości zawodników, proponujemy im teraz kilkudniową dietę …
SZKOŁA W RUCHU - LEKCJA SIATKÓWKI
25 lutego 2014 uczennice klasy 3e - realizowały na lekcji WF temat:
Doskonalenie odbić sposobem górnym.
Prowadzący zajęcia: mgr Rafał Sękowski
21.02.2014 - DYKTANDO
Dnia 21 lutego 2014 z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego
uczniowie naszego liceum pisali dyktando.
Organizatorem akcji był Samorząd Uczniowski i nauczyciele języka polskiego.
Oto tekst I Dyktanda Norwidowskiego „ … POTRZESZCZ RAZEM Z NAMI.”
W jarzmie obco brzmiącej terminologii.
To nieprawda, żebym kiedykolwiek przejawiała skłonności do pichcenia wychuchanych wspomnień. I mimo że rozsądek przekonywał, iż w trzydziestosześciomilionowym narodzie ma statystyczne prawo znaleźć się trzódka ekshibicjonistów, zawsze jak obrzydlistwo odbierałam myśl o tym , że ktoś niepowołany mógłby z triumfującym chichotem przeczesywać splątane chaszcze mego nie najchlubniejszego żywota.
A jednak, mimo chcąc, bazgrzę po równo pokratkowanych, śnieżnobiałych stronicach trzydziestodwukartkowego zeszytu, którego okładki, niczym mereżką, upstrzone są esami-floresami w kolorze lilaróż. Taki blamaż. A wszystko przez niepohamowane, nuworyszowskie zapędy mojej rodzinki. To ona właśnie w okamgnieniu rozstrzygnęła, że jako świeżo upieczona absolwentka liceum mam szturmować wierzeje akademii medycznej.
Zdecydowano, że moje przygotowanie do przepoczwarzenia się w studentkę ma nastąpić nad Morzem Bałtyckim. Tak oto znalazłam się w Mrzeżynie i dałam przyprząc do naukowego kieratu.
W ogóle czuję się jak zwierzę przeznaczone na ofiarę. Gdybym żyła w starożytności, byłabym na pewno nieocenionym materiałem badawczym dla niejednego hieromanty. Jest jednak schyłek wieku dwudziestego. Jem jajko na półtwardo. W radiu akurat jakiś koszmarny niby-barok w tonacji H-dur okraszony rzewnym mezzosopranem. Inna sprawa, że na skali mego czteropasmowego radioodbiornika klasy hi-fi nie ma kiloherców, które mogłyby uśmierzyć mój jątrzący jak rana żal do świata. W dodatku jeszcze ten paraliżujący żar z nieba. Nawet nie chce mi się sprawdzić, ilustopniowy jest upał, ale na mur-beton ponaddwudziestopięciostopniowy.
Na szczęście niezadługo kres mej harówki. Jakkolwiek by on miał wyglądać, już zarezerwowałam sobie w nie opodal usytuowanym jachtklubie superszybkiego Horneta.
[źródło: Wojewódzki Konkurs Ortograficzny Szkół Średnich – 1996. (fragment)]
Okazuje się, że tekst I Norwidowskiego Dyktanda nie należał do najprostszych.
Niestety, żaden z 35 uczestników nie napisał go bezbłędnie.
Samorząd Uczniowski pragnie wyróżnić trzy uczennice, które popełniły najmniej pomyłek:
I miejsce – Agata Feliszek, kl. I „e”
II miejsce – Laurencja Nowacka, kl. III „c”
III miejsce – Sylwia Strójwąs, kl. III „f”
Zdobywczyni I-go miejsca otrzymuje ufundowany przez Samorząd Uczniowski „Słownik Języka Polskiego”,
a wszystkie laureatki – glejty uprawniające do skorzystania z przywileju wynikającego
z akcji „Szczęśliwy Numerek” poza wylosowaną kolejnością!
20.02.2014 - SZYBUJ BEZPIECZNIE W INTERNETOWEJ CHMURZE
20 lutego 2014r. w Centrum Edukacyjnym ŚCDN w Wólce Milanowskiej odbyła się konferencja
podsumowująca projekt "Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2013".
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęli uczniowie klasy 3B - Przemek Woś i Łukasz Woś,
którzy uczestniczyli w konferecji wraz z p. Iwoną Kruk.
Uczniowie przygotowali film konkursowy pt. "Odkrywaj świat z Internetem" - zobacz film.
Konkurs został przeprowadzony dzięki wsparciu finansowemu z projektu „Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej – województwo świętokrzyskie", realizowanego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Cel konkursu:
Upowszechnienie wśród dzieci i młodzieży zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.
Zwiększenie poziomu wiedzy uczniów i ich rodziców na temat możliwości wykorzystania Internetu do pełnego uczestniczenia w życiu publicznym, społecznym i gospodarczym.
18.02.2014 - ROZGRYWSKI PIŁKI RĘCZNEJ
Dnia 19 lutego 2014 w hali ZSP n1 odbyły się mecze w ramach rozgrywek
Szkół Ponagdimnazjalnych Chłopców w Piłce Ręcznej o Mistrzostwo Kielc.
Drużyna naszego liceum zmierzyła się z ZSE Kopernik, wygrywając 14 : 10.
Skład drużyny:
1. Bajduk Oleg
2. Jarząbek Szymon
3. Kaszuba Jakub
4. Kowalczyk Michał
5. Lokaj Konrad
6. Łosak Jonasz
7. Matałowski Mateusz
8. Perlak Tomasz
9. Pierzak Kamil
10. Snochowski Karol
11. Strójwąs Karol
12. Zmarzlik Krzysztof
Opiekun: p. Andrzej Krawczyński
SZKOŁA W RUCHU - LEKCJA GIMNASTYKI
18 lutego 2014 uczennice klasy 3e - realizowały na lekcji WF temat:
Ćwiczenia wzmacniające mięśnie odpowiadające za utrzymanie prawidłowej postawy ciała.
Prowadzący zajęcia: mgr Rafał Sękowski
18.02.2014 - Wi Fi w naszej szkole
Dzięki zaangażowaniu przewodniczącej Samorzadu Uczniowskiego, Ewy Skowron
oraz pomocy sponsorów udało się zdobyć pieniądze na założenie szkolnego Wi -Fi.
Zebrane środki wystarczyły jednak na udostępnienie internetu w jednej cześci szkoły.
Internet działa, po wpisaniu hasła dostępu w następujących strefach:
- II piętro - od sali 20 do 22 + korytarz
- I piętro - od sali 10 do 12 + korytarz
- parter - od wejścia do sali nr 3
31.01.2014 - TURNIEJ WYCISKANIA SZTANGI LEŻĄC w ramach akcji "Szkoła w Ruchu"
Dnia 31 stycznia 2014 odbył się Turniej Wyciskania Sztangi Leżąc zorganizowany przez nauczycieli WF,
w ramach akcji "Szkoła w Ruchu".
Aktywność fizyczną promował także, poprzez swój udział w zawodach dyrektor szkoły - p. Rafał Nowak,
zajmując 4 miejsce w tunieju.
Poza konkurencją wystartował również nauczyciel WF - p. Rafał Sękowski.
Oto wyniki przeprowadzonych zawodów:
30.01.2013 - VI zimowy rajd szlakami "Powstania Styczniowego 1863"
Dnia 30 stycznia 2014 roku odbył się VI zimowy rajd szlakami "Powstania Styczniowego 1863", w którym uczestniczyła młodzież naszego liceum w składzie: Cieniek Tomasz, Pieta Szymon, Skuza Oscar, Krogulec Karolina, Aksamit Aleksandra, Polak Natalia, Biegaj Martyna, Kłak Sylwia, Szumski Mateusz, Król Szczepan, Wąsowicz Jakub wraz z opiekunem p. Konradem Luciakiem.
Organizatorem rajdu było Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzierzowych Oddział w Kielcach.
Impreza, jak co roku odbywała się w pięknej zimowej scenerii Świętokrzyskiego Parku Narodowego i miała charakter rekreacyjny z elementami edukacji historycznej i krajoznawczej. Uczniowie poznawali region swojej "Małej Ojczyzny", uczyli się bogatej historii, a także wzmacniali swoją tężyznę fizyczną oraz obcowali z naturą. Na zakończenie odbył się uroczysty obiad oraz przedstawienie z konkursami: historycznym oraz plastycznym o tematyce związanej z Powstaniem Styczniowym. W konkursie plastycznym III miejsce zdobył uczeń naszej szkoły Tomasz Cieniek.
29.01.2013 - X TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA III LO
29.01.2014 - WALENTYNKI
Ze względu na termin tegorocznych ferii zimowych, Walentynki w Naszej szkole odbyły się wyjątkowo 29 stycznia. Każdy mógł skorzystać z usług Poczty Walentynkowej, która przekazywała od Was wyrazy sympatii wyjątkowym osobom. Podczas długiej przerwy rozbrzmiewały dźwięki romantycznych przebojów śpiewane przez uczniów. Główną wykonawczynią była oczywiście Nasza kochana, niezastąpiona Dodzia (wiemy przecież jak trudno oderwać ją od mikrofonu i pozbawić uwielbienia tłumów), ale byli też inni szczęśliwcy, którzy wykazali się podczas wspólnej zabawy karaoke.
Niektóre klasy miały również możliwość obejrzenia przedstawienia przygotowanego przez uczniów Naszego liceum pod kierunkiem p. Elżbiety Pruchnickiej oraz p. Marii Skup.
Dziękujemy za współną zabawę.
29.01.2014 - X TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA III LO
29 stycznia 2014 odbył się X Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora III LO,
w którym wzięły udział, wyłonione w eliminacjach drużyny klas: 3B, 3C, 3D i 1E.
Rozgrywki prowadzone były systemem "każdy z każdym", 2 x 10 minut.
I miejsce - klasa 3D
II miejsce - klasa 1E
III miejsce - klasa 3B
IV miejsce - klasa 3C
Najlepsi zawodnicy turnieju:
najlepszy zawodnik - Pior Gołąbek - 1E
najlepszy bramkarz - Michał Sydoryk - 3D
najlepszy strzelec - Mateusz Matałowski - 3D
Wyróżniającymi zawodnikami byli również:
Osuch Bartek, Olesiński Michał, Górecki Mateusz, Smolarczyk Paweł, Węgrzyn Wojciech i Kiciak Damian.
Uczestnicy turnieju walczyli w bardzo trudnych warunkach, przy 10 stopniowym mrozie, w głębokim śniegu.
Organizator za ambitną i sportową postawę odwdzięczył się gorącą herbatą i pysznymi bułeczkami oraz bananami.
Cały turniej przebiegał w przyjemnej atmosferze.
Niespodzianką rozgrywek było zajęcie przez klasę 1E drugiego miejsca.
Autor tekstu: p. Andrzej Krawczyński
Zdjęcia: Dominika Gałęzowska
26.01.2014 - I MIEJSCE DLA MAGDY CHOŁUJ.
26.01.2014 roku w Domu Kultury we Włoszczowie odbył się poprzedzony eliminacjami
w Jędrzejowie i Skarżysku Kamiennej, finał XXI Świetokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek.
W eliminacja rejonowych udział brało około 100 podmiotów wykonawczych z czego do finału
zakwalifikowało się dwadzieścia, wśród zakwalifikowanych znalazła się uczennica
klasy II d Magdalena Chołuj. Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji konkursowych,
gdzie każdy podmiot wykonawczy wykonywał dwie pastorałki i jedna kolędę,
za brawurowe wykonanie pastorałek: "Witaj gwiazdko złota", " Ciemno tej nocy"
oraz kolędy "Cicha noc"- I nagrodę w kategorii soliści przyznano właśnie Magdzie Chołuj.
24.01.2014 - STUDNIÓWKA III LO
W piątek 24 stycznia w hotelu Binkowski odbyła się studniówka III LO - czytaj więcej.
23.01.2014 - "Aktywne szkoły na rzecz globalnej odpowiedzialności"
W dniu 23 stycznia 2014 r. grupa uczniów kl. 2c III Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach w składzie:
Aleksandra Bozowska, Oktawian Góral, Aleksandra Górska, Weronika Lasek i Katarzyna Wojda pod opieką
wychowawczyni, p. Jolanty Herman, udała się do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 17 w Kielcach,
gdzie w ramach projektu realizowanego pod nazwą: "Aktywne szkoły na rzecz globalnej odpowiedzialności"
poprowadziła warsztaty poświęcone problemowi wyrzucania żywności.
Warsztaty zakończyły się quizem i grami, podsumowującymi zdobytą wiedzę. Uczestnicy otrzymali od
organizatorów broszury informacyjne, pamiątkowe magnesy oraz ciekawe przepisy kulinarne, pozwalające
wykorzystać resztki jedzenia i przygotować z nich smaczne, oryginalne dania.
Zobacz więcej ... (zakładka - podsumowanie I semestru)
21.01.2014 - PRÓBA GENERALNA POLONEZA
21 stycznia w hotelu Binkowski odbyła się próba generalna poloneza.
Trzecioklasiści przygotowywali się do pierwszego tańca na studniówce,
która odbędzie się już w piątek.
21.01.2014 - MIMO MROZU, "NORWID" NIE PRÓŻNUJE...
21 stycznia 2014 roku grupa młodzieży pracującej pod kierunkiem pań: M. Skup i E. Pruchnickiej
wystąpiła w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 4 przy ulicy Górniczej.
Przed publicznością, złożoną tym razem z uczniów Gimnazjum nr 13 oraz czytelniczek
z klubu dyskusyjnego, wystawiony został, znany już kielczanom, program „Norwidowskie talenty”.
Miło nam, że zespół artystów stale się powiększa. Tym razem dołączyła do nas Paulina Titkin z klasy II f,
która prezentacji dodała jeszcze większego blasku.
Nasz występ i tym razem wycisnął łzy wzruszenia…
Autor tekstu: p. Elżbieta Pruchnicka
16.01.2014 - WOŚP i Norwidowska Masakra Rekordów Guinnessa
Uczniowie Norwida wraz z TV Regionalną zorganizowali event dla TVP2 na Placu Literatów w Kielcach.
Zgodnie z hasłem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy "Na ratunek", dziewczęta
z klasy 3e - Wioleta Snoch i Aneta Paulch skonstruowały żółtą łódź podwodną,
którą, przy dźwiękach utworu Beatlesów - "Yellow submarine", Norwid przybył na pomoc kwestującym.
W ramach pomocy zorganizowaliśmy mistrzostwa w przeciąganiu ciężarówki na czas (M.Sydoryk)
oraz przetaczanie opony (D.Pacholec). P.Kołodziej z kolei próbował pobić Rekord Guinnessa
w nakładaniu na głowę gumek recepturek.
Autor tekstu i opiekun grupy: p. Andrzej Wysocki
15.01.2014 - SPOTKANIE HISTORYCZNE "WSPÓLNA PAMIĘĆ"
W środę 15 stycznia 2014r. odbyło się Spotkanie historyczne pt. „Wspólna pamięć”,
które było zwieńczeniem szkolnego projektu, mającego na celu upamiętnienie
100 rocznicy Czynu Niepodległościowego Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.
Uroczystości odbyły się w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, który współpracował
z naszą szkołą przy ich organizacji. Zebranych powitali: gospodarz spotkania dyr. III LO Pan Rafał Nowak
i dyr. Wzgórza Zamkowego Pan Janusz Knap.
Na nasze Spotkanie licznie przybyli uczniowie wraz z nauczycielami szkół kieleckich i województwa. Swoją obecnością zaszczycili nas także: Prezydent Miasta Kielce Pan Wojciech Lubawski, Senator RP Pan Krzysztof Słoń, Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach Pan Leszek Bukowski, Dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach Pani dr hab. prof. Beata Wojciechowska, Dyrektor V Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Ściegiennego Pan Dariusz Wojciechowski.
Uroczystość prowadziła Pani Ewa Kolus – nauczyciel historii w naszym liceum, która była głównym organizatorem całości przedsięwzięcia. Dla wszystkich zgromadzonych było to niecodzienne spotkanie, o czym w swoich przemówieniach mówili zaproszeni goście. Wielką sprawą jest bowiem możliwość przypominania wydarzeń, które są ważne dla Polaków, a także dla historii naszego miasta i regionu. Właśnie słowo „pamięć”, stało się motywem przewodnim Spotkania, gdyż ją należy przekazywać kolejnym pokoleniom młodych Polaków, aby stali się świadomymi i dumnymi ze swej historii patriotami.
Uczestnicy Spotkania wysłuchali referatów pracowników naukowych: Pani dr hab. Urszuli Oettingen z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Pana dr Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Zgromadzeni dowiedzieli się o okolicznościach wejścia strzelców do Kielc i roli marszów Kadrówki. Swoimi wspomnieniami podzielił się z nami także uczestnik pierwszego powojennego marszu Kadrówki w 1981 roku Pan Robert Kulak. Uroczystościom towarzyszyły pieśni legionowe w wykonaniu uczniów III LO. Spotkanie historyczne było także okazją do nagrodzenia zwycięzców konkursu fotograficznego „Śladem legionów w Kielcach”, który był częścią całego projektu o upamiętnieniu 100 – lecia czynu Niepodległościowego. Z rąk Pana Prezydenta Wojciecha Lubawskiego, Pana Naczelnika IPN Leszka Bukowskiego i Pana dyrektora III LO Rafała Nowaka nagrody otrzymali: za I miejsce Urszula Cierpisz uczennica V LO im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach za zdjęcie pt. ,,Obraz pamięci”, za II miejsce Paulina Błach uczennica III LO im. C.K.Norwida za zdjęcie pt. ,,Mogiły bohaterskich legionistów”, za III miejsce Wiktoria Jarosz uczennica II LO im.T.Kościuszki w Sandomierzu za zdjęcie pt. ,,Pomnik Czynu Legionowego w Lipniku - Świadectwo Pamięci o bohaterach” i Wiktor Murzynowski, uczeń Gimnazjum nr 2 w Kielcach za zdjęcie pt. ,,Tędy wkroczyli…”. Prace nagrodzone i pozostałych uczestników konkursu można było zobaczyć na wystawie, która towarzyszyła naszemu Spotkaniu.
Spotkanie „Wspólna pamięć” stało się naszym wkładem w obchody 100 rocznicy Czynu Niepodległościowego.
13.01.2014 - SZKOŁA W RUCHU - KOLEJNA LEKCJA SQUASHA
13 stycznia chłopcy z klasy 1B w ramach lekcji wf udali się wraz z p. Rafałem Sękowskim
na squasha do klubu "Squash Korona".
Dla tej grupy były już drugie zajęcia, więc wymiany były dłuższe, a rywalizacja bardziej zacięta.
Zainteresowane grupy taką formą rekreacji mogą się zgłaszać do nauczycieli wf.
12.01.2014 - WOŚP 2014
12 stycznia 2014 już po raz XXII zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy!
„Norwid” tradycyjnie przyłączył się do akcji.
W tym roku w charakterze wolontariuszy zgłosiło się 43 uczniów, od wczesnych godzin rannych
aż do wieczora dzielnie wywiązywali się ze swoich obowiązków, dzięki ich pracy udało nam się zebrać
kwotę 7378,95zł.
Pieniądze z tegorocznej zbiórki fundacja Jerzego Owsiaka zamierza przeznaczyć na specjalistyczny
sprzęt ratowniczy dla noworodków oraz podobnie jak w roku ubiegłym wesprzeć oddziały
geriatryczne w całym kraju. Cieszymy się, że nasza szkoła również może przyłączyć się do tak szlachetnej akcji.
W naszych szeregach mamy również złotych wolontariuszy (fot.nr 2), którzy niezłomnie przez trzy lata nauki
w liceum wspierali akcję, a są to :
Klaudia Raczyńska 3a
Martyna Trzcińska 3a
Angelika Trzcińska 3a
Wszystkim wolontariuszom serdecznie dziękujemy za dobre serca oraz wspaniałą pracę!
Koordynator Sztabu 3LO: Monika Hyb
07.01.2014 - NORWIDOWSKIE TALENTY
7 stycznia 2014 roku grupa młodzieży pracującej pod opieką pani M. Skup i pani E. Pruchnickiej
wystąpiła z programem artystycznym w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 5 na kieleckim „Uroczysku”.
Była to kolejna edycja projektu prezentacji III L.O. w środowisku lokalnym.
Tym razem przybliżono kielczanom artystyczną twórczość naszych uczniów.
W programie wykorzystano wiersze Mileny Stępień z klasy III g, Ewy Siudy z klasy III f, Natalii Chrzan z klasy II d
oraz absolwentki – Karoliny Ciszek, wielokrotnej laureatki ogólnopolskich konkursów poetyckich.
W scenariuszu imprezy znalazły się również fragmenty opowiadania autorstwa Katarzyny Obary, uczennicy klasy I f.
Z doskonałym przyjęciem publiczności spotkały się piosenki w wykonaniu Sary Al Kantar, Emilii Saitowej,
a także Macieja Chrzęszczyka i Karola Czajkowskiego. Dodać należy, iż panowie zaśpiewali kompozycję
Maćka do wiersza Karoliny Ciszek.
Z kolei wśród recytatorów znalazły się, co również warte jest podkreślenia, same autorki: Ewa, Milena, Natalia i, oczywiście, Kasia.
Wszystkim uczestnikom prezentacji serdecznie dziękujemy. (Było naprawdę świetnie!)
autor tekstu: p. Elżbieta Pruchnicka
20.12.2013 - Wigilia szkolna
W piątek 20 grudnia 2013 w naszym liceum odbyła się uroczysta wigilia szkolna, na którą przybyli
zaproszeni goście, absolwenci, nauczyciele oraz uczniowie.
Dyrektor Rafał Nowak rozpoczął uroczystość krótkim przemówieniem, po którym ks. Zygmunt Kostka,
proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża przeczytał fragment ewangelii dotyczący narodzenia Pańskiego.
Później wystąpili niezwykle utalentowani uczniowie naszej szkoły w programie artystycznym przygotowanym
przez p. Jolantę Herman. Były wiersze, kolędy i pastorałki. Całość dopełniała dekoracja sali przygotowana
przez uczennice klasy pod okiem p. M. Kalety i p. Anny Kopczyńskiej.
Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście, dziękując za zaproszenie i życząc zebranym
wszystkiego najlepszego.
18.12.2013 - SZKOŁA W RUCHU - ZAJĘCIA NA BASENIE
18 grudnia, w ramach akcji "Szkoła w ruchu" nauczyciele WF przeprowadzili,
dla młodzieży naszej szkoły, zajęcia z pływania.
Lekcja odbyła się na krytej pływalni przy ul. Krakowskiej.
W zajęciach wzięło udział 18 uczestników, młodzież doskonaliła
wybrane techniki pływania pod okiem p. Andrzeja Krawczyńskiego
i p. Anny Kopczyńskiej.
17.12.2013 - X Memoriał im. Bogusława Chowańca.
Nasi piłkarze ręczni brali udział w X Memoriale Piłki Ręcznej im. Bogusława Chowańca.
Drużyna naszego liceum zajęła trzecie miejsce po emocjonującym meczu z ZSP nr 2 z Włoszczowy.
Spotkanie rozstrzygnęły dopiero rzuty karne (6:4).
Najleszym "kołowym" został wybrany Konrad Pierzak - środkowy naszego zespołu.
Kolejność miejsc:
1. VI LO Kielce
2. ZSP Szczekociny
3. III LO Kielce
4. ZSP nr 2 Włoszczowa
5. ZSP nr 3 Włoszczowa
6. ZSE Kielce
7. ZSB nr 2 Kielce
8. I LO Włoszczowa
17.12.2013 - ŚWIĄTECZNY TURNIEJ SPORTOWY
We wtorek, 17 grudnia odbył się Świąteczny Turniej Sportowy Gier Zespołowych.
Rywalizowały ze sobą drużyny reprezentujące poszczególne roczniki w trzech dyscyplinach:
piłka siatkowa, piłka koszykowa i piłka nożna.
17.12.2013 - List z Watykanu
W odpowiedzi na szkolną akcję NORWID - PAPIEŻOWI, dyrektor szkoły otrzymał list z Watykanu ...
13.12.2013 - SZLACHETNA PACZKA OD NOSTRESS-u I PaT-u
Grupa Teatralna NOSTRESS oraz działająca przy naszej szkole Kielecka Grupa PaT włączyły się w ogólnopolską
akcję świątecznej pomocy osobom najuboższym Szlachetna Paczka 2013.
Wybór rodziny nie był łatwy, bowiem w bazie Szlachetnej Paczki znajdowało się wówczas ponad 15 500 potrzebujących. Ostatecznie Szlachetna Paczka trafiła do znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej kobiety samotnie wychowującej dziecko. Dzięki ofiarności członków grup, a także osób niezrzeszonych i kilku nauczycieli udało się zgromadzić 13 kartonów z darami, które 6 grudnia zostały dostarczone do magazynu Szlachetnej Paczki. Grupa Teatralna NOSTRESS oraz Kielecka Grupa PaT pragnie podziękować wszystkim darczyńcom, którzy zechcieli wesprzeć akcję.
Paweł Olszacki /KADA
Fot. 1 - 4 Paweł Olszacki
12.12.2013 - III runda Świętokrzyskiej Ligi Badmintona.
12 grudnia w hali ZSP nr 1 odbył się trzeci rzut rozgrywek badmintonistów.
Z ekipy p. Rafała Sękowskiego najlepiej spisali się Dawid Koza - 3 miejsce, Diana Mazurczak, Joanna Tekiel i Wiktor Kruk - 10 miejsce.
11.12.2013 - V Świętokrzyski Konkurs Poezji w Języku Angielskim
11. 12. 2013r o godzinie 10.00 w Wojewódzkiej Bibliotece w Kielcach odbył się V Świętokrzyski Konkurs Poezji w Języku Angielskim. Konkurs organizowany jest przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach i Wydawnictwo Pearson Longman we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Kielcach. W konkursie uczestniczyli uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych wraz z opiekunami. Każdy z uczestników, a było ich 31 przygotował dwa wiersze ze zbioru poezji Wydawnictwa Pearson Longman „Poems from Other Centuries”, ed. Adrian Tissier, Edinburgh Gate, Harlow: Longman – dla szkół ponadgimnazjalnych.
Gratulujemy uczniom III L.O., którzy wzięli udział w konkursie i dziękujemy opiekunom za ich przygotowanie. Są to:
Natalia Chrzan 2D - She walks in beaty G. Byron; from The Cloud P.B. Shelly
- nauczyciel p. Katarzyna Kobiec
Kinga Piwko 1G - Sonet XVIII W. Shakespeare; Solitary Reaper W. Wordsworth
- nauczyciel p. Justyna Kopycińska
Aleksandra Kaczmarczyk 1G - To Death Caroline Southey; A red, red rose R. Burns
- nauczyciel p. Justyna Kopycińska
Sebastian Kręgiel 1D - A poison tree W. Blake; As imperceptibly as grief -E.Dickinson
- nauczyciel p. Rajmund Pisarek
III miejsce zajęła uczennica klasy 2D - Natalia Chrzan.
Wyróżnienia otrzymały uczennice: Kinga Piwko oraz Aleksandra Kaczmarczyk.
Serdecznie gratulujemy!!!
11.12.2013 - Magdalena Chołuj, uczennica klasy 2d naszsego liceum,
wyśpiewała na Międzynarodowym Festiwalu w Rydze Grand Prix - zobacz więcej.
11.12.2013 - Odwiedziny klasy III D
Dnia 11 grudnia 2013 klasa III D odwiedziła ośrodek wsparcia dla osób chorych na Alzheimera.
Młodzież przygotowała świąteczne przedstawienie dla seniorów i uhonorowała wszystkich
uczestników upieczonymi własnoręcznie ciasteczkami "Bożonarodzeniowymi".
11.12.2013 - Kino na temat
11 grudnia 2013 odbyło się spotkanie z cyklu "Kino na temat" - czytaj więcej
09.12.2013 - Zapraszamy do obejrzenia tegorocznych zdjęć klasowych.
09.12.2013 - "SZKOŁA W RUCHU" - lekcja squasha.
9 grudnia chłopcy z klasy 1b udali się wraz z panem Rafałem Sękowskim na lekcję squasha.
Po krótkim instruktażu przeprowadzonym przez trenera klubu Squash Korona uczniowie próbowali
swoich sił w nowej dla nich dyscyplinie. Chłopcy ćwiczyli na wszystkich pięciu kortach i choć na początku
się na to nie zapowiadało, to po kilkudziesięciu minutach szło im całkiem nieźle.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
09.12.2013 - Szlachetna Paczka 2013
Klasy 1f i 2f wzięły udział w 13 edycji ogólnopolskiego programu pomocy najuboższym „Szlachetna paczka”.
Dzięki ofiarności obu klas udało się zgromadzić 11 kartonów z żywnością, środkami czystości, ubraniami,
pomocami naukowymi i zabawkami. Uczniowie wspólnie zapakowali świąteczne paczki dla potrzebującej rodziny,
a ich starania koordynowały wychowawczynie – p. Monika Hyb (2f) i p. Magdalena Palacz (1f).
06.12.2013 - Zakończenie akcji "Góra grosza"
Od 25 listopada do 6 grudnia trwała w naszej szkole zbiórka pieniędzy na "Górę Grosza".
Jeden grosz znaczy niewiele, ale potężna góra grosza może przyczynić się do poprawy losu dzieci,
które nie z własnych przyczyn zostały odseparowane od rodzinnego doku, od swoich najbliższych.
Celem akcji jest właśnie zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną,
w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka,
pogotowia rodzinnego czy rodzin zastępczych.
W ciągu 2 tygodni uczniowie naszej szkoły codziennie na długiej przerwie zbierali gosiki.
Po zkończeniu akcji z pomocą wielu wolontariuszy nastąpiło wielkie liczenie.
Wspólnymi siłami zebralismy 6 9017 groszy !!!!
Dziękujemy wszystkim, dzięki którym nasza "góra grosza" z dnia na dzień się powiększała!
Opiekun akcji: p.Monika Hyb, szkolne koło wolontariuszy
06.12.2013 - Mikołaj rozdawał cukierki !
W dniu dzisiejszym Mikołaj odwiedzał po kolei wszystkie klasy i obdarowywał mikołajkowymi cukierkami.
Wybrańcy śpiewali piosenki lub rycytowali wierszyki. (foto 1)
Na dużej przerwie, odbył się Mikołajkowy konkurs kręcenia Hula Hop zorganizowany przez nauczycieli WF.
Do konkursu przystąpiło 8 zawodników, w tym p. Justyna Kopycińska i p. Anna Kopczyńska. (foto 2)
Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie nagrody.
Mikołaj w szkole.
Konkurs Hula Hop.
06.12.2013 - Szkoła w Ruchu
Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej
"Ćwiczyć każdy może" organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu.
04.12.2013 - Olimpiada z języka rosyjskiego.
W dniu 4 grudnia w III LO komisja w składzie: p. Andrzej Zdeb, p. Lubow Prokop i p. Krzysztof Tomczyk
przeprowadziła etap szkolny XLV Olimpiady Języka Rosyjskiego.
Lista uczestników:
1. Klusek Angelika 2c
2. Tuz Bożena 3e
3. Królik Anna 3e
4. Bugajska Katarzyna 3e
5. Zajęcka Katrzyna 3b
6. Saitov Emiliya 1g
Do zawodów II stopnia, które odbędą się w Krakowie zakwalifikowały się :
1. Klusek Angelika 2c
2. Tuz Bożena 3e
3. Zajęcka Katrzyna 3b
4. Saitov Emiliya 1g
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
03.12.2013 - NOSTRESS i PaT w Radiu ZeT Gold
3 grudnia 2013 roku reprezentacja Kieleckiej Grupy PaT, Grupy Teatralnej NOSTRESS oraz Komendy Wojewódzkiej
Policji w Kielcach na zaproszenie Pani Redaktor Jolanty Bochacz odwiedziła siedzibę radia ZET Gold w Kielcach.
W niezwykle przyjemnej atmosferze radiowego studia odbyła się rozmowa dotycząca działalności Kieleckiej
Grupy PaT i Grupy Teatralnej NOSTRESS oraz zagadnień związanych z działaniem profilaktycznym, sposobami
spędzania wolnego czasu, życiowymi pasjami. W rozmowie uczestniczyli pani aspirant Małgorzata Sałapa - Bazak,
profesor Krzysztof Arendarski oraz uczniowie naszej szkoły – członkowie PaT i Nostress: Aleksandra Zatorska (2f),
Mateusz Rumiński (1f) i Paweł Olszacki (1f).
O terminie emisji materiału powiadomimy wkrótce.
Zapraszamy też do odwiedzenia facebookowej strony Kieleckiej Grupy PaT,
a wkrótce także Grupy Teatralnej NOSTRESS.
Paweł Olszacki / KADA
29.11.2013 - Parodia teledysku MY SŁOWIANIE
Norwidowska Masakra Rekordów Guinnessa nakręciła parodię teledysku Donatan-Cleo "MY SŁOWIANIE".
W internecie ukazał się film, który w 5 dni zdobył prawie 20 tys. wyświetleń - zobacz.
29.11.2013 - Konkurs poezji w języku angielskim - 2013
Dnia 29 listopada 2013 roku odbył się Konkurs Poezji w Języku Angielskim.
Uczniowie naszej szkoły recytowali wiersze takich poetów jak: W.Blake, W. Shakespeare,
E. Dickinson, C.G. Rossetti.
Komisja w składzie: p.Justyna Kopycińska, p. Aleksandra Wojda oraz p. Katarzyna Kobiec
jednogłośnie podjęła decyzję o przyznaniu miejsc:
I miejsce - Natalia Chrzan She walks in beaty G. Byron
II miejsce - Kinga Piwko Sonet XVIII W. Shakespeare oraz Aleksandra Kaczmarczyk To Death Caroline R.Southey
III miejsce - Sebastian Kregiel A poison tree W. Blake
Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Będą oni reprezentować szkołę w konkursie międzyszkolnym, który odbędzie się 11 grudnia 2013.
29.11.2013 - Dziś świętowaliśmy Andrzejki !
Grupa profesjonalnych wróżek, które odbyły liczne szkolenia krajowe i zagraniczne, przepowiadała przyszłość
oraz wróżyła z wosku i dłoni (A NAWET STÓP!).
Wszyscy mogli wspólnie śpiewać „bardzo ambitne” przeboje korzystając z przygotowanego przez SU karaoke.
Niektórzy ruszyli w tan – w końcu to przecież Andrzejki. (foto 1)
W tym dniu mogliśmy też być świadkami morderstwa, które rozegrało się na sali gimnastycznej o godzinie 11.30.
Grupa uczniów z klasy 1 „e” przygotowała krótkie przedstawienie nawiązujące do atmosfery tego
wyjątkowego dnia. (foto 2)
Wszystkim Andrzejom, których znamy i nie znamy, składamy najlepsze życzenia!
Dziękujemy za wspólną zabawę.
Samorząd Uczniowski
26.11.2013 - „Norwid” gimnazjalistom z ulicy Kujawskiej
26 listopada 2013 roku uczniowie naszej szkoły z grupy artystycznej prowadzonej przez panie: Marię Skup
i Elżbietę Pruchnicką zaprezentowali program pt. „Koncert jesienny” w kieleckim gimnazjum przy ulicy Kujawskiej.
Było to kolejne spotkanie z cyklu: III L.O. w środowisku lokalnym.
Następny występ, tym razem oparty na własnej, autorskiej twórczości uczniów, przewidziany jest na grudzień bieżącego roku.
26.11.2013 - PaT w kieleckim Sienkiewiczu
26 listopada 2013 roku o godzinie 9:00 w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Kielcach
odbył się kolejny pokaz spektaklu "Sekret" prowadzonej przez profesora Krzysztofa Arendarskiego
Kieleckiej Grupy PaT.
Dziękujemy Dyrekcji VIII Liceum Ogólnokształcącego za zaproszenie, pani Katarzynie Mojeckiej za doskonałą organizację obecności PaT-u na Podkarczówce, uczniom i nauczycielom za pomoc techniczną i oczywiście pani Małgorzacie Sałapie - Bazak za wsparcie wszelakie.Serdecznie dziękujemy młodzieży z zaprzyjaźnionej szkoły za to, że zechciała poświęcić kilka chwil na spotkanie z nami, profilaktyką oraz sztuką.
Mamy nadzieję, że nasza dzisiejsza obecność zachęci społeczność tej szkoły do włączenia się w działania PaT i dołączenia do nas, a może nawet stanie się bodźcem zorganizowania kolejnej kieleckiej grupy PaTowskiej.
25.11.2013 - Gala finałowa PaT/E w Warszawie
25 listopada 2013 roku prowadzona przez profesora Krzysztofa Arendarskiego i działająca przy naszej szkole
Kielecka Grupa PaT uczestniczyła w Gali Finałowej PaT/E, która odbyła się w Multikinie Ursynów w Warszawie.
Dwudziestoośmioosobowa grupa młodzieży z kieleckich szkół (w tym liczna reprezentacja naszego liceum) należąca do Kieleckiej Grupy PaT miała okazję uczestniczyć w zorganizowanej przez Impresariat PaT uroczystej gali kończącej działanie PaT/E w 2013 roku.
W ursynowskim Multikinie ugoszczono pedagogów, wychowawców, policjantów, księży, strażaków, kuratorów sądowych, przedstawicieli świata nauki i kultury oraz liczną grupę PaTowskiej młodzieży – w tym najmłodsze grupy PaT z Kielc i Oleśnicy.
Gospodarzami Gali byli Komendant Główny Policji - reprezentowany przez swego I Zastępcę nadinsp. Krzysztofa Gajewskiego, Wiceminister Edukacji Narodowej Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki oraz minister Spraw Wewnętrznych – reprezentowany przez Naczelnika Wydziału Profilaktyki w MSW Elżbietę Rusiniak.
Uroczystość rozpoczęło nagranie z przesłaniem ministra Marka Michalaka Rzecznika Praw Dziecka, kierowanym do wszystkich uczestników. Następnie gospodarze Gali wręczyli statuetki za efektywną realizację działania PaT/E (edukacja), które odebrali Kuratorzy Oświaty oraz Komendanci Wojewódzcy Policji z Bydgoszczy, Kielc i Wrocławia, a także Komendanci Powiatowi Policji z Inowrocławia i Oleśnicy.
Podczas Gali zaprezentowane zostały filmy profilaktyczne: „Domówka” przygotowany przez KSP z partnerami zewnętrznymi, „Antidotum” Roberta Paczosa zrealizowany przez grupę PaT w Biłgoraju oraz „Wracaj skąd przyszedłeś - ksenofobia” Krzysztofa Kwiatkowskiego zrealizowaną przy współpracy z Impresariatem oraz warszawską grupą PaT. Komentarze do filmów wygłosili prof. dr hab. Marek Konopczyński Rektor WSNS PEDAGOGIUM oraz insp. Krzysztof Łaszkiewicz Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Praw Człowieka. Podczas Gali nadany został również certyfikat „Wspiera nas PaT” projektowi edukacyjno-profilaktycznemu „Sztuka wyboru” z Bydgoszczy. Specjalną statuetkę otrzymało Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki” z Bielska-Białej za zaangażowane w realizację działania PaT/E. Podczas uroczystości Bogdan Prajsner przedstawił także wyniki badania diagnostycznego społeczności PaT, które zostało przeprowadzone podczas VIII ogólnopolskiego Przystanku PaT w Łodzi.
Uroczystość uświetniła swym występem Reprezentacyjna Orkiestra Policji z Warszawy, a także grupa PaT z Góry Kalwarii występująca ze swym pokazem tanecznym wystąpiła Na zakończenie oraz pokazany został film Tomasza Pyraka z VIII Przystanku PaT - Łódź 2013.
fot. Monika Kaiser- Maciejczak:
fot.Paweł Olszacki:
25.11.2013 - XI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dzięcięcej
i Młodzieżowej "Solo-Tutti 2013"
W dniach 22- 24.11.2013 w Kruszwicy odbył się
XI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dzięcięcej i Młodzieżowej "Solo-Tutti 2013".
W festiwalu udział wzięło 94 podmioty artystyczne z Polski i zagranicy wyłonione
drogą eliminacji strefowych. Wsród zakwalifikowanych do udziału w konkursie uczestników, znalazła się również
uczennica klasa II D Magdalena Chołuj, która decyzją Jury w składzie: Joanna Zagdańska - wokalistka jazzowa,
piosenkarka, wykładowca śpiewu jazzowego i rozrywkowego na Akademii Muzycznej
im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Artur Grudziński - muzyk - kompozytor i aranżer, autor tekstów, pedagog;
Zbigniew Man - wokalista - lider zespołu ROAN, kompozytor i aranżer, producent muzyczny;
Zdzisław Pająk - redaktor muzyczny Polskiego Radia Pomorza i Kujaw „PiK”, Sergei Savenkov - animator
estrady dzieci i młodzieży w Rosji i Europie za wykonanie piosenki "Listen" z repertuaru Beyonce otrzymała II nagrodę.
Jurorzy podkreślali bardzo wysoki poziom rywalizacji konkursowej oraz byli pod ogromnym wrażeniem
umiejętności wokalnych i scenicznych wykonawców.
25.11.2013 - Nagroda dla Moniki Żak
Monika Żak, uczennica klasy III d zdobyła III nagrodę w XIX Międzynarodowym Festiwalu
Piosenkarzy Dziecięcych i Młodzieżowych im. Henryka Morysa w kategorii wiekowej 17-20 lat.
22.11.2013 - Laury dla „Norwida”
Miło nam niezmiernie poinformować Państwa o muzycznych sukcesach uczennic naszej szkoły.
W kolejnej już edycji Przeglądu Poezji Śpiewanej oraz Piosenki Poetyckiej, organizowanym corocznie
w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, który odbył się 22 listopada 2013 roku, Monika Krzysztofik
z klasy III g i Monika Żak z klasy III d w pięknym stylu pokonały konkurencję, zajmując dwa pierwsze miejsca.
Monika Krzysztofik wyśpiewała pierwszą nagrodę piosenką Grażyny Łobaszewskiej „Gdybyś”,
natomiast Monika Żak, z utworem „Żyj, mój świecie”, zdobyła miejsce drugie.
Obok laureatek, w tegorocznym Przeglądzie, III L.O. reprezentowała Sylwia Strójwąs
z klasy III f, która wykonała piosenkę „Wariatka tańczy”.
Wszystkim uczennicom składamy serdeczne gratulacje.
autor tekstu: p. Elżbieta Pruchnicka
21.11.2013 - Wiedza na wyciągnięcie ręki.
W dniu 21 listopada 2013, w Kielcach, odbyło się szkolenie pod nazwą "Wiedza na wyciągnięcie ręki",
zorganizowane przez Fundację Szansa dla Niewidomych, którego uczestnikiem, była pani Dorota Leśniak.
Celem szkolenia bło poszerzenie wiedzy i świadomości na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych
oraz zapoznanie z zasadami działania wolontariatu szkolnego. Uczestnicy dowiedzieli się w jaki sposób
osoby niewidome i słabowidzące mogą aktywnie żyć, uczyć się oraz odnosić sukcesy zarówno
w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Oficjalna strona Fundacji - zobacz.
21.11.2013 - Światowy Dzień Rzucania Palenia
Podczas zorganizowanego w Naszej szkole happeningu Samorząd Uczniowski starał się
uświadamiać uczniom skutki tego zgubnego nałogu.
Zaprezentowano wstrząsające zdjęcia, dane statystyczne dotyczące umieralności na choroby wywoływane paleniem,
skład chemiczny papierosów; wspólnie śpiewaliśmy przebój Maryli Rodowicz „Tylko nie pal”.
Mamy nadzieję, że te argumenty przekonały Was, że należy pomóc w walce z tym nałogiem Waszym znajomym,
czy też palącym członkom rodziny…
Samorząd Uczniowski
20.11.2013 - Kolejny udany występ naszych badmintonistów!
20 listopada w hali ZSP nr 1 w Kielcach została rozegrana druga runda Świętokrzyskiej Ligi Badmintona.
Znów z dobrej strony pokazali się nasi reprezentanci zajmując czołowe miejsca.
Dawid Koza - 3 miejsce, Joanna Tekiel - 3 miejsce, Wiktor Kruk - 9 miejsce.
20.11.2013 - ZWYCIĘSTWO I AWANS SIATKAREK !
20 listopada nasze siatkarki udały się do Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego
aby rozegrać z gospodarzami "mecz o wszystko". Stawką pojedynku był awans do fazy
finałowej Mistrzostw Kielc w Siatkówce.
Po zaciętym pierwszym secie (28:26 dla Norwida) i gładko wygranym drugim (25:9)
podopieczne p. Rafała Sękowskiego zapewniły sobie zwycięstwo 2:0 i tym samym
awans do rozgrywek finałowych.
Gratulacje dla dziewcząt!!!
Skład reprezentacji:
Katarzyna Karcz
Monika Wolska
Zuzanna Toporek
Karolina Piotrowska
Angelika Kotwica
Edyta Szymkiewicz
Patrycja Stoga
Katarzyna Pustuła
Katarzyna Kozieł
Anna Królik
17.11.2013 - GRY MIEJSKIE - WYNIKI
Już znamy wyniki „Gier Miejskich – Śladami historii” organizowanych przez Ośrodek Myśli Patriotycznej
i Obywatelskiej w Kielcach.
Jedna z drużyn reprezentujących Nasze liceum najlepiej z kieleckich grup szkolnych dotychczas
biorących udział w przedsięwzięciu, poradziła sobie z zadaniami w grze:
„Legionowym szlakiem po Kielcach”.
Oto zwycięska drużyna:
• Szymon Jarząbek
• Jakub Kaszuba
• Damian Kiciak
• Karol Snochowski
• Krzysztof Zmarzlik
13.11.2013 - 95 rocznica ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych,
znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym.
Dzisiaj mamy wielkie święto narodu,
święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień.
Józef Piłsudski
W środę 13 listopada 2013 roku odbył się apel z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Montaż słowno-muzyczny został przygotowany przez uczniów klas I i II pod kierunkiem
p. K. Kobiec, M. Sali i A. Paździerz.
Na początku widzowie mogli obejrzeć film dokumentalny przybliżający postać Marszałka Józefa Piłsudskiego,
a następnie sondę przygotowaną przez uczniów klasy Ic (Katarzynę Piotrowską i Damiana Pacholca),
którzy pytali społeczność szkolną o wydarzenia związane z datą 11 listopada 1918 roku.
Następnie debiutujący aktorzy przypomnieli okoliczności odzyskania wolności przez nasz kraj
oraz zaprezentowali pieśni patriotyczne. Na koniec uroczystości uświetniającej Święto Niepodległości
wszyscy zgromadzeni odśpiewali Hymn Polski. Apel zakończył pan dyrektor Rafał Nowak wręczając
nagrody uczniom, którzy otrzymali najwięcej punktów w I Szkolnym Teście Wiedzy o Odzyskaniu przez
Polskę Niepodległości.
Uczniowie biorący udział w przedstawieniu:
klasa 1C:
Adamska Wiktoria
Gozdek Piotr
Iwan Hubert
Iwan Rafał
Jankowski Przemysław
Kozieł Karolina
Kozieł Katarzyna
Maniara Klaudia
Moskwa Mikołaj
Najgeburski Julian
Nawara Kuba
Niezręcza Katarzyna
Piasecki Piotr
Stoga Patrycja
Pacholec Damian
klasa 2A:
Szczepan Król
klasa 2D:
Kruk Wiktor
klasa 2G:
Kosmala Konrad
Opieka nad sprzętem grającym:
Wojtasiewicz Krystian - klasa 2D
Zmarzlik Krzysztof - klasa 2A
Oprawa fotograficzna:
Władyszewska Oliwia - klasa 2D
12.11.2013 - NOSTRESS na „Patriotycznym śpiewaniu” w ZSOS17 w Kielcach
„Rozśpiewana przerwa - patriotyczne śpiewanie” – to pomysł na radosne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Ta ogólnopolska akcja pod patronatem Wiceminister Obrony Narodowej, Beata Oczkowicz ma na celu popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych wśród dzieci i młodzieży, propagowanie wartości patriotycznych, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego oraz ukazanie roli pieśni patriotycznej w historii narodu polskiego.
W ten sposób jedną z najważniejszych rocznic w historii naszego kraju uczcili 12.11. 2013. uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 17 Specjalnych im. Karola Wojtyły - papieża Polaka.
Społeczność tej szkoły zaprosiła do wspólnego świętowania także uczniów III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach działających w prowadzonej przez profesora Krzysztofa Arendarskiego Grupie Teatralnej Nostress.
W uroczystości oprócz opiekuna udział wzięli: Laurencja Nowacka (III c), Patrycja Pacholec (II f), Paulina Titkin (II f), Michał Kwiecień (II f), Edward Oczkowski (II f).
Mundurów użyczyło aktorom Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” (http://www.jodla.org/start), za co składamy serdeczne podziękowania.
Zdjęcia: Grzegorz Utnik
12.11.2013 - WYNIKI TESTU
Miło nam poinformować o wynikach I Szkolnego Testu Wiedzy o Odzyskaniu przez Polskę Niepodległości,
który odbył się 8 listopada w naszym liceum (czytaj więcej):
Kamil Wijas 1f - najlepszy wynik w klasach pierwszych
Patrycja Soja 2c - najlepszy wynik w klasach drugich
Karol Strójwąs 3d - najleszy wynik w klasach trzecich
12.11.2013 - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada kilka tysięcy kielczan obchodziło 95 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Po nabożeństwie w bazylice katedralnej uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek.
Na obchodach szkołę naszą reprezentowali pan dyrektor Rafał Nowak
oraz poczet sztandarowy szkoły wraz z opiekunem panem Rafałem Sękowskim.
10.11.2013 -KONKURS RECYTATORSKI
„Norwid” interpretuje polską literaturę emigracyjną.
Informujemy, iż w X Jubileuszowym Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim polskiej literatury emigracyjnej
im. Gustawa Herlinga – Grudzińskiego, który odbył się 8 listopada bieżącego roku w Suchedniowie,
w tamtejszym Ośrodku Kultury „Kuźnica”, naszą szkołę reprezentowali: Mariusz Karyś z klasy II b, a także
Konrad Kosmala i Szczepan Król.
Uczniowie przygotowali prezentacje wierszy Czesława Miłosza („Moja wierna mowo” , „Miejcie zrozumienie”),
jak również fragmenty prozy patrona Konkursu („Inny świat”, „Dziennik pisany nocą”).
Jury w składzie: Katarzyna Bargiełowska i Marlena Zynger, niestety, żadnemu z nich nie przyznało nagrody
(a te miały formę finansową).
Mimo wszystko, gratulujemy chłopakom pierwszej prezentacji w tak poważnym konkursie.
autor tekstu: p.Elżbieta Pruchnicka
09.11.2013 - XI OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIOSENKI POLSKIEJ
Dnia 9 listopada w miejscowości Małogoszcz odbył się XI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Polskiej
" Nad Wierną Rzeką". Eliminacje do udziału w festiwalu odbywają się wstępnie po weryfikacji nadesłanych
nagrań demo. Ze względu na bardzo wysoki poziom wykonawczy,co roku do udziału w tym festiwalu, kwalifikowani
są tylko najlepsi wokaliści z Polski, dlatego też już sama kwalifikacja do konkursu jest wyróżnieniem.
Jury w składzie: Anna Józefina Lubieniecka- przewodnicząca (wokalistka zespołu Varius Manx),
Piotr Salata (wokalista, muzyk, uczestnik programu The Voice of Poland),
Beata Misztal (muzyk, instrumentalista, członek klezmerskiego zespołu Chmielnikers) oraz Krzysztof Pitula
(muzyk, instruktor wokalny), pierwszą nagrodę w kategorii wiekowej 16-18 lat przyznało
uczennicy klasy IId Magdalenie Chołuj.
Serdecznie gratulujemy.
08.11.2013 - I SZKOLNY TEST WIEDZY O ODZYSKANIU PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
W piątek, 8 listopada 2013r. odbył się I Szkolny Test Wiedzy o Odzyskaniu przez Polskę Niepodległości.
Test składający się z 26 pytań, pisali wszyscy uczniowie naszego Liceum.
Rozwiązywaniem Testu rozpoczęliśmy obchody 100 – lecia Czynu Niepodległościowego Legionów Polskich.
Tym samym chcemy aktywnie włączyć się w dzieło popularyzacji pamięci o Legionach Józefa Piłsudskiego.
Projekt obchodów, który przygotowany jest przez p. Ewę Kolus - nauczyciela historii w naszym Liceum,
przewiduje także organizację konkursu fotograficznego i uroczystego spotkania historycznego.
Działania te mają rozbudzać dumę narodową, pamięć i szacunek do osiągnięć ludzi, którzy przyczynili
się do odzyskania niepodległości.
ZAKRES TEMATYCZNY TESTU :
- okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości
- orientacje polskich ugrupowań politycznych przed wybuchem I wojny światowej i ich przywódcy
- polskie formacje wojskowe w czasie I wojny światowej
- szlak bojowy Legionów Polskich
- Legiony a Kielce
08.11.2013 - "Ciekawa i barwna chemia"
8 listopada, tradycyjnie uczniowie klas biologiczno-chemicznych pod opieką p. Marty Kurkiewicz
oraz p. Agnieszki Borzęckiej-Niestuj uczestniczyli w pokazie doświadczeń chemicznych z cyklu
"Ciekawa i barwna chemia" na UMCS w Lublinie.
Jak co roku pokazy wywarły na młodzieży wiele pozytywnych wrażeń,
ponadto dodatkowych atrakcji dostarczyło im zwiedzanie zabytków Lublina.
08.11.2013 - KONKURS RECYTATORSKI
„Norwid” interpretuje polską literaturę emigracyjną.
Informujemy, iż w X Jubileuszowym Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim polskiej literatury emigracyjnej
im. Gustawa Herlinga – Grudzińskiego, który odbył się 8 listopada bieżącego roku w Suchedniowie,
w tamtejszym Ośrodku Kultury „Kuźnica”, naszą szkołę reprezentowali: Mariusz Karyś z klasy II b, a także
Konrad Kosmala i Szczepan Król.
Uczniowie przygotowali prezentacje wierszy Czesława Miłosza („Moja wierna mowo” , „Miejcie zrozumienie”),
jak również fragmenty prozy patrona Konkursu („Inny świat”, „Dziennik pisany nocą”).
Jury w składzie: Katarzyna Bargiełowska i Marlena Zynger, niestety, żadnemu z nich nie przyznało nagrody
(a te miały formę finansową).
Mimo wszystko, gratulujemy chłopakom pierwszej prezentacji w tak poważnym konkursie.
autor tekstu: p.Elżbieta Pruchnicka
06.11.2013 - Nostress z PaT-em w Busku - Zdroju
6 listopada 2013 roku w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyła się konferencja na temat: Jak budować bezpieczny klimat w szkole we współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym? zorganizowana przez Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju. Sympozjum zostało przeprowadzone w ramach doskonalenia nauczycieli w 2013 r. w województwie świętokrzyskim – Granty Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty 2013. Uczestnikami spotkania byli nauczyciele i wychowawcy z terenu województwa świętokrzyskiego, przedstawiciele samorządu, instytucji lokalnych oraz Policji. W programie debaty znalazł się czas na wystąpienie inspektora Grzegorza Jacha oraz prezentację programu PaT oraz spektakl edukacyjno-profilaktyczny „Sekret” Kieleckiej Grupy PaT, której animatorem i opiekunem artystycznym jest ekspert PaT i nauczyciel z naszego liceum - profesor Krzysztof Arendarski, a liderem jego wychowanek z klasy III c – Jakub Nogaj.Grupę wspierały także jak zwykle ekspertki PaT – pani Katarzyna Mojecka oraz pani aspirant Małgorzata Sałapa – Bazak.
Ekipa kielecka jest w tej chwili „najmłodszą” grupą PaT w Polsce – ma zaledwie miesiąc – a należą do niej uczniowie z różnych szkół, w tym także z „Norwida”, którego reprezentują licznie między innymi członkowie Grupy Teatralnej Nostress.
Więcej:
http://pat.policja.gov.pl/pat/wydarzenia/2538,Kielecka-grupa-PaT-w-Busku-Zdroju.html
http://www.busko.net.pl/konferencja-o-bezpieczenstwie-w-szkole,2,15348,n.html
Zapraszamy do zapoznania się z programem PaT: http://pat.policja.gov.pl/pat
Zapraszamy też na naszą stronę na .
Zapraszamy do Nas!
Spotkania grupy odbywają się w III liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach w piątki w godzinach 16:00 - 18:00.
Zdjęcia: Grzegorz Utnik
06.11.2013 - WYGRANA SIATKARZY
6 listopada w I LO im. Stefana Żeromskiego, odbył się mecz trzeciej kolejki fazy grupowej
o mistrzostwo Kielc siatkarzy.
Nasza drużyna pokonała po bardzo zaciętym i pełnym emocji meczu gospodarzy 2:1
(25:21; 18:25; 16:14). Niestety dla Norwida to już koniec rozgrywek.
Chłopcy zajęli trzecie miejsce w grupie IV i nie awansowali do fazy finałowej.
Jednak wielkie brawa za walkę i zaangażowanie na boisku.
Skład zespołu:
Daniel Skoczek
Tomasz Szyszka
Szymon Jarząbek
Rafał Kołodziejczyk
Przemysław Miśkiewicz
Kamil Świszczorowski
Szymon Łącki
Szczepan Król
Trener zespołu: p.Rafał Sękowski
Miło nam poinformować, że nasze liceum otrzymało DYPLOM za udział w realizacji projektu
Dzień Przedsiębiorczości 2013, przygotowującego młodzież do świadomego wyboru drogi zawodowej
i ścieżki edukacyjnej.
02.11.2013 - KWESTA NA CMENTARZU
2 listopada Nasi uczniowie, jak co roku, brali udział w kweście na rzecz ratowania zabytków kieleckich cmentarzy.
Wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w to przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy!
Dyżury pełnili:
1. 9.00. – 10.30. Mateusz Rumiński, Dominik Dziwoń, p.Magdalena Palacz
2. 10.30. – 12.00. Michał Lisowski, Maciej Milcarz, p. Andrzej Wysocki
3. 12.00. – 13.30. Kacper Staszewski, Szymon Uba, p.Edyta Kolus
4. 13.30. – 15.00. Ada Materek, Iwona Major, p.Justyna Kopycińska
5. 15.00. – 16.30. Izabela Obara, Ewa Skowron, p. Iwona Kruk
6. 16.30. – 17.30. Karolina Michta, Natalia Socha, p.Monika Hyb
31.10.2013 - HELLOWEEN W NORWIDZIE !
Choć uczniowie Norwida znani są z tego, że kultywują polskie tradycje i zwyczaje, nie mogli pozostać obojętni wobec tak oryginalnego święta, jakim jest Halloween. Bo któż nie lubi czasem się bać, albo poczuć się nieco…demonicznie?
Miłośnikom ciężkiego brzmienia z pewnością przypadł do gustu kawałek „Enter Sandman” zespołu Metallica, brawurowo wykonany przez uczniów klas 2a i 2e: Adama Kulika (gitara elektryczna), Bartka Kotarskiego (gitara elektryczna), Bartka Piróga (gitara elektryczna), Maćka Chrzęszczyka (perkusja) i Karola Czajkowskiego (wokal). Później było już nieco bardziej popowo, bo chłopcy zagrali „Ghostbusters”, a Magda Chołuj zachwyciła nas swoją wersją „Thriller’a” Michael’a Jackson’a.
W przerwach między utworami panie Katarzyna Kobiec i Aleksandra Wojda (przypominające w ten dzień bardziej nauczycielki Hogwartu, niż Norwida) sprawdzały naszą wiedzę na temat święta Halloween i to po angielsku! Za dobrą odpowiedź nagrodą był cukierek (treat), a za złą oczywiście psikus (trick)! Ale to nie koniec nagród. Tę najważniejszą otrzyma osoba, która wygra w konkursie na najstraszniejsze przebranie halloween’owe. Nasz fotograf, Oliwia Władyszewska (2d), uwieczniła na zdjęciach norwidowskie demony, kościotrupy i czarownice. Głosowanie na zwycięzcę odbywa się na naszym fanpage’u na Facebook’u. Kończymy głosowanie minutę przed północą, a z jej wybiciem ogłosimy Wam wyniki.
Tymczasem…have a freaky Halloween!
30.10.2013 - ŚWIATOWY DZIEŃ SPÓDNICY
Światowy dzień spódnicy obchodzony był w naszej szkole z rozmachem.
Wiele dziewczyn, po raz pierwszy od dawna, pozwoliło swoim kończynom wyzwolić się z uścisku nogawek spodni. Panowie – blisko spokrewnieni ze szkockimi góralami – powrócili do źródeł, przywdziewając różnego gatunku i kroju „kilty”. Wszyscy fani spódnic uniknęli nagłego przepytywania przy tablicy! Najważniejsza jednak była świetna zabawa.
Gratulujemy poczucia humoru.
Samorząd Uczniowski
29.10.2013 - WYCISKANIE SZTANGI LEŻĄC
29 października w naszej sali gimnastycznej odbył się Puchar Kielc Szkół Ponadgimnazjalnych
w Wyciskaniu Sztangi Leżąc.
W zawodach wystartowało 33 zawodników z trzynastu kieleckich szkół. Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji czuwali sędziowie trójboju siłowego, panowie: Wojciech Kardynalski (sędzia międzynarodowy), Albert Potocki, Kamil Strzelczyk i Rafał Sękowski (wszyscy sędziowie klasy państwowej).
Jak co roku zawody nie odbyły by się bez hojności naszych sponsorów czyli: Wyższej Szkoły Handlowej im. Bolesława Markowskiego w Kielcach oraz pana Piotra Kotwicy (Sportpower – Paderewskiego 48, Vitamin shop – Warszawska 28).
Oto najsilniejsi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Kielc:
29.10.2013 - UDANY POCZĄTEK BADBINTONISTÓW!
29 października w hali ZSP nr 1 rozegrana została pierwsza runda Świętokrzyskiej Ligi Szkół Ponadgimnazjalnych
w badmintonie.
Oto wyniki naszych badmintonistów:
dziewczęta:
Sylwia Chmielewska - II miejsce
Diana Mazurczak - IV miejsce
Joanna Tekiel - XII miejsce
Magdalena Salwa - XVIII miejsce
chłopcy:
Dawid Koza - III miejsce
Dawid Dziarmaga - XII miejsce
Wiktor Kruk - XIII miejsce
Gratulujemy wyników. Następna runda w listopadzie.
29.10.2013 - TURNIEJ MOSIR
Dnia 29 października 2013 odbyły się mecze finałowe Turnieju MOSIR w piłce siatkowej dziewcząt.
Nasza drużyna po bardzo zaciętej walce wywalczyła ostatecznie VI miejsce.
Miło nam poinformować, że nasze liceum otrzymało CERTYFIKAT uczestnictwa w programie edukacji prawnej
"Świadomy swoich praw obywatel".
27.10.2013 - WYNIKI WYBORÓW DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Dzisiaj, zgodnie z zapowiedzią, przedsawiamy WYNIKI WYBORÓW do Samorządu Uczniowskiego,
które odbyły się 25.10.2013r.
Głosowało : 568 osób
Głosów ważnych : 540
Głosów nieważnych : 28
Osoby, które uzyskały największą ilość głosów i zostały przedstawicielami SU:
Ewa Skowron – 224 głosy – przewodnicząca SU
Michał Dziedzic – 107 głosów – z-ca przewodniczącej
Mateusz Rumiński – 59 głosów – sekretarz
27.10.2013 - STYPENDIUM DLA MAGDY CHOŁUJ
27 października 2013, podczas dni otwartych nowego Centrum Samorządowego w Morawicy, wójt gminy Marian Buras wręczał stypendia wybitnie uzdolnionym młodym ludziom z terenu gminy. Stypendium kulturalne za osiągnięcia wokalne o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym otrzymała uczennica klasy II d - Magda Chołuj.
Magda zaprezentowała swoje umiejętności wokalne podczas gali wręczenia nagród oraz uhonorowania piętnasto-tysięcznego mieszkańca gminy Morawica.
Lista osiągnięć Magdy z ostatniego roku za które otrzymała stypendium:
- Ogólnopolski Festiwal Piosenki Angielskiej "The joy of singing" Włoszczowa 2012- II miejsce
- Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Tańca " Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna 2012"- I miejsce
- Ogólnopolski Festiwal Piosenki "Kumak" Pabianice 2012 - Grand Prix
- Międzynarodowy Festiwal Piosenki Majowa Nutka Częstochowa 2012 - II miejsce
- Ogólnopolski Festiwal Piosenki lat 60 i 70 " Powróćmy do piękna w słowie i muzyce" Wyszków 2012 - Super
Grand Prix (nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego), Nagroda Publiczności,
Nagroda Ministra Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas, Nagroda Prezesa Zakładu Fotograficznego Agfa,
Nagroda FIDOF nominacja do udziału w wybranym festiwalu zagranicznym
- Ogólnopolski Festiwal " Dębica Open Festiwal 2012"- I miejsce
- II Ogólnopolski Festiwal im. Katarzyny Gartner Maleniec 2012 - Grand Prix Diamentowa Kaśka
- Międzynarodowy Festiwal Piosenki " Złoty Liść" w Estonii - III miejsce
- Ogólnopolski Festiwal Piosenki " Ocalić od zapomnienia" Ćmielów 2012 - Grand Prix
- Międzynarodowy Festiwal im. Henryka Morysa 2012- nagroda specjalna
- Ogólnopolski Festiwal piosenki Angielskiej „The Joy of Singing” Włoszczowa 2013 - II miejsce
- Ogólnopolski Festiwal Piosenki "Debiuty" Lublin 2013 - nagroda specjalna
- Ogólnopolski Festiwal Piosenki i Tańca "Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna 2013"- Grand Prix
- Międzynarodowy Festiwal Piosenki I Tańca Majowa Nutka 2013 - II miejsce
- Ogólnopolski Festiwal Piosenki Angielskiej „Face the Music” Brzeg 2013 - I miejsce
- Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Wygraj Sukces” Tarnobrzeg 2013 - II miejsce
- Ogólnopolski Festiwal Piosenki „ Talenty” Ostrowiec Świętokrzyski 2013 - II miejsce
- Międzynarodowy Festiwal Piosenki im. Krzysztofa Klenczona Pułtusk 2013 - Grand Prix festiwalu
oraz nagroda Główna Pani Alicji Klenczon oraz córek Krzysztofa Klenczona
- Ogólnopolski festiwal Piosenki Filmowej i Musicalowej "Sondrack 2013" w Łomży - II miejsce
- Festiwal Piosenki Europejskiej Radziejów 2013 - wyróżnienie
25.10.2013 - TALENTY ŚWIĘTOKRZYSKIE 2013
25 października 2013 w Filharmonii Świętokrzyskiej odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród "Talenty Świętokrzyskie 2013", którą między innymi otrzymała uczennica klasy 2d - Magdalena Chołuj.
Zobacz film na YOU TUBE "Poznajcie tegoroczne Talenty Świętokrzyskie".
Zobacz informację umieszczoną na stronie Urzędu Marszałkowskiego.
24.10.2013 - "NORWID" ŚRODOWISKU LOKALNEMU
24 października 2013 roku uczniowie naszej szkoły rozpoczęli realizację projektu
"Prezentacja Norwida w środowisku lokalnym".
Pierwsza jego edycja odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 5, mieszczącej się przy ulicy Warszawskiej 147 na kieleckim osiedlu „Uroczysko”. Uczniowie zaprezentowali program poetycko-muzyczny "Koncert jesienny", przygotowany pod kierunkiem pani Marii Skup oraz pani Elżbiety Pruchnickiej, pomysłodawczyni projektu.
W przedstawieniu wykorzystano wiersze polskich poetów, a także piosenki: „Skaldów”, „Czerwonych gitar”, „Wołosatek”, Andrzeja Radka i „Perfectu”. Kasia Obara przeczytała publiczności fragmenty swojego opowiadania, natomiast uczennice z klasy II b zaprezentowały autorski układ taneczny. Prezentacji szkoły towarzyszyła wystawa zdjęć autorstwa Dominiki Kaczmarek z klasy II d oraz wierszy Ewy Siudy z klasy III f i Karoliny Ciszek, naszej absolwentki.
W programie wystąpili uczniowie z klas: I c, I d, I f, I g, II a, II b, III g.
24.10.2013 - MISTRZOSTWA KIELC SIATKARZY
24 października w hali ZSP1 odbył się mecz drugiej kolejki rozgrywek o Mistrzostwo Kielc Siatkarzy.
Nasz zespół uległ po zaciętym meczu 0:2 ekipie ze "Słowackiego" (27:29; 22:25).
24.10.2013 - DEBATA PRZEDWYBORCZA.
W czwartek, 24 października 2013, w przeddzień wyborów do Samorządu Szkolnego, odbyła się debata kandydatów na funkcję przewodniczącego/przewodniczącej SU poprowadzona przez p. Justynę Kopycińską.
Wszyscy byli mocno stremowani, ale okazało się, że są doskonale przygotowani do odpowiedzi na nawet najbardziej podchwytliwe pytania. Wszyscy nasi kandydaci wykazali się dużą dozą poczucia humoru i w ciekawy sposób przedstawili swoje pomysły na zmiany w szkole. Wiemy już, że w dążeniu do realizacji swojego programu nie cofną się przed niczym, nawet przed "porwaniem dyrektora dla okupu" ;) . Właśnie tak chętnych do działania ludzi nam potrzeba ... Krótki czas przerwy nie dał wyborcom szansy uzyskania odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania. Jednak, jako dobrze znający się nawzajem członkowie JEDNEJ WIELKIEJ NORWIDOWSKIEJ RODZINY, nie będą mieli oni problemu z wytypowaniem spośród kandydatów właściwej osoby do pełnienia zaszczytnej funkcji przewodniczącego/ przewodniczącej.
23.10.2013 - LEKCJA W KLASIE II C.
Dnia 23 października 2013 uczestnicy konferencji dotyczącej marnowania żywności, która odbyła się
16 października 2013 na podstawie zebranych danych oraz wykonanych notatek przeprowadzili pokazową
lekcję w klasie II c, na której omówiony został problem wyrzucania
żywności oraz sposoby jego unikania tego zjawiska.
20.10.2013 - KIELECKA DYCHA
20 października odbył się drugi bieg z cyklu "Kielecka dycha".
Do rywalizacji na 10 km przystąpiło prawie 500 zawodników, wśród nich była nasz absolwent, Damian Wysocki.
Spisał się bardzo dobrze zajmując wysokie, dziewiąte miejsce.
Damianowi gratulujemy wyniku i życzymy dalszych sukcesów biegowych.
18.10.2013 - WYNIKI KONKURSU
Wyniki konkursu „ Czy znasz swoich belfrów, czyli … kto Cię uczy człowieku?”
Największe ilości głosów w poszczególnych kategoriach zdobyli:
„Ryba piła” (z różnicą 1 głosu!): pani Jolanta Herman i pani Justyna Kukułka
„Nauczyciel pozytywnie zakręcony”: pan Andrzej Wysocki
„Niekończąca się opowieść": pan Jan Gierszewski
„Siła spokoju”: pan Piotr Dąbrowski
„Serce na dłoni”: pani Anna Banaś
„Nauczyciel niespodzianka”: pani Marta Kurkiewicz
17.10.2013 - OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY
Dnia 17 października 2013 młodzież naszego liceum, wraz z opiekunami, p. Laurą Cedro i p. Iwoną Kruk, reprezentowali nasze liceum na spotkaniu w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.
16.10.2013 - KONFERENCJA DOTYCZĄCA MARNOWANIA ŻYWNOŚCI
Dnia 16 października 2013 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach odbyła się konferencja
pt. „Szanuję – nie marnuję”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Kielecki Bank Żywności
z okazji Światowego Dnia Żywności 2013. Na warsztaty zaproszeni zostali uczniowie wraz
z opiekunami z kieleckich szkół.
Delegacją uczniów kl. 2c III Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach w składzie: Aleksandra Bozowska,
Oktawian Góral, Aleksandra Górska, Weronika Lasek i Katarzyna Wojda opiekowała się Pani Maria Kaleta.
Uczestnicy konferencji dowiedzieli się, m.in., jakie są główne powody marnowania żywności,
jaka żywność marnuje się w Polsce i ile to kosztuje. Poznali też sposoby zapobiegania wyrzucaniu żywności.
Tę część konferencji prowadzili: Sławomir Cedro - prezes zarządu KBK oraz uczniowie i nauczyciele ZSPS.
Zakończeniem I etapu spotkania było stworzenie przez międzyszkolne grupy plakatów, rebusów
i przekazów medialnych dotyczących omawianego tematu.
W drugiej części spotkania uczniowie wraz ze swoimi opiekunami poznali walory produktów regionalnych,
sposoby ich produkcji oraz zasadę patentowania ww. produktów. Prezentacji tych zagadnień dokonał
Piotr Dąbrowski – prezes Gminnej Spółdzielni Mleczarskiej w Pierzchnicy.
Warsztaty zakończyły się quizem i grami, podsumowującymi zdobytą wiedzę. Uczestnicy otrzymali
od organizatorów broszury informacyjne, które następnie rozdawali przechodniom na ulicy Sienkiewicza,
informując ich o obchodach Światowego Dnia Żywności. Obecni na konferencji zapoznali się z wieloma
ciekawymi i ważnymi informacjami, dotyczącymi problemu marnowania żywności. Poznaliśmy sposoby
planowania racjonalnych zakupów oraz przetwarzania żywności, czyli nauczyliśmy się NIE MARNOWAĆ.
Dzięki pracy w międzyszkolnych grupach poznaliśmy opinie rówieśników z różnych szkół i środowisk,
wymieniliśmy doświadczenia oraz wiedzę.
autor tekstu: Oktawian Góral, kl. 2c
15.10.2013 - OBCHODY DNIA NAUCZYCIELA
Obchody Dnia Nauczyciela w naszej szkole zostały uświetnione przedstawieniem przygotowanym przez uczniów
klas drugich we współpracy z paniami Małgorzatą Życką, Małgorzatą Szlachcińską i Aleksandrą Wojdą.
Artyści zaprezentowali swoją wersję III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, urozmaiconą piosenkami, skeczam
i i widowiskowym tańcem naszej uczennicy, Klaudii Kundery, mistrzyni Polski i finalistki Mistrzostw Świata w tańcach latynoskich.
Do łez publiczność rozbawili Maciej Chrzęszczyk i Karol Czajkowski scenką z filmu „Dzień świra” oraz własną wersją przeboju
„YMCA” grupy Village People. Joanna Stolarczyk i Magdalena Chołuj poruszyły nas swoim pięknym śpiewem.
W przedstawieniu wzięli również udział:
Wiktoria Arak (Guślarz)
Dawid Śnioch (Wagarowicz)
Wiktor Kruk (Leń)
Klaudia Kundera (Modnisia)
Szczepan Król (Narrator)
Oraz Chór w składzie:
Paulina Titkin (śpiew)
Sylwia Kłak
Oliwia Władyszewska
Martyna Biegaj
Bartek Kotarski (gitara)
Bartek Piróg (gitara)
Adam Kulik (gitara)
Cytując za panem Dyrektorem Andrzejem Zdebem: „Przedstawienie było takie, jak być powinno: bardzo zabawne,
ale również skłaniające do refleksji. A słowa podziękowań dla nauczycieli nie wynikały tylko ze scenariusza,
ale słychać było, że płynęły prosto z serca.”
15.10.2013 - MARSZOBIEG TERENOWY
15 października 2013 z inicjatywy nauczycieli wychowania fizycznego p. Konrada Luciaka
i p.Rafała Sękowskiego, siedemnastoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się
na marszobieg po Górach Świętokrzyskich.
W czasie sześciu godzin pokonali dystans 35 km z Nowej Słupi przez Święty Krzyż i Świętą Katarzynę
do Mąchocic po drodze pokonując Łysą Górę, Łysicę i Radostowę.
Oto nazwiska uczestników marszobiegu czyli twardzieli z Norwida:
Dawid Dziarmaga
Wiktoria Nosek
Katarzyna Tomasik
Kinga Szcześniak
Edyta Szymkiewicz
Angelika Kotwica
Maciej Milcarz
Szczepan Król
Mateusz Szumski
Jakub Wąsowicz
Karol Snochowski
Jakub Kaszuba
Oleh Bayduk
Wiktor Kruk
Bartłomiej Proboszcz
Karol Banasik
Dawid Śnioch
15.10.2013 - XI JESIENNY TURNIEJ SIATKÓWKI DZIEWCZĄT
15 października 2013 drużyna siatkarek III LO brała udział w eliminacjach
XI Jesiennego Turnieju Siatkówki Dziewcząt.
Ze swojej grupy zawodniczki naszego liceum wyszły na pierwszym miejscu. Gratulujemy.
Wyniki spotkań:
III LO - ZSMech 2:0 (21:11; 21:13)
III LO - ZSE im. Kopernika 2:0 (21:17; 21:19)
Skład drużyny:
Katarzyna Karcz 3e - kapitan
Anna Królik 3e
Monika Wolska 3b
Katarzyna Kozieł - 1c
Monika Jamrożek - 2c
Zuzanna Toporek - 1b
Katarzyna Pustuła - 2c
Patrycja Stoga - 1c
Karolina Piotrowska - 1b
Kamila Latała - 1e
15.10.2013 - NOSTRESS w PAT !
Kilka dni temu pisaliśmy o Kieleckiej Grupy PaT powstającej w Wojewódzkim Domu Kultury.
Wiecie już zapewne, że PaT to skrót od nazwy „Profilaktyka a Ty”, którą nosi ogólnopolski program profilaktyczny Komendy Głównej Policji, poruszający poważny problem uzależnień wśród młodzieży i apelujący do rodziców, by więcej uwagi poświęcali swoim dzieciom.
Pomysłodawcą i szefem programu PaT jest inspektor Grzegorz Jach - pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego.
W środę 09.10.2013. przedpremierowy pokaz spektaklu edukacyjno – profilaktycznego „Sekret”, przygotowany dla rodzin i przyjaciół aktorów bardzo wzruszył publiczność, która długo dziękowała za spektakl brawami na stojąco. Zarówno na scenie, jak i na widowni popłynęły łzy.
W czwartek 10.10.2013. odbył się finał działania, w którym w dwóch turach wzięło udział blisko 600 uczniów kieleckich szkół.
Pisaliśmy już o licznym uczestnictwie naszych szkolnych aktorów w tym przedsięwzięciu.
Teraz z przyjemnością informujemy, że opiekunem i animatorem nowopowstałej Kieleckiej Grupy PaT został
profesor Krzysztof Arendarski, zaś jej liderem - jego wychowanek i podopieczny z Grupy Teatralnej
NOSTRESS - Jakub Nogaj.
A oto nazwiska bohaterów ostatnich dni:
Mariusz Karyś,
Klaudia Kisiel,
Sebastian Kręgiel,
Wojciech Kuta,
Jakub Nogaj,
Nicola Matysek,
Paweł Olszacki,
Izabela Opara,
Anita Pacak,
Patrycja Pacholec,
Alicja Radziejewska,
Mateusz Rumiński,
Agata Rupala,
Ewa Skowron,
Agata Szwed,
Aleksandra Zatorska.
Relacja w tvś:
PaT/E w Kielcach z NOSTRESSEM!
Powstaje kielecka grupa PaT! Co to jest PaT?
W dniach 7-8.10.2013 pod opieką kierownictwa i profilaktyków z Komendy Wojewódzkiej Policji w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbył się casting do spektaklu edukacyjno-profilaktycznego „Sekret”. Sztuka Izy Rękawek i teatru RĘKAWICZKA z Garwolina dotarł do stolicy województwa świętokrzyskiego. Warto przypomnieć, że to właśnie w Kielcach w maju 2006 roku stawiał pierwsze kroki program PaT ze spektaklem „Blackout” Grażyny Małkowskiej, który w KCK zagrała scena 07 z Warszawy.
Teraz miasto ma szansę na własną grupę PaT.
Miło nam powiadomić, że wśród tych, którzy przeszli z powodzeniem przez casting znalazła się liczna ekipa z naszej szkoły – w tym większość członków prowadzonej przez profesora Krzysztofa Arendarskiego Grupy Teatralnej NOSTRESS oraz całkiem pokaźna grupka uczniów aspirujących do członkostwa.
Obecnie odbywają się intensywne próby, z których fotorelację znajdziecie tutaj.
6 października 2013 - TALENTY ŚWIĘTOKRZYSKIE 2013
Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy II d, Magdalena Chołuj, została laureatką nagrody przyznawanej
przez Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, "Talenty Świętokrzyskie 2013".
Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się w Filharmonii Świętokrzyskiej dnia 25.10.2013, o godz. 17.00.
Zobacz informację umieszczoną na stronie Urzędu Marszałkowskiego.
5 października 2013 - KIELCE BIEGAJĄ
5 października odbył się już po raz piąty bieg z cyklu "Kielce biegają". Dystans dla szkół ponadgimnazjalnych wyniósł w tym roku 1900 metrów. Jak co roku "Norwid" też biegał. Naszą szkołę reprezentowali Wiktoria Nosek, Wojciech Kuta, Michał Sydoryk, Jakub Woźniak, Wiktor Kruk oraz nauczyciele wf p.Andrzej Krawczyński oraz p. Rafał Sękowski. W biegu uczestniczył również nasz absolwent, najlepszy sportowiec szkoły w minionym roku Damian Wysocki, który zajął 8 miejsce, tuż za zawodowcami trenującymi lekkoatletykę w klubach. Trzeba przyznać, iż duże szczęście dopisało naszym uczniom. Wiktor Kruk i Jakub Woźniak zostali wylosowani i nagrodzeni przez organizatorów biegu nagrodami rzeczowymi. Brawa dla wszystkich uczestników biegu.
4 października 2013 - NORWID - PAPIEŻOWI
Uczniowie III LO z okazji imienin patrona pontyfikatu, papieża Franciszka, postanowili
złożyć życzenia, które odczytała uczennica klasy 3e - Dagmara sowa oraz prezent
w postaci herbu papieskiego składającego się z 200 elementów, trzymanych przez 200 osób.
Na fb utworzono z tej okazji wydarzenie - Ślij życzenia papieżowi razem z nami,
gdzie można było składać swoje życzenia.
Całość zotanie nagrana na płytę CD i wysłana do stolicy Apostolskiej.
Drogi Ojcze Święty!
Ty, który niesiesz nadzieję i jesteś tak bliski ludziom w tym egoistycznym świecie,
gdzie najbardziej liczą się własne interesy, a autorytetom odebrano szacunek,
dla nas młodych stałeś się jasnym punktem odniesienia.
Przy Tobie blednie całe bogactwo i zaszczyty, liczy się tylko prawda.
Wartości, które głosisz są tak bardzo potrzebne współczesnemu człowiekowi,
dlatego w dniu Twoich imienin pragniemy życzyć Ci odwagi w głoszeniu nauki Chrystusa.
Abyś w chaosie ludzkiego życia wskazywał drogę wszystkim zagubionym i tym,
którzy stracili już nadzieję i wiarę.
Bądź dla nich drogowskazem prowadzącym do sensu wiary, nadziei, miłości.
Życzymy ci Ojcze Święty, aby słowa, które głosisz zawsze padały na żyzny grunt
i przenikały głęboko do ludzkich serc przynosząc obfity plon.
Niech Twoja wiara będzie mocna jak skała, a miłość i troska, jakimi otaczasz
wszystkich ludzi, uczynią każdy ciężar i trud Twej posługi lekkim i wartościowym.
Aby wszelkie przeciwności stojące na drodze w pełnieniu Twego posłannictwa
nigdy Cię nie zniechecały, lecz umacniały i prowadziły do świętości.
Życzymy Ci, Ojcze Święty, obfitych łask od Boga, zdrowia oraz wielu twórczych
i owocnych lat papieskiego posługiwania.
3 października 2013 - X TURNIEJ MAŁA LIGA PIŁKI RĘCZNEJ
Reprezentacja piłki ręcznej naszego liceum wzieła udział w X Turnieju Mała Liga Piłki Ręcznej,
organizowanej przez Fundację Vive Serce Dzieciom.
Oto wyniki:
GRUPA A
II Liceum Ogólnokształcące Kielce - Zespół Szkół Elektrycznych Kielce 9:3
II Liceum Ogólnokształcące Kielce - Liceum Ogólnokształcące Bogoria 10:5
II Liceum Ogólnokształcące Kielce - III Liceum Ogólnokształcące Kielce 9:3
Zespół Szkół Elektrycznych Kielce - Liceum Ogólnokształcące Bogoria 7:3
Zespół Szkół Elektrycznych Kielce - III Liceum Ogólnokształcące Kielce 8:3
Liceum Ogólnokształcące Bogoria - III Liceum Ogólnokształcące Kielce 7:6
GRUPA B
VI Liceum Ogólnokształcące Kielce – Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 Kielce 13:3
VI Liceum Ogólnokształcące Kielce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 Włoszczowa 10:2
VI Liceum Ogólnokształcące Kielce - Zespół Szkół CKR Sichów Duży 8:7
Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 Kielce - Zespół Szkół CKR Sichów Duży 9:5
Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 Kielce - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 Włoszczowa 11:3
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 Włoszczowa - Zespół Szkół CKR Sichów Duży 9:7
Opiekun drużyny: p. Andrzej Krawczyński
3 października 2013 - BŁĘKITNY PAKIET
Nasza szkoła przystąpiła do projektu Błękitny Pakiet.
Nauczyciele uczestniczący w projekcie mają za zadanie przeprowadzić po 2 lekcje
w oparciu o wybrane scenariusze i materiały z Błękinego DVD.
Nauczyciele do 23 października powinni przekazać trenerowi - p. Agnieszcze Woźnickiej listę uczniów,
którzy wzięli udział w lekcjach z wypisanymi tematami zrealizowanych zajęć.
Klasy będą zgłoszone do konkursu o tytuł KLASA Z KLIMATEM.
Każdy uczeń sumuje energię zaoszczędzoną w ciągu jednego dnia w wyniku prostych, codziennych
czynności, a następnie mnoży je razy 365 dni.
Obliczenia liczby kWh energii, którą uczniowie mogą zaoszczędzić w ciągu 365 dni roku należy wykonać
wykorzystując kalkulator emisji CO2 (dostępny na portalu Ziemia na Rozdrożu).
Obliczenia oddajemy do 22 listopada.
trener projektu: p. Agnieszka Woźnicka
30 września 2013 - ZAWODY LEKKOATLETYCZNE
W piatek, 30.09.2013 na stadionie lekkoatletycznym w Kielcach odbyły się
Drużynowe Zawody Lekkoatletyczne Dziewcząt i Chłopców.
Naszą szkołę reprezentowała 20 - osobowa grupa zawodników z opiekunem p. Rafałem Sękowskim.
Na szczególne wyróżnienie zasługują: Damian Kiciak - zwycięzca swojego biegu na 400m,
Dawid Stępień - IV miejsce na 100m oraz sztafeta chłopców 4 x 100m - II miejsce w swojej grupie.
Ponadto dobre starty z zaliczyli nasi kulomiotacze: Mariola Wałek, Maciej Milcarz i Sylwester Ozga.
Ostatecznie chłopcy zajęli 10 miejsce, dziewczęta zaś z powodu braku obsady we wszystkich
konkurencjach zajęły ostatnie miejsce.
Liczył się występ i dobra zabawa. Wszystkim zawodnikom dziękujemy za wzięcie udziału w zawodach.
Skład reprezentacji:
100m
Patrycja Stoga
Katarzyna Kozieł
Sylwia Susło
Katarzyna Niezręcka
Jakub Schmidt
Dawid Stępień
Tomasz Cieniek
Mateusz Matałowski
400m
Paweł Stachura
Karol Snochowski
Damian Kiciak
1500m
Patryk Malarczyk
Norbert Moćko
Pchnięcie kulą
Mariola Wałek
Maciej Milcarz
Sylwester Ozga
Skok w dal
Katarzyna Niezręcka
Martyna Dąbrowska
Szczepan Król
Szymon Jarząbek
Jakub Kaszuba
27 września 2013 - GRA MIEJSKA
27 września uczniowie klasy IIf, w składzie:
Alicja Radziejewska,
Wojciech Kuta,
Patryk Jarząbek
wzięli udział w Grze Miejskiej w ramach Europejskiego Dnia Języków.
Uczniowie szukając wyznaczonych punktów orientacyjnych będącymi znaczącymi elementami
historii i teraźniejszości, używali języków obcych aby rozwiązać zadania językowe
jednocześnie zwiedzając miasto.
opiekun grupy: p.Monika Hyb
27 września 2013 - ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
W piatek, 27.09.2013 odbyło się uroczyste ślubowanie klas I.
Ceremonię ślubowania, poprzedzoną przemówieniem Dyrektora Szkoły - p. Rafała Nowaka,
przeprowadził opiekun Pocztu Sztandarowego III LO, p. Rafał Sękowski.
Program artystyczny, przywołujący w swych treściach historię szkoły i Jubileusz 65-lecia,
przygotowała wraz z młodzieżą naszego liceum p. Jolanta Herman.
Dekorację przygotowały uczennice klasy 3e, pod opieką p. Maryli Kalety i p. Anny Kopczyńskiej.
22 września 2013 - FESTIWAL PIOSENKI
Dnia 22.09.2013 odbył się VIII Ogólnopolski Festiwal Anglojęzycznej Piosenki Filmowej i Musicalowej
"Soundtrack 2013" w Łomży.W festiwalu udział wzięła uczennica klasy II d, Magdalena Chołuj,
która jako jedyna reprezentowała miasto Kielce.
Magda piosenką z filmu Blues Brothers wyśpiewała II nagrodę, którą otrzymała z rąk przewodniczącej
jury znakomitej polskiej wokalistki Pani Grażyny Łobaszewskiej.
20 września 2013 - WYJAZD INTEGRACYJNY
20 września 2013 roku uczniowie klas I wzięli udział w jednodniowym spotkaniu integracyjnym w Bocheńcu.
Zabawa była wyśmienita.
Nauczyciele wf przygotowali jak zwykle wiele atrakcji:
Przeciąganie liny.
Zabawy bieżne:
- zwinnościowy tor przeszkód
- slalom hokejowy
- bieg z przekładaniem szarfy
- wyścig z balonami
- bieg w workach
- bieg sztafetowy
Zabawy rzutne:
- rzut ringiem na pachołek
- rzut ringiem do partnera
- rzut woreczkiem do koła hula-hop
Zabawy skoczne:
- wyścig skoczków
- wyścig ze skakanką
- skakanka "amerykańska"
Turniej gier zespołowych:
- piłka siatkowa dziewcząt
- piłka ręczna chłopców
- piłka nożna chłopców
Całość imprezy dopełniły artystyczne prezentacje klas.
16 września 2013 - KIELECKI KATYŃ
16 września 2013 roku odbyły się uroczystości poświęcone pamięci synów Ziemi Świętokrzyskiej pomordowanych przez Niemców na Stadionie Leśnym w Kielcach w latach 1940 – 1944 oraz 74 rocznicy napadu Związku Sowieckiego na Polskę.
W obchodach uczestniczył poczet sztandarowy III LO wraz z opiekunem p. Rafałem Sękowskim.
2 września 2013 - UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
2 września 2013 uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2013/2014.
Pan dyrektor Rafał Nowak, przywitał wszystkich zebranych oraz życzył owocnej pracy.