Image
Image
Image
Image
Image

Kronika

ROK SZKOLNY 2010/2011

1 września 2010

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

16-17 września 2010

OBÓZ INTEGRACYJNY KLAS I W BOCHEŃCU

Dnia 16 września w okolicach godziny 8.00 uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawcami i przedstawicielami Samorządu wyjechali na obóz integracyjny, który miał miejsce w Bocheńcu. Miejscowość ta leży bardzo blisko Kielc, więc podróż minęła szybko i przyjemnie. Na miejscu wszyscy otrzymali kluczedo pokoi, po czym udali się do nich.Po krótkim czasie pierwszoklasiści, przebrani w stroje sportowe, pojawili się na boisku. Tam nauczyciele w-fu przygotowali dla nich wiele konkurencji sprawnościowych, takich jak np. skoki w workach czy przeciąganie liny. Wszyscy byli w wyśmienitych humorachi doskonale się bawili. Po zawodach odbyły się rozgrywki w piłkę nożną chłopakówi w siatkówkę dziewczyn. Po wyczynach sportowych wszyscy udali się na upragniony obiad. Około godziny 17.00 wszyscy zebrali się w altanie, gdzie miały odbyć się „otrzęsiny”. Zaczęto od prezentacji każdej z klas. Wszyscy pokazali się od jak najlepszej strony, było dużo śpiewui gitarowej muzyki. Występy oceniała „demoniczna dwójka” – Wiedźma i Zombie, którymi były przedstawicielki Samorządu Szkolnego – Mariola Prokop oraz Klaudia Szczepańska. W roli mistrza „otrzęsinowej” ceremonii wystąpił Diabeł – przewodniczący szkoły, Artur Jankowski. Po pokazach pierwszoklasiści wraz z wychowawcami musieli wykonać zadania przygotowane przez Samorząd.Nie obyło się, oczywiście, bez picia mleka, jak to na kociaki przystało.Wszyscy z wielkim zaangażowaniem i uśmiechem na twarzy oglądali wyczyny swoich kolegów. Po kolacji odbyło się wielkie ognisko. Była pieczona kiełbaska, ciepła herbatka i, oczywiście, gra na gitarze oraz piosenki. Śpiewał każdy, kto tylko znał słowa. Po ognisku odbyła się dyskoteka. Jedni tańczyli, inni oglądali tańczących, jeszcze inni grali w „piłkarzyki” lub zawiązywali nowe znajomości. Generalnie zabawa była dobra.Następnego dnia, 17 września, po śniadaniu na boisku odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów za zmagania sportowe. Zwyciężyła klasa 1a. Zwycięzcy otrzymali brawa od wszystkich zgromadzonych.Niestety, dobra zabawa, jak to ma w zwyczaju, szybko się kończy. W okolicach godziny 12.30 wszyscy wrócili już do Kielc. Mamy nadzieję, że te dwa wspólnie spędzone dni na długo zapadną wszystkim w pamięci.

Tekst: Klaudia „Danza” Szczepańska

17 września 2010

MSZA ŚWIĘTA Z OKAZJI ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO

W czasie gdy pierwszoklasiści byli na obozie integracyjnym uczniowie klas II i III wraz z opiekunami uczestniczyli we Mszy Świętej inaugurującej rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011.Msza odbyła się w Kościele pw. Świętego Krzyża w Kielcach.

18 września 2010

BIEG ULICZNY O PUCHAR PREZYDENTA MIASTA KIELC

18 września 2010 odbył się Bieg Uliczny o Puchar Prezydenta Kielc w ramach akcji "Kielce biegają".Wystartowała w nim również reprezentacja Norwida, a najlepiej spisali się: Grzegorz Perlak oraz Mateusz Jarząbek.W biegu wzięli też udział nauczyciele wychowania fizycznego: Andrzej Krawczyński i Rafał Sękowski.

20 września 2010

SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE CHŁOPCÓW

W poniedziałek na stadionie leśnym w Kielcach odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe Chłopców.Nasza reprezentacja po ciężkim i wyczerpującym biegu zajęła VIII miejsce na 12 startujących zespołów.Chłopcy biegli dystans 1500m każdy, w składzie:Damian BieleckiMariusz ZacharskiBartosz MondzikJakub ObaraPaweł KubickiDamian WysockiKonrad DudzicFilip WąsowiczDawid MaciągKarol Kluzek

Opiekun grupy i autor tekstu: mgr Rafał Sękowski

21 września 2010

ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH

Z dniem 21 września nasza szkoła przystąpiła do konkursu zbierania surowców wtórnych.

W każdą środę uczniowie będą mogli dostarczać surowce wtórne takie jak:

- plastik (butelki bez zakrętek, zgniecione; plastikowe opakowania, torebki itp.)

- papier

- baterie

- metal

do sekretariatu szkoły.

 

24 września 2010

ŚLUBOWANIE KLAS I

203 pierwszoklasistów mianowano na uczniów III LO z Oddziałami Integracyjnymiim. C.K.Norwida w Kielcach. Uroczystość ślubowania, połączona z obchodami Dnia Patrona, odbyła się w piątek 24 września.Ślubowanie najmłodszych licealistów miało bardzo uroczysty charakter. Tekst przysięgi odczytał uczeń klasy III Andrzej Osmenda.Tradycyjnie już uświetnione zostało programem artystycznym przygotowanym przez uczniów klas drugich i trzecich pod kierunkiem pani Jolanty Herman i Małgorzaty Zaporskiej.W przedstawieniu wzięli udział absolwenci szkoły m.in. Dominik Skrzyniarz.

24 września 2010

SZTAFETOWE BIEGI PRZEŁAJOWE DZIEWCZĄT

W piątek na stadionie leśnym w Kielcach odbyły się sztafetowe biegi przełajowe dziewcząt.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice:Natalia SłońAndżelika BębenKatarzyna SnopekEwelina CyganSylwia SurowiecMilena NowakSylwia BanakiewiczWioletta GoudaMartyna PiotrowiczDziewczęta po bardzo zaciętej walce zajęły X miejsce.Opiekun grupy i autor tekstu: p.Konrad Luciak

24 - 25 września 2010

ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zbiórce żywności "PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM"

Kielecki Bank Żywności wraz z Caritas Diecezji Kieleckiej zorganizowali Ogólnopolską Zbiórkę Żywności "PODZIEL SIĘ POSIłKIEM" w której uczestniczyła młodzież naszej szkoły:

Aleksandra Pawlik, Agnieszka Maciejczyk, Kinga Bugajska, Marta Baran, Marta Malec, Paulina Krzepecka, Magda Hajduk, Olga Wieczorek, Kamila Bańkowska, Dominika Łazarczyk,Natalia Kowalczyk, Justyna Wychowaniec, Martyna Pietrala.

Nasi wolontariusze dyżurowali w sklepie spożywczym "Lewiatan" na ulicy Jarzębinowej w Kielcach.

Z ramienia szkoły opiekunem grupy były panie: Maryla Kaleta i Anna Kopczyńska.

27 września 2010

DRUŻYNOWE ZAWODY LEKKOATLETYCZNE SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH

Chociaż pogoda nie dopisała, zawody lekkoatletyczne odbyły się zgodnie z planem. Uczniowie reprezentowali III LO w następujących konkurencjach:

- bieg na 100m:

Patrycja Szlufik, Katarzyna Snopek, Ewelina Cygan, Angelika BębenJakub Obara, Michał Michta, Dominik Siadul, Maksymilian Socha

- bieg na 400m:

Wioletta Gonda, Mariusz Zacharski, Daniel Detka

- bieg na 800m:

Natalia Słoń

- bieg na 1500m:

Damian Wysocki, Dawid Maciąg, Karol Kluzek

- pchnięcie kulą:

Alicja Bisaga, Paulina Polanowska, Rafał Paluch, Remigiusz Gońda, Maciej Mróz

- skok w dal:

Patrycja Szlufik, Damian Wysocki, Dominik Siadul

- sztafeta 4x100m:

Patrycja Szlufik, Katarzyna Snopek, Ewelina Cygan, Angelika BębenJakub Obara, Kajetan Kot, Dominik Siadul, Maksymilian Socha

Opiekun grupy: p. Rafał Sękowski

 

29 września 2010

CHEMIA I FIZYKA NA LUBELSKIM UNIWERSYTECIE.

Dnia 29 września klasy 1e oraz 2e pojechały na wycieczkę do Lublina.Pogoda nie była spzyjająca, jednak atmosfera była wspaniała i napawała nas radością i uśmiechem.Naszymi opiekunkami były panie: Ewa Kałuża, Marta Kurkiewicz i Magdalena Palacz.

O godzinie 8.30 wyruszyliśmy z Kielc. Droga była męcząca, ale opłacało się. Na miejsce dotarliśmyo 12.30. Następnie panie zaprowadziły nas na wydział chemii Uniwersytetuim. Marii Curie Skłodowskiej. Punktualnie o 13.00 rozpoczęły się pokazy chemiczne prowadzoneprzez profesorów uniwersytetu. Było bardzo interesująco i zabawnie. Wykładowcy w ciekawysposób wprowadzali nas w tajniki chemicznych procesów. Po godzinie cała grupa ruszyła naspacer po lubelskim deptaku. Widzieliśmy wiele ciekawych rzeczy, między innymi panoramęmiasta. Po spacerze wróciliśmy na Uniwerstytet, gdzie o godzinie 18.00 rozpoczęły się pokazy z fizyki. Trwały one dwie godziny. Wykładowcy przeprowadzili wiele ciekawych doświadczeńz zakresu optyki, a także ruchu ciał po różnych torach.

O godzinie 20.30 wyruszyliśmy do domu. Wszyscy byli zmęczeni, lecz zadowoleni z wyjazdu.W Kielcach byliśmy o godzinie 23.00. Nikt nie narzekał, mimo że późno wróciliśmy do domów.

Autor tekstu: Katarzyna JabłczyńskaZdjęcia: Magdalena Jaśkiewicz

  

5 października 2010

ROZPOCZĘCIE TURNIEJU MAŁEJ LIGI PIŁKI RĘCZNEJ

Reprezentacja chłopców w piłce ręcznej wraz z opiekunem - p. Andrzejem Krawczyńskimwzięła udział w uroczystości otwarcia Turnieju Małej Ligi Piłki Ręcznej.

Turniej organizowany jest po raz siódmy przez Fundację Vive Serce Dzieciom.

Jak co roku inauguracja odbyła się z wielkim rozmachem. Reprezentacje poszczególnych szkół otrzymały z rąk prezes Fundacji pani Grażyny Jaroszkomplety koszulek dla zawodników oraz piłkę z logo Małej Ligi Piłki Ręcznej. W tym roku wyjątkowo każdej szkole przyporządkowany jest zespół Ligi Europejskiej,nasze liceum reprezentuje CHAMBERY SAVOIE.

7 października 2010

 PEWNA WYGRANA SIATKARZY NA ROZPOCZĘCIE SEZONU

7 października w hali XI LO w Kielcach rozegrany został mecz siatkówki chłopcóww Mistrzostwach Kielc pomiędzy "Budowlanką" z ul. Zgody i reprezentacją Norwida. Podopieczni pana Rafała Sękowskiego w składzie: Marcin Głowienka, Dominik Siadul,Maciek Śliwa,Janek Osmenda,Maks Bujak,Konrad Dudzic,Tomek Niewadził,Kuba Łucak,Mateusz Jarząbekwygrali mecz 2:0 (25:22; 25:14).

W zespole dobrze funkcjonował blok, ale najwięcej punktów zostało zdobytych z zagrywki. Najlepiej punktującym zawodnikiem na boisku był kapitan naszej reprezentacji Marcin Głowienka, ale brawa należą się całej drużynie.

Autor tekstu: p. Rafał Sękowski

9 października 2010

ODSŁONIĘCIE PAMIĄTKOWEJ TABLICY W VII L.O. IM. JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO

Z okazji 20 lecia istnienia VII Liceum Ogólnokształcącego  im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach uczniowie Pocztu Sztandarowego naszej szkoły wraz z opiekunem p. Rafałem Sękowskimuczestniczyli w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, na zaproszenie dyrekcji VII L.O.

Tablicę poświęcił  Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda, a odsłonięcia dokonał Pan Wojciech Lubawski - Prezydent Miasta Kielce w asyście dyrektora szkoły i reprezentanta młodzieży.

 

13 października 2010

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października - w wigilię Święta Komisji Edukacji Narodowej - obchodziliśmy w III L.O.Dzień Nauczyciela. Z tej okazji odbyła się wspaniała akademia dedykowana wszystkim Wyjątkowym Profesorom z naszej szkoły.Podczas czwartej i szóstej godziny lekcyjnej sala gimnastyczna pękała w szwach, a oczy całej widowni były skierowane na scenę, na której to poszczególni uczniowie wykonywali powierzoną im wcześniej… misję. Warto dodać, iż zleceniodawcami owej ,,misji’’o niewinnym kryptonimie: ,,Dzień Edukacji Narodowej’’ był nikt inny,jak Pani Profesor Elżbieta Pruchnicka oraz Pani Profesor Agnieszka Bagińska - Juszczak.Publiczność w przeciągu 45 minut przekonała się, iż elementem tego tajnego zadania,do którego wykonania zaangażowano tylko uczniowskie jednostki, były pokazy tańca towarzyskiego,popisy recytatorskie oraz muzyczne. Występy gwarantowały naszemu Gronu Pedagogicznemu prawdziwąsinusoidę emocjonalną… Układ choreograficzny Pauliny i Mariusza z II b wprowadził Nauczycieli w pozytywny nastrój.Jednakże, kiedy grupa uczniów rozpoczęła recytację wierszy i poetyckiej prozy, nasi Szanowni pogrążyli się w refleksjach i nie wstydzili się uronić łzy wzruszenia. Zatem, w chwili gdy na scenie pojawiały się nasze solistki: Małgorzata Główka, Sylwia Palmąka, jak i duet Katarzyna Gunerka i Aleksandra Pawlik z II d - Profesorowie, wsłuchując się w cudowne barwy głosów dziewcząt, uśmiechali się i nagradzali je gromkimi brawami.Warto wspomnieć, iż każdy członek Grona Pedagogicznego w trakcie akademii otrzymał symboliczną różę, która wyrażała wdzięczność za ogromny trud włożony w naukę i wychowanie uczniów.  Dodatkowo, należy zauważyć, iż z okazji Święta Oświaty nasi Nauczyciele przeżyli równieżinną prawdziwą ucztę…, nie tylko serca - tę w postaci życzeń, ale również brzucha, gdyż w pokoju nauczycielskim czekały na Nich dwa przepyszne torty, które zaserwowała klasa I ,,d’’ oraz 2 ,,e’’.Na zakończenie naszej akademii nie zabrakło przemówień. Pierwsza zabrała głos Mariola Prokop, członkini Samorządu Uczniowskiego, której wypowiedź zaowocowała odśpiewaniem przez uczniów zgromadzonych w sali gimnastycznej symbolicznego ,,Sto lat’’.Na zakończenie, tradycyjnie mikrofon znalazł się w rękach Gospodarza Szkoły - Pana Dyrektora Rafała Nowaka,który ze wzruszeniem w głosie i uśmiechem na twarzy pochwalił współpracę uczniów i nauczycieli zaangażowanychw przygotowanie akademii oraz złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom oraz uczniom III L.O. im.Cypriana Kamila Norwida.Zapomniałabym dodać, iż całe przedsięwzięcie poprowadziłam ja - Marta Baran oraz Paweł Woś, kolega z klasy III d. Reasumując, 13 października, nawet dla najbardziej przesądnych osób,wcale nie był pechowy! Wręcz przeciwnie, akademia wprawiła każdego w wyśmienity nastrój, czego dowodem jest fakt, iż nawet sami Nauczyciele- przepełnieni pozytywnymi wrażeniami, tego dnia nie pytali uczniów…Dlatego też,  patrząc przez pryzmat obchodów Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole w bieżącymroku, zapewne każdy uczeń już zaczął odliczać dni dzielące nas od kolejnego Dnia Edukacji.

Autor tekstu: Marta Baran

 

13 października 2010

OTWARCIE BOISKA

W dniu 13 października Prezydent Miasta Kielc Wojciech Lubawski, Przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Słoń, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Mieczysław Tomala, Przewodniczący Komisji Edukacji i KulturyRady Miejskiej w Kielcach Jarosław Machnicki oraz Dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego Rafał Nowak przecinając wstęgę, dokonali uroczystego otwarcia boiska sportowego przy III Liceum Ogólnokształcącym w Kielcach. Poświęcenia dokonał ks. proboszcz parafii pw. Świętego Krzyża Zygmunt Kostka.

W ramach ćwiczeń pokazowych swoje umiejętności sportowe prezentowali uczniowie naszego liceum. Autorami efektownego pokazu sportowego byli nauczyciele Wf:Andrzej Krawczyński i Rafał Sękowski.

23 października 2010

JESIENNY TURNIEJ SIATKÓWKI

Drużyna siatkarek zajęła od 4 do 6 miejsca w VIII Jesiennym Turnieju Siatkówki.Dziewczęta po zaciętym meczu przegrały ze Słowakiem 0:2 (24:26; 16:21). Podium było blisko lecz w reprezentacji Norwida grało tylko 5 zawodniczek i choć udało im się załatać tę dziurę nie dały rady mistrzowi Kielc.

Skład reprezentacji :Milena NowakMonika MarekMarta BaranKarolina SzostakKarolina Korczyńska

26 października 2010

TURNIEJ MAŁEJ LIGI PIŁKI RĘCZNEJ 2010

Reprezentacja chłopców w piłce ręcznej wraz z opiekunem - p. Andrzejem Krawczyńskimwzięła udział w siódmym Turnieju Małej Ligi Piłki Ręcznej organizowanymprzez  Fundację Vive Serce Dzieciom.

Inauguracja odbyła się z wielkim rozmachem. Reprezentacje poszczególnych szkół otrzymały z rąk prezes Fundacji p. Grażyny Jaroszkomplety koszulek dla zawodników oraz piłkę z logo Małej Ligi Piłki Ręcznej. W tym roku wyjątkowo każdej szkole przyporządkowany był zespół Ligi Europejskiej,nasze liceum reprezentuje CHAMBERY SAVOIE.

Nasza szkoła w eliminacjach zmierzyła się z reprezentacjami szkół:- I LO Kielce- ZS Połaniec- ZSR Sichów

Ostatecznie reprezentacja III LO awansowała do ćwierćfinałów lecz mimo zaciętej walki zajęła ostatecznie 3 miejsce i niestety nie zakwalifikowała się do półfinałów.

Skład reprezentacji III L.O.:

Piotr CzechowiczPiotr GermanJarosław HorodyńskiMateusz JarząbekKarol KoziełMichał MatałowskiPiotr OlczykAndrzej OsmendaRafał PaluchJakub Regiel

Poniżej zdjęcia z turnieju. Reprezentacja III L.O. występuje w czarnych koszulkach.

 

28 października 2010 

 NORWID GÓRĄ NAD ŚCIEGIENNYM

28 października rozpoczęły się rozgrywki o mistrzostwo Kielc w siatkówce dziewcząt. Podopieczne pana Rafała Sękowskiego pewnie wygrały ze Ściegiennym 2:0. Najlepiej punktującą zawodniczką na boisku była Milena Nowak, ale gratulacje należą się całej drużynie.

Reprezentacja dziewcząt:Karolina Korczyńska - kapitanKarolina SzostakMilena NowakMarta BaranMonika MarekAleksandra BorowiecMagdalena JastrzębskaAndżelika BębenJoanna Chamera

7  listopada 2010

III BIEG NIEPODLEGŁOŚCI O PUCHAR WOJEWODY ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

7 listopada 2010 roku odbył się III Bieg Niepodległości o Puchar Wojewody Świętokrzyskiego. W biegu (dystans 1800 m), którego trasa prowadziła ulicami Sienkiewicza, Dużą i Jana Pawła II udział wzięła reprezentacja naszej szkoły.

Wiktoria BaranPaulina GrodzickaKonrad JanowskiKarol Kluzekoraz nauczyciele Andrzej Krawczyński i Rafał Sękowski. Niestety nic nie wygraliśmy, bo bieg był zdominowany przez lekkoatletów, ale wszyscy bawili się przednio. Na starcie stawiło się ponad trzystu zawodników i zawodniczek w różnym wieku.

Autor tekstu i zdjęć: pan Rafał Sękowski

  

10 listopada 2010

 ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada 2010 obchodziliśmy w naszej szkole NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI.Z tej okazji pan Krzysztof Arendarski wraz z grupą teatralną przygotował spektakl dla społeczności III LO.

DZIADY 2010,czyli SPEKTAKL TEATRALNY NA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI„Porównamy Wasze pienia Z światem rzeczywistych trosk –Zobaczymy, jak się zmieniaWielkich marzeń los.”Kto się spodziewał sztandarów, garniturów, krawatów i hymnu oraz patriotycznych pieśni i poematów musiał być zaskoczony. Szkolna Grupa Teatralna uczciła bowiem tegoroczny Dzień Niepodległości spektaklem, którego formuła znacznie odbiegała od standardów przewidzianych na tę okazję. Widowisko zatytułowane „Dziady 2010” łączy w sobie patriotyczną refleksję właściwą obchodom kolejnejrocznicy odzyskania niepodległości z tradycyjną nastrojowością niedawno obchodzonego Dnia Zadusznego. Koncepcja ta wynika z zadumy nad współczesną polską rzeczywistością, którą w sztuce postanowionozestawić z marzeniami polskich wieszczów o kraju niepodległym. Spektakl rozpoczął się impresją taneczną wykonaną przez Dominikę Wronę (1g) do fragmentów „Jesieni” Antonia Vivaldiego. Następnie na scenie w obecności Polski i Niepodległości na wezwanie Guślarza pojawiały się kolejno duchy Mickiewicza, Słowackiego, Norwida i Wyspiańskiego, które prowadziły prowokowane przezChór dialogi z przedstawicielami dzisiejszej młodzieży. W wypowiedzi poetów wplecione zostały wyjątki z ich dzieł, kwestie wypowiadane przez młodzież zawierały natomiast fragmenty tekstów współczesnych piosenek takich wykonawców jak: KULT, HAPPYSAD, T. LOVE, STRACHY NA LACHY, LESZEK WÓJTOWICZ, GRZEGORZ TOMCZAK. Partie dialogowe urozmaicone zostały utworami wokalno – muzycznymi wykonywanymina żywo oraz multimedialnymi wizualizacjami. Tajemnicza i niezwykła atmosfera dodatkowo potęgowana była ascetyczną dekoracją sceniczną oraz nastrojową grą świateł i cieni. Scenarzystą i reżyserem spektaklu był opiekun Szkolnej Grupy Teatralnej – pan profesor Krzysztof Arendarski, który także przygotował wizualizacje multimedialne. Scenografię przygotowały panie Maria Kaleta i Anna Kopczyńska z pomocą uczennic: Katarzyny Snopek (2a), Magdaleny Zalińskiej (2a) oraz młodzieży z klasy 3b. Choreografią zajęła się Dominika Wrona (1g). Światłem kierował Jarosław Horodyński (3b).W spektaklu wystąpili tradycyjnie już członkowie grupy „NOSTRESS”: Maria Bielińska (zeszłoroczna absolwentka), Olga Giemza (3b), Artur Jankowski (3b), Dominika Król (3b), Maria Ołubiec (3b), Artur Opala (3b), Andrzej Osmenda (3b), Jakub Regiel (3b), Sylwia Surowiec (3b) oraz pan profesor Krzysztof Arendarski (jako Guślarz). Ponadto po raz pierwszy zaprezentowali obiecujący adepci sztuki teatralnej z klas pierwszych i drugich: Karolina Adach (2a), Aleksandra Gil (1g), Katarzyna Konieczna (2c), Martyna Kita (2c), Natalia Kowalczyk (2c),Dominika Król (2g), Karolina Lesisz (2a), Wiktoria Misior (2c), Joanna Pierzak (2c), Ludwik Pisarski (2d),Dominik Siadul (2a), Bartłomiej Skrzyniarz (2a), Dominika Wrona (1g).Partie wokalne wykonane zostały przez Alicję Bisagę (1f), Karolinę Piechotę (1g), Joannę Pierzak (2c),Olgę Giemzę (2c) i pana profesora Krzysztofa Arendarskiego. Śpiewającym akompaniował zespół muzyczny w składzie: Mateusz Frydrych (3b) - gitara, Karol Kucharski (3b) - gitara, Szymon Szyszka (1b) -  gitara, Milena Rot (1g) - skrzypce, Piotr Ziołowicz (1g) - instrumenty klawiszowe.

Autor zdjęć: pan Tadeusz Włodarski

  

11  listopada 2010

  UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA W BAZYLICE KATEDRALNEJ

11 listopada z okazji Święta Niepodległości odbyła się uroczysta msza święta w Bazylice Katedralnej, a następnie uczestnicy ceremonii przemaszerowali pod Pomnik Czynu Legionowego. W obchodach udział wziął poczet sztandarowy III LO w składzie:

Bartosz MondzikAnna Sokół Paulina Krzepecka oraz opiekun pan Rafał Sękowski.

Autor tekstu i zdjęć: pan Rafał Sękowski

13 listopada 2010 

 I ZAWODY PŁYWACKIE O PUCHAR MOSIR

13 listopada 2010 na krytej pływalni FOKA w Kielcach odbyły się I Zawody Pływackie o Puchar MOSIR.Naszą szkołę z sukcesami reprezentowali: Agnieszka Sychowska - 100 m stylem grzbietowym, I miejsce, czas : 1.21,77Agnieszka Sychowska - 100 m stylem dowolnym, III miejsce, czas : 1.14,15Magdalena Jastrzębska - 100 m stylem dowolnym, V miejsce, czas : 1.21,27Patryk Bartosiński - 100 m stylem dowolnym, X miejsce, czas : 1.38,06Naszym uczniom należą się duże brawa i gratulacje za sportowe współzawodnictwo i propagowanie pływania.Opiekun grupy: Konrad Luciak

16 - 17  listopada 2010

 LIGA TENISA STOŁOWEGO

W Zespole Szkół Mechanicznych rozpoczęła się IX Edycja Ponadgimnazjalnej Ligi Tenis Stołowego. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał V-ce kurator oświaty pan Lucjan Pietrzczyk.

Liga składać się będzie z czterech turniejów w dwóch kategoriach wiekowych chłopców i dziewcząt a) 92r.  b) 93 r. i młodsi i zakończy się turniejem MASTERS który wyłoni zwycięzców indywidualnych i drużynowych. W pierwszych zawodach uczestniczyło aż 150 zawodników.Naszą szkołę reprezentowali: Bracha Małgorzata (zajęła III miejsce w swojej kategorii i przeszła do starszej grupy zajmując tam IV lokatę), Kowalczyk Patrycja, Marek Monika, Bęben Milena, Machocka Lucyna, Giemza Olga, Woźniak Agnieszka.Dziewczęta zajęły miejsca od 10 do 16 i także zdobyły punkty w klasyfikacji drużynowej.Piec Mateusz, Piątek Dawid, Kołodziejczyk Dawid, Korban Dawid, Antonkiewicz Paweł, Wiśniewski Jaremachłopcy zajęli miejsca od 8 do 16 i także zapunktowali dla NORWIDA. Naszym zawodnikom należą się podziękowania za reprezentowanie naszego liceum w zawodach sportowych.opiekun i autor tekstu: pan Konrad Luciak

 

18 listopada 2010

II FINAŁ MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU O FRASZKĘ O BIBLIOTECE SZKOLNEJDnia 18 listopada 2010 roku w VI Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Kielcachodbyło się rozstrzygnięcie II Finału Międzyszkolnego Konkursu o Fraszkę o Bibliotece Szkolnej. W konkursie wzięli udział uczniowie z kieleckich szkół na każdym poziomie nauczania.Do finału dostały się trzy uczennice naszego liceum: Małgorzata Główka, Monika Kozieł i Paulina Mielecka. Pierwsze miejsce w konkursie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zajęła Monika Kozieł. Otrzymała dyplom i nagrodę od Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Małgorzata Główka oraz Paulina Mielecka zostały wyróżnione i również otrzymały nagrody.Pobyt w VI L.O. uświetniły występy grupy tanecznej ze szkoły podstawowej nr 1 oraz występ Małgorzaty Główki - uczennicy klasy II g naszej szkoły.Autorka tekstu: Monika Kozieł

 

 

18 listopada 2010 

 AWANS SIATKARZY

18 listopada okazał się szczęśliwy dla naszych siatkarzy. Nasza drużyna pokonała XI LO w ich własnej hali 2:1 i awansowała do rundy finałowej rozgrywek o mistrzostwo Kielc. Bohaterem spotkania znów był nasz kapitan Marcin Głowienka, a całą drużynę trzeba pochwalić za dobrą grę w obronie. W finale zmierzy się 8 najlepszych zespołów z Kielc.

Autor tekstu: pan Rafał Sękowski

30 listopada 2010 

 PODWÓJNY SUKCES PIŁKAREK !!!

30 listopada 2010 nasze piłkarki nożne zajęły II miejsce w Andrzejkowym Turnieju Piłki Nożnej,który odbył się w XI LO. Nasze zawodniczki rozegrały trzy dobre mecze. Niestety na początku zaskoczył nas Kopernik i mimo licznych ataków i strzałów naszej drużynydziewczęta musiały uznać wyższość "Ekonomika" przegrywając 2:4.Następny mecz dziewczęta zagrały z gospodarzem i wygrały pewnie 3:1 choć strzeliły 4 gole:) Na koniec odbył się mecz o II miejsce w turnieju, ale tu nasz zespół nie dał złudzeń Ściegiennemukto tu jest lepszy i pewna wygrana 8:1. Trzeba podkreślić, że mecz ze Ściegiennym został zaliczony do fazy grupowej rozgryweko Mistrzostwo Kielc. Dziewczęta jeszcze zagrają dwa mecze z Mechanikiem i ze Śniadkiem.Ale teraz ogromne brawa dla piłkarek z Norwida!!!Oto one:Natalia Słoń - kapitan - napastnik - 6 bramek Wiktoria Baran - napastnik - 5 bramek Monika Marek - pomocnik - 1 bramka Alicja Sołtys - pomocnik - 1 bramka Wioletta Gouda - bramkarzAndżelika Sakwa - bramkarzAgnieszka Woźniak - obrońca Ewelina Cygan - obrońca Opiekun zespołu: pan Rafał Sękowski

 

25  listopada 2010

KONFERENCJA PROGRAMU COMENIUS

25 listopada w sali teatralnej  XI Liceum Ogólnokształcącego im.K.I.Gałczyńskiego w Kielcachodbyła się Konferencja Informacyjno Promocyjna Programu Comenius, zorganizowana przezKuratorium Oświaty w Kielcach.

Naszą szkołę reprezentowała pani Anna Kopczyńska, która w poprzednim projekcie Comenius realizowanym w naszej szkole pełniła rolę zastępcy koordynatora projektu.

Konferencję otwarła pani Małgorzata Muzoł - Świętokrzyski Kurator Oświaty.Kilka słów wygłosił również pan Maciej Długosz - wojewódzki koordynator Programu Comenius

Informacje dotyczące nowości w Programie Comenius przekazał zebranym przedstawicielNarodowej Agencji Programu Comenius pan Michał Waszczuk.

Po przekazaniu najważniejszych informacji dotyczących Programu odbyła się sesja pytań i odpowiedzi dotyczących wielu kwestii nurtujących uczestników spotkania.

Następnie uczestnicy zwiedzili wystawy przygotowane przez szkoły aktualnie realizujące projekty Comenius.

  

3 grudnia 2010 

 VII MIKOŁAJKOWY TURNIEJ KOSZYKÓWKI CHŁOPCÓW

3 grudnia 2010 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sawickiej odbył się VII Mikołajkowy Turniej Koszykówki Chłopców.Naszą szkołę reprezentowali :Bujarski MikołajKolus KacperKuśmierczyk BartłomiejŁata KonradGłowienka MarcinGębski AmadeuszSzyszka TomaszWąsowicz FilipKorus BartoszChłopcy po zaciętych i emocjonujących meczach w których godnie  reprezentowali nasze Liceum,zajęli V miejsce. Należą im sie brawa i gratulacje za uczestnictwo w turnieju i sportową rywalizacjęz niełatwymi rywalami  takimi jak : VI LO, IV LO, ZSE "Ekonomik", ZSE "Elektryk"

opiekun: Konrad Luciak

7 grudnia 2010 

 ZWYCIĘSTWO PIŁKAREK 21:1

7 grudnia piłkarki nożne z Norwida rozstrzelały zdekompletowaną reprezentację Mechanika aż 21 do 1 !!!Już w drugim meczu fazy grupowej podopieczne pana Rafała Sękowskiego zapewniły sobie awans do fazy finałowej, w której zagra sześć najlepszych zespołów z Kielc.Natalia Słoń - 10 bramekAlicja Sołtys - 4 bramkiWiktoria Baran - 3 bramkiMonika Marek - 3 bramkiAgnieszka Woźniak - 2 bramkiKasia GunerkaWioletta GołdaPrzy takiej dyspozycji strzeleckiej możemy się spodziewać sukcesu naszych dziewcząt...

opiekun: Rafał Sękowski

20 grudnia 2010 

 ŚWIĄTECZNY TURNIEJ SPORTOWYDzisiaj w naszej szkole odbył się Świąteczny Turniej Sportowy zorganizowany przez nauczycieliwychowania fizycznego. Reprezentacje poszczególnych klas miały możliwość zaprezentowaniaswoich umiejętności w poszczególnych dyscyplinach sportowych:

- piłka nożna chłopców- piłka koszykowa chłopców- piłka siatkowa dziewcząt i chłopców

Atrakcją dnia były mecze reprezentacji uczniów z reprezentacją nauczycieli w piłkę koszykową i siatkową. Jak zwykle było dużo emocji.

Poniżej zdjęcia:

Piłka nożna chłopców:

Piłka koszykowa chłopców:

Mecz z nauczycielami w piłkę koszykową:

Piłka siatkowa dziewcząt:

Piłka siatkowa chłopców:

Mecz z nauczycielami w piłkę siatkową:

21 grudnia 2010 

 KOLĘDOWANIE W III L.O.

21 grudnia był szczególnym dniem dla społeczności naszej szkoły.Samorząd uczniowski zorganizował bowiem, już po raz drugi, kiermasz samodzielnie wykonanych kartek świątecznych, połączony z koncertem kolęd i pastorałek,przygotowanym przede wszystkim z myślą o rodzicach. Wychodząc z założenia, iż muzyka łagodzi obyczaje, Samorząd wybrał na czas koncertu dzień wywiadówki.Rodzice okazali się zainteresowani zarówno uczniowskim rękodziełem jak i popisami muzycznymi, w których zaprezentowali się wykonawcy z klas: I „c” (Klaudia Kowalczyk i Patryk Nogaj), I „f” (Ala Bisaga i Karolina Piechota) oraz II „e” (Marta Baran, Kinga Bugajska, Paulina Lisowska,Andżelika Sakwa, Ula Kubiec).Kiermasz kartek świątecznych, prowadzony wcześniej także wśród uczniów i pracowników szkoły,zasilił kasę Samorządu o kwotę trzystu trzydziestu złotych.Dziękujemy i życzymy wszelkiej pomyślności w nowym, 2011 roku.

22 grudnia 2010 

 WIGILIA SZKOLNA22 grudnia w naszej szkole odbyły się wigilie klasowe oraz uroczysta wigilia szkolna przygotowanaprzez młodzież III LO pod kierunkiem pani Jolanty Herman i pani Małgorzaty Zaporskiej.

13 stycznia 2011

MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA13 stycznia odbył się etap diecezjalny XXI Olimpiady Teologii Katolickiej.

Tegoroczna Olimpiada odbywa się pod hasłem: MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA.

Z etapu szkolnego (który odbył się 18 listopada 2010) do etapu diecezjalnego  zakwalifikowały się trzy uczennice z klasy III c: Julia Adamczyk, Kinga Górska i Marta Kozieł.

W etapie diecezjalnym Julia Adamczyk zajęła III, a Kinga Górska IV miejsce.

Do etapu ogólnopolskiego który przeprowadzony zostanie w Krakowie w dniach 17-19 marca 2011została zakwalifikowana Julia Adamczyk.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia.

 

20 stycznia 2011

WYCIECZKA DO PARLAMENTU RP

20 stycznia 2011 roku na zaproszenie posła Sławomira Kopycińskiego odbyła się wycieczka uczniównaszej szkoły do Parlamentu RP.

Uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali budynki Parlamentu oraz uczestniczyli w obradach Sejmu.Kolejną atrakcją dnia było oglądanie ekspozycji muzeum Wojska Polskiego.Czas wolny - oczywiście Złote Tarasy.

Opiekunowie:p. Andrzej Wysocki, p. Laura Cedro, p. Edyta Kolus, p. Krzysztof Tomczyk

Uczniowie: Joanna Paluch, Klaudia Zychiewicz, Judyta Gola, Patrycja Zapała, Martyna Pietrala, Justyna Wychowaniec,Monika Krzemińska, Natalia Krzemińska, Natalia Kowalczyk, Magdalena Piwowarska, Agata Kuźma,Michalina Wychowaniec, Milena Głodzińska, Kamila Bańkowska, Dominika Łazarczyk, Michalina Palacz,Ewa Regiec, Kamil Macharski, Szymon Szyszka, Milena Parkita, Joanna Durlik, Karol Kobiec, Damian Wysocki, Wiktor Karkocha, Paweł Abramowicz, Jakub Obara, Kajetan Kot, Adrian Przepióra, Konrad Majchrzyk, Michał Stajniak, Michał Michta, Patrycja Szlufik, Anna Chamera, Ewelina Milarz, Katarzyna Węgrzyn, Magda Malaga, Rafał Paluch, Małgorzata Traczyńska, Paulina Pietraszek, Monika Dereń,Marlena Gołda, Małgorzata Bracha, Martyna Piotrowicz, Joanna Orkisz, Ludwik Pisarski, Filip Zarzycki

 

22 stycznia 2011

VII MISTRZOSTWA NAUCZYCIELI W PIŁCE KOSZYKOWEJ

22 stycznia w Nowinach pedagodzy naszego liceum uczestniczyli w VII Mistrzostwach Województwa Świętokrzyskiego Nauczycieli w Piłce Koszykowej o Puchar Wójta Gminy Sitkówka-Nowiny.

Do rozgrywek zgłosiło się 5 zespołów. Pierwsze miejsce zajął zespół nauczycieli z AWANSU, nasze liceum uplasowało się na 4 pozycji. Nagrodą indywidualną została wyróżniona zawodniczka naszej szkoły, pani Marzena Pietrasik, otrzymując puchar dla najlepszej zawodniczki mistrzostw. Skład drużyny:p. Marzena Pietrasik    p. Andrzej Krawczyńskip. Krzysztof Arendarskip. Tomasz Zemstap. Rafał SękowskiP. Konrad Luciak

 

25 stycznia 2011

I MIEJSCE MAŁGORZATY GŁÓWKI W III EDYCJI KONKURSU POEZJI ŚPIEWANEJ

We wtorek 25 stycznia 2011 w Domu Kultury w Busku - Zdroju odbyła się III Edycja Konkursu Poezji Śpiewanej.

Wzięli w niej udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego.Uczniowie naszego liceum w składzie:Małgorzata Główka - wokalSzymon Szyszka - gitaraKamil Markowski - gitarawykonali utwór z repertuaru Stana Borysa „Poezja", ze słowami Władysława Broniewskiego oraz własną aranżacją.

Piosenka została bardzo dobrze oceniona przez Jury, które przyznało jednogłośnieI miejsce uczniom naszej szkoły.

autor tekstu: Małgorzata Główka

 

27 stycznia 2011

UCZNIOWIE III L.O. NA SESJI RADY MIASTA KIELCE

Radny Oleg Magdziarz zaprosił uczniów III L.O. wraz z opiekunem p. Andrzejem Wysockim na VI Sesję Rady Miasta Kielce.

Uczniowie przypatrywali się obradom, obserwowali jak wyglądają tego typu spotkania.Po zakończonej Sesji Artur Jankowski i p. Andrzej Wysocki udzielili wywiadu dla TV Regionalnej Kielce.

Uczniowie, którzy brali udział w Sesji:Kinga Kowalska, Grzegorz Jabłoński, Alicja Sołtys, Alicja Januchta, Bartek Kuśmierczyk, Dawid Banaś - klasa 3aJustyna Wiśniewska, Andrzej Osmenda, Karol Kucharski, Karol Kozieł, Artur Opala, Artur Jankowski - klasa 3bRemigiusz Gońda, Aneta Wilczyńska, Agata Bugajska, Martyna Terelak, Paulina Terelak - klasa 3cIwona Raczyńska, Klaudia Szostak, Aleksandra Michta, Magda Misztal - klasa 3dAgnieszka Arendarska, Lucyna Machocka, Sylwia Karcz - klasa 3ePalmąka Sylwia, Olczyk Patrycja, Picheta Monika, Milena Ludwinek - klasa 3fRadek Kraszewski - klasa 2d

 

27 stycznia 2011 

VII TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ O PUCHAR DYREKTORA III L.O.

Dnia 27 stycznia odbyły się finałowe mecze VII Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora III L.O.

W finale znalazły się cztery drużyny: 3d, 2c, 2b, 1a.Mecz o I i II miejsce rozegrały klasy: 2c i 2b, natomiast mecz o III i IV miejsce klasy: 3d i 1a.Po zaciętej walce drużyny zajęły poszczególne lokaty:

I miejsce - klasa 2c - Michał Michta, Kajetan Kot, Jakub Obara, Michał Stajniak i Konrad MajchrzykII  miejsce - klasa 2bIII miejsce - klasa 3dIV miejsce - klasa 1a

Najlepszy zawodnik turnieju - Bartłomiej Bęben.Najlepszy strzelec turnieju - Michał Michta.Najlepszy bramkarz turnieju - Michał Tokaj.

  

28 stycznia 2011

WYJŚCIE DO FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ

W piątek, 28 stycznia młodzież III L.O. miała okazję uczestniczyćw próbie generalnej Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej.

Wysłuchaliśmy Uwertury kubańskiej i Błękitnej rapsodii GEORGA GERSHWINA.

Orkiestrą dyrygował pan Jerzy Salwarowski.

 

 28 stycznia 2011

POLONEZA CZAS ZACZĄĆ ...

28 stycznia w sali bankietowej CASTOR przy ulicy Krakowskiej 62 odbyła się STUDNIÓWKA uczniów III LO.

Poloneza rozpoczęli:

Dyrektorp. Rafał Nowak w parze z uczennicą klasy 3c - Mileną Banaś

Vice-dyrektorp. Andrzej Zdeb w parze z uczennicą klasy 3b - Mariolą Pierzak

Nauczyciel WFp. Konrad Luciak w parze z ucznnicą klasy 3f - Sylwią Palmąką

Imprezę prowadził  DJ Mirosław Piróg wraz z zespołem NOVI.

 

17 luty 2011

RAJD SZLAKIEM POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH

17 lutego 2011 roku odbyła się III edycja rajdu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863r. organizowanym przez Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych.

Wśród 200 uczestników imprezy z całego województwa nasze Liceum reprezentowali: Jankowski Wiktor, Juszczyk Arkadiusz, Wiśniewski Jarema, Kowalski Krystian, Bielecki Damian, Kruk Kinga, Chojnecka Andżelika, Karyś Joanna, Maciejska Kamila, Ślefarska Magda, Kaleta Beata, Szmalec Agnieszka, Myszkowska Paulina, Paluch Dominika, Mołda Urszula.

Tematem przewodnim rajdu było Powstanie Styczniowe 1863 i uczczenie 148 rocznicy Bitwy pod Skałką. Grupa wraz z przewodnikiem zaczęła marsz w miejscowości Huta Szklana i pierwszym odcinkiemjaki pokonali był  Święty Krzyż gdzie znajduje się najstarsze w Polsce Sanktuarium Relikwi Krzyża Świętego.

Rajd miał też cel edukacyjny, młodzież dowiedziała się o wielu ciekawostkach geograficzno-historycznych związanych z tym miejscem a także podziwialiśmy walory turystyczne Gór Świętokrzyskich takich jak np. Gołoborze. Następnym odcinkiem była „ Droga Królewska „ prowadząca do Nowej Słupi. Podczas tego odcinka mijaliśmy miejsce pamiętnej Bitwy pod Skałką i wędrowaliśmy trasą którą niegdyś wędrowali powstańcy ale oczywiście miejsce to ma bardzo bogatą historie nie tylko w dziejach Polski ale także całego świata o czym bardzo fajnie opowiadała pani przewodnik.

Dla uczniów oprócz integracji z młodzieżą całego województwa była to fajna lekcja  historii, geografii i wf-u . Po wyjściu ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego w którym przebiegała cała trasa rajdu spotkaliśmy figurkę upamiętniającą owianego legendami EMERYKA.

Uroczyste zakończenie imprezy odbyło się w Zespole Szkół w Nowej Słupi, gdzie po ciężkichtrudach marszu czekały nagrody, konkursy tematyczne, poczęstunek i nadzieja na odkrywanie kolejnych szlaków i historii naszego Świętokrzyskiego regionu.  Autor tekstu i opiekun grupy: pan Konrad Luciak

  

23 luty 2011

  DZIEŃ EUROPEJSKI

Wieloletnią tradycją naszej szkoły jest upowszechnianie wiedzy o krajach Unii Europejskiej w formie konkursu połączonego z dobrą zabawą.W środę, 23.02.2011 roku, miała miejsce kolejna edycja Dnia Europejskiego,zorganizowana pod hasłem: „, Europa w szkole - szkoła w Europie”. Pomysłodawczynią oraz koordynatorem imprezy jest pani profesor Ewa Czerwińska, nauczycielka geografii.Ta edukacyjna zabawa wymagała sporego zaangażowania ze strony uczniów klas pierwszych i drugich, a także wychowawców, nauczycieli języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, jak również włoskiego. Młodzież zaprezentowała się w tematycznych skeczach, wykonywała piosenki obrazującekultury Europy, rozwiązywała zagadki z dziedziny geografii. Nie zabrakło zabawnychprzebieranek, pomysłowych wizytówek przybliżanych krajów, ale prawdziwą ucztą były kulinaria, smakowite potrawy z różnych części kontynentu, które przygotowano do degustacji.Ponieważ idea Dnia Europejskiego łączy rozrywkę z nauką, zmagania przedstawicieli klas prezentujących ciekawostki na temat wylosowanych wcześniej prze siebie państw, oceniało jury. Zasiedli w nim w tym roku: gość honorowy imprezy, asystent europosła Czesława Siekierskiego, pan Paweł Garbuzik, dyrektor III L.O. - pan Rafał Nowak, wicedyrektor - pan Andrzej Zdeb, nauczycielka języka polskiego - pani Agnieszka Bagińska – Juszczakoraz przedstawicielka młodzieży - Małgorzata Główka, która otworzyła spotkanie hymnem zjednoczonej Europy. Jurorzy, skrupulatnie punktujący występy i wiedzę uczniów w skali 3 – 6, bez trudu wyłonili zwycięzcę. Została nim klasa I „c”,prezentująca kulturę naszego kraju. (Gratulujemy młodzieży oraz wychowawczyni, pani Elżbiecie Pruchnickiej!) Najlepsza klasa została uhonorowana Pucharem Dyrektora Szkoły, z kolei wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali zespołowe dyplomy.Wspaniałą zabawę uświetniło wystąpienie pana Pawła Garbuzika, który, z racji mającego wkrótce nastąpić przejęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej, zaprezentował nasze zadania, a także przybycie członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, pana Kazimierza Kotowskiego.       Należy dodać, iż zwyciężczyni konkursu wiedzy o UE Kinga Jędrzejewska z klasy III a, otrzymała nagrodę ufundowaną przez europosła, pana Czesława Siekierskiego.Jest nią wyjazd do Brukselii.Podsumowując niniejszą relację, stwierdzamy: tę imprezę należy kontynuować w kolejnych latach, ponieważ uczy, bawi i wychowuje!

 

28 luty 2011 -  SUKCES ANGELIKI SAKWY

Z końcem stycznia pani Elżbieta Pruchnicka - nauczycielka języka polskiego i opiekunka Samorządu Uczniowskiegozgłosiła uczennicę Angelikę Sakwę z klasy 2e do konkursu "Young Fashion Day".Zadaniem było zaprojektowanie trzech strojów inspirowanych tematem "Nocny sekret miasta".28 lutego Angelika otrzymała wiadomość,że została zakwalifikowana do uczestnictwaw Gali Finałowej, która odbędzie się 12 marca 2011r. w Sali Widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Finaliści powinni przygotować, na podstawie projektów zgłoszonych do konkursu, trzy stroje, z którymi zgłoszą się w dniu Gali.                                        Opis projektów:Projekty inspirowane są psychologią nocy i snu jako czasu, kiedy ujawniają się pokusy, potrzeby wstydliwe ukrywane w ciągu dnia, bo tak nakazują konwenanse. Metaforą "nocnych żądz" są dominujące w strojach barwy, czyli czerń i czerwień.Stroje przeznaczone są dla kobiet o smukłej sylwetce w rozmiarze S. Projekty uszyte są z dobrej klasy bawełny z dodatkiem lycry, by podkreślić kobiece waloryi nadac im posmak luksusu, wyrafinowania "owocu zakazanego". Skrywaną drapieżnośc kostiumów podkreśla koronka. Projekty są odważne, utrzymane w konwencji tematyki konkursu.   

3 marca 2011

WYSTAWA BRONI

Dnia 3 marca w godzinach od 9.00 do 14.30 w naszej szkole można było zobaczyćwystawę wyposażenia taktycznego i broni zorganizowaną przez drużynę ASG z Samsonowa.Można było zobaczyć repliki broni takich jak AIM PMC, Sig-Sauer 552, hełmy, kamizelki wojskowei wyposażenie dodatkowe. Każdy zainteresowany mógł  wziąć je do rąk lub założyć i samemu się poczuć jak żołnierz.

Każdy też mógł się zapisać do ASG Samsonów, co paru uczniów naszego liceum uczyniło.

Sprzęt prezentowali Paweł Sroka z klasy 1B i Filip Zarzycki z klasy 1D.

 

7 marca 2011

WIZYTA GOŚCI Z UKRAINY

Dnia 7 marca, naszą szkołę odwiedziła delegacja gości z Winnicy na Ukrainie w celu zapoznania się z bazą dydaktyczną i sportową szkoły.

W delegacji ze strony ukraińskiej wzięli udział:pani Walentyna Balicka - Wiceprezydent Miasta Winnicypan Włodzimierz Buniak - Dyrektor Wydziału Oświaty UM Winnicypan Igor Iwasiuk - Dyrektor Wydziału Oświaty Winnickiej Obwodowej Administracji Państwowejpani Nadzieja Lepko - Dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Średniej nr 3 w Winnicypan Sergiusz Zagorodnij - Dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Średniej nr 12 w Winnicypan Jan Glinczewski - społeczny koordynator współpracy ukraińskiejpan Oleg Braniuk - kierowca

Gościom towarzyszyli pracownicy Urzędu Miasta:pan Mieczysław Tomala pan Karol Gadowskioraz pracownicy III LO:pan Rafał Nowak - dyrektor szkołypan Andrzej Zdeb - zastępca dyrektora szkołypan Krzysztof Tomczyk - nauczyciel języka rosyjskiego

  

6 marca 2011

KAROLINA CISZEK O UNII EUROPEJSKIEJ

„Najpiękniejszym skarbem jest rozum oprawiony w pokorę.” (Apolinary Despinoix)Jedną z uczennic naszej szkoły jest wyjątkowa dziewczyna.Mądra, niezwykle utalentowana, a przy tym – niebywale skromna, jakby wstydziła się własnych zalet.Rzadko mówi o swoich wierszach, a przecież pisze je tak, jakby słowa same wypływały spod pióra,nie znając trudnych tematów, ani nie odczuwając ciężaru stylu.

Rozpoznajemy ją wszyscy, bo jest także niezwykle dzielna i wspaniale radzi sobie z niepełnosprawnością.Chodzi do klasy I „f”. To, oczywiście, Karolina Ciszek. Ostatnio mieliśmy okazję wysłuchać jednego z jej wierszy w interpretacji Andrzeja Osmendy z klasy III „b”.Napisała go z okazji kolejnej edycji Dnia Europejskiego. Karolina (razem z Dagmarą Wydrą z klasy I „c”) reprezentuje naszą szkołę w Młodzieżowym Konkursie Poetyckim o Nagrodę Literacką Heleny Wolny, zorganizowanym przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Obie uczestniczki Konkursu przygotowały po trzy wiersze, poświęcone godności człowieka. Życzymy im powodzenia i zdobycia nagród!Tymczasem – proponujemy Wam lekturę wspomnianego wcześniej utworu Karoliny,zatytułowanego „Serce Europy”.       SERCE EUROPYGdy Europa się jednoczy, Na ojczyznę skieruj wzrok,W 2004 rokuPolska robi ważny krok.                 Podpisano traktat w maju,                 Integracja ważna rzecz,                 Bardzo ważne to dla kraju,                 By przyjaciół wszędzie mieć.I zmian różnych dokonano, I do Schengen nas wpisano,A w dodatku, na odwagę Mamy teraz drugą flagę.               Kiedy zechcę, mogę teraz               Bez paszportów, komplikacji                Poodwiedzać mych przyjaciół               W Szwecji, Grecji lub Słowacji.I choć w naszych młodych sercach „Mazurek” wciąż gości,Zawsze mogę zaśpiewać,„Odę do radości.”                I co by Mickiewicz napisał                Na tę demokrację?                I ciekawe, czy zmieniłby,               Swoją „Inwokację”?.Wszystkim by kazał Powrócić na "ojczyzny łono"Tych, co przed laty Z kraju wypędzono.               A nasz patron Norwid,               Pewnie też zdziwiony                I z polskiej przemiany              Jest zadowolony.I pewnie, gdy z nieba  patrzyTo mu łezka kapie,Bo Polska teraz dla Europy,Jest sercem – na mapie!                               Karolina Ciszek

  

REKRUTACJA DO NORWIDA ROZPOCZĘTA

W roku szkolnym 2011 / 2012 planowane jest utworzenie następujących oddziałóww III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. C. K. Norwida w Kielcach:

  

 15 marca 2011

KIERMASZ OZDÓB ŚWIĄTECZNYCH

Dnia 15.03.2011 r. w III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida, przy ul. Jagiellońskiej, odbyła się wywiadówka. Podczas tego spotkania zorganizowany został przez klasę Ic„Kiermasz ozdób świątecznych”. Rodzice mogli zakupić upominki i tym samym pomóc klasie w zebraniu pieniędzy na nowe krzesła do sali nr 16.Kiermasz rozpoczął się o godzinie 16.15. Przed wejściem do szkoły został wywieszony plakat informacyjny,żeby każdy z wchodzących mógł poznać charakter oraz cel przedsięwzięcia. Na parterze, na stolikach ustawionych obok popiersia patrona naszej szkoły, wyeksponowano piękne, własnoręcznie wykonane przez nas ozdoby, a także kartki  świąteczne. Nasze koleżanki z klasy: Milena Chruścińska, Marysia Michalska i Andżelika Picheta oraz kolega Patryk Nogaj w uprzejmy sposób zachęcali rodziców, aby, zakupując upominki, wspomogli nas w poprawianiu estetyki naszej sali. Część z rodziców poważnie podeszła tej prośby, rozumiejąc potrzeby klasy i szkoły i okazując pomóc finansową. (W trakcie trwania lekcji swoją hojność udowodnili nasi nauczyciele, a także panowie dyrektorzy: Rafał Nowak i Andrzej Zdeb oraz panie pracujące w administracji. Szczególnie chcielibyśmy podziękować pani profesor Agnieszce Woźnickiej, która podjęła się roli „skarbnika”i „zarobiła” dla nas ponad dwieście złotych!) Pomimo pośpiechu i natłoku obowiązków, rodzice znaleźli chwilkę, aby obejrzeć wykonane przez nas prace. Z uśmiechem na twarzy kupowali upominki, chwaląc nasze talenty artystyczne, za co jesteśmyim bardzo zobowiązani! Kiermasz okazał się kolejnym udanym pomysłem naszej wychowawczyni, pani Elżbiety Pruchnickiej, która była całym sercem zaangażowana w to przedsięwzięcie. Sprzedaż ozdób była dla moich koleżanek i kolegi miłym doświadczeniem.Zbiórka pieniędzy na słuszny cel powiodła się. Klasa, dzięki wykorzystaniu swoich talentów i pomocy rodziców, uzbierała około 800 zł. Dlatego też chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim za pomoc!

autorka tekstu: Katarzyna Mordoń, klasa I „c”

  

  

16 marca 2011 

 ZOBACZ! ZAREAGUJ! ZADZWOŃ!

W środę 16 marca bieżącego roku w naszym województwie rozpoczęła się kampania społeczna"Zobacz, zareaguj, zadzwoń 997 lub 112", która ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa obywateli.Kampania ma na celu poprawę aktywności obywatelskiej w zakresie reagowania na wszelkieniepraworządne zjawiska społeczne, ograniczenie liczby niebezpiecznych zachowań uczestników ruchu drogowego i propagowanie właściwego zachowania na drogach. Także promowanie numerów alarmowych 997 i 112 oraz zachęcenie potencjalnych świadków nagannych zachowań do zgłaszania takich przypadków.W ramach kampanii do końca roku emitowane będą w regionalnych mediach spoty, powstaną audycjei artykuły prasowe zachęcające mieszkańców województwa do współpracy z policją, pojawią się również plakaty promujące akcję kształtowania obywatelskich postaw. Organizowane będą ponadto warsztaty dotyczące prawidłowego uczestnictwa w ruchu drogowym.Akcję zorganizował urząd wojewody, świętokrzyska policja, rada bezpieczeństwa drogowego i ośrodek ruchu drogowego. Wsparcie profilaktyczno-edukacyjnej kampanii "Zobacz, zareaguj, zadzwoń: 997 lub 112" zdeklarował selekcjoner kadry narodowej piłkarzy ręcznych i jednocześnie trener drużyny Vive Kielce - Bogdan Wenta, a także dyrektor tego klubu - Radosław Wasiak. W kampanię włączyli się także uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymiim. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach zrzeszeni w działającej pod opieką prof. Krzysztofa Arendarskiego Szkolnej Grupie Teatralnej.  Znana już społeczności szkolnej sekcja "Nostress" będzie w ramach kampanii prezentować w środowiskach młodzieżowych spektakl "Upside down, czyli do góry kołami", ukazujący fatalne skutki negatywnych zachowań, w tym także niewłaściwego podejścia do problemu bezpieczeństwa na drogach. Spektakl zrealizowany został w oparciu o scenariusz napisany przez opiekuna grupy. Występują w nim Maria Ołubiec, Olga Giemza, Artur Jankowski, Artur Opala, Andrzej Osmenda, Jakub Regiel (wszyscy z klasy III b) oraz Dominika Król (klasa II g) i Maria Bielińska (zeszłoroczna absolwentka, obecnie studentkawydziału politologii UJK). Spektakl powstał jeszcze w zeszłym roku szkolnym i zdobył pierwszą nagrodę w Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych będzie mogła obejrzeć młodzież z innych szkół w mieście i całym województwie. To już druga tego typu akcja z udziałem naszych uczniów. W zeszłym roku ze spektaklem „ Moje życie – mój wybór” Szkolna Grupa Teatralna (sekcja "Nostress") uczestniczyła w kampanii "Wychowanie przez sztukę".

 

  

ZOBACZ FILM

Informacje na temat kampanii przygotował p. Krzysztof Arendarski.

  

17 marca 2011

WYCISKANIE SZTANGI LEŻĄC

17 marca 2011 w hali „Norwida” odbyły się X Mistrzostwa Kielc Szkół Ponadgimnazjalnych w Wyciskaniu Sztangi Leżąc.Do udziału w zawodach zgłosiło się 45 zawodników z 15 kieleckich szkół. Zawodnicy startowali w dwóch grupach, a klasyfikowani byli w kategorii open.Punkty liczone były w oparciu o tabelę Wilks’a.Naszą szkołę reprezentowali: Wojciech Makowski - X miejsce oraz Konrad Janowski miejsce XIV, obaj mogą być zadowoleni ze swoich występów, gdyż zajęli wysokie lokaty wyciskając zgodnie po 95 kg.Zawody wygrał Kamil Pająk z Centrum Kształcenia Awans, który zaliczył 125 kg przy masie ciała 64,6 kgi uzyskał 99,9195 punktów Wilks’a. Mistrzostwa sędziowali: pan Wojciech Kardynalski – sędzia pierwszej klasy międzynarodowejjako przewodniczący jury oraz panowie Kamil Strzelczyk i Rafał Sękowski – sędziowie trzeciej klasy państwowej w trójboju siłowym.Sponsorami imprezy byli: Wyższa Szkoła Handlowa im. B. Markowskiego w Kielcach oraz pan Piotr Kotwica właściciel sklepów z odżywkami Sportpower ul. Paderewskiego 48 oraz Vitamin shop Warszawska 28.Jak zwykle zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem o czym świadczyła wypełniona po brzegisala gimnastyczna „Norwida” oraz obecność mediów: Radia Kielce oraz Internetowej Telewizji Kielce. autor tekstu:pan Rafał Sękowski

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, dzięki uprzejmości Internetowej Telewizji Kielce:

{source}<iframe title="YouTube video player" width="460" height="289" src="http://www.youtube.com/embed/VjLses72GBM" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>{/source}

  

 16 - 18 marca 2011

XVI TARGI EDUKACYJNE - EDUKACJA 2011

W dniach 16 - 18 marca w Targach Kielce odbyły się po raz XVI Targi Edukacyjne - EDUKACJA 2011.Nasze liceum jak co roku było jednym z wystawców.Zainteresowanie młodzieży gimnazjalnej naszym liceum było bardzo duże.

Stoisko przygotowały: p. Anna Kopczyńska ip. Maria Kaleta.

 

  

18 marca 2011

TURNIEJ PIŁKI KOSZYKOWEJ DZIEWCZĄT  ORGANIZOWANY PRZEZ MOSIR

18 marca 2011 roku w „HALI LEGIONÓW" przy ulicy Bocznej odbył się turniej koszykówki dziewcząt organizowany przez MOSIR Kielce. Naszą szkołę reprezentowały:Słoń Natalia, Baran Wiktoria, Sołtys Alicja, Kuśmierz Kamila, Kowalczyk Patrycja, Bęben Andżelika, Szymańska Agnieszka, Czajkowska Karolina.

Dziewczęta zajęły V miejsce.Opiekun : Konrad Luciak

   

20 marca 2011

  WIELKI SUKCES JULII ADAMCZYK Z KLASY 3C

Julia Adamczyk, uczennica klasy 3c naszego liceum została jedną z dziesięciu laureatów finału ogólnopolskiego XXI Olimpiady Teologii Katolickiej pod hasłem "Mieć wyobraźnię miłosierdzia"

Julia pod okiem pani Marii Kalety od wielu miesięcy przygotowywała się do udziału w poszczególnych etapacholimpiady. Szczęśliwie dobrnęła do końcowego etapu - ogólnopolskiego, który odbył się 17 marca 2011 w Krakowie.

To wielki sukces naszej uczennicy, gdyż w samym tylko ostatnim etapie wzięło udział 124 uczniów z całej Polski.Julia zajęła IX miejsce i otrzymała indeks na dowolny kierunek wybranej przez siebie uczelni, spośród trzech możliwych:- Kraków - Papieska Akademia Teologiczna- Lublin - Katolicki Uniwersytet Lubelski- Warszawa - Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Indeksy otrzymało tylko 10 pierwszych osób.

   

21 marca 2011

III L.O. WITA PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Dnia 21 marca 2011 roku w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach przy ulicy Jagiellońskiej uczniowie klas pierwszych i drugich witali wiosnę.

Każda z klas miała za zadanie wybrać temat przewodni i przebrać się w odpowiadającym mu stylu.Uczniowie porzucili tradycję tzw. „ Dnia wagarowicza” i postanowili przyjść do szkoły po to, by wziąć udział w tym interesującym konkursie.Na zwycięzców czekała nagroda w postaci braku kartkówek oraz zwolnienia z odpowiedzi ustnych w tygodniu od 28.03. do 1.04. Najlepiej ubraną klasą okazała się I c, która, pod okiem wychowawczyni, zaprezentowała się w strojach w stylu lat 60-tych. Kolejne miejsca zajęły klasy: II d i I e.Wszystkim uczestnikom zabawy gratulujemy i  życzymy sukcesów w kolejnych konkursach organizowanych w naszej szkole przez Samorząd.Autorzy tekstu: Patryk Nogaj i Aleksandra Nowacka -  uczniowie klasy I c.

Uczennice klasy 2d:

Uczniowie  klasy 1c:

    

23 marca 2011

VI SEJMIK WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

Uczniowie III LO im C.K.Norwida gościli na VI Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego na zaproszenie radnego Józefa Grabowskiego.Sesja rozpoczęła się o godz. 9.00 w Sali Kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. W obradach wzięli udział: marszałekAdam Jarubas, wicemarszałek Grzegorz Świercz oraz członek Zarządu WojewództwaJan Maćkowiak.

   

24 marca 2011 

  TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ O PUCHAR DYREKTORA III L.O. ZAKOŃCZONY

W czwartek - 24 marca zostały rozegrane ostatnie mecze trwającego ponad miesiąc III Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora III L.O.

W turnieju wzięło udział 8 drużyn: 3B, 3C, 3D, 2C, 2E, 2F, 1D i 1F.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za chęci i zaangażowanie.

Zwycięzcą tegorocznego turnieju została drużyna klasy 3c, wygrywając wszystkie mecze. W związku z tym, że mistrzowska drużyna zdobyła 21 punktów na 21 możliwych, nauczyciele WFpo bardzo burzliwych dyskusjach zadecydowali, że mecze finałowe nie odbędą się, ponieważ, drużyna klasy 3c, zakończyła spotkania ze wszystkimi drużynami wynikiem 2:0.

Gratulujemy !!!

Wyniki turnieju:

I miejsce - 3c - 21 punktówII miejsce - 2e i 2f - 12 punktówIII miejsce - 3b i 3d - 11 punktówIV miejsce - 2c - 7 punktówV miejsce - 1f - 6 punktówVI miejsce - 1d - 4 punkty

Mecze punktowane były wg poniższego schematu:

wygrana 2:0 - 3 punktywygrana 2:1 - 2 punktyprzegrana 1:2 - 1 punktprzegrana 0:2 - 0 punktów

TABELA WYNIKÓW:

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z turnieju:

3c - 3b

3c - 3d

2e - 1f

3b - 2f

2c - 2e

24 marca 2011

  SPOTKANIE KLUBU POKOLEŃ

Dnia 24 marca 2011 roku odbyło się spotkanie Klubu Pokoleń w Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach. Tematem zebrania brzmiał: "Moje motto: Bóg, honor i ojczyzna".W spotkaniu uczestniczyli Amelia Sołtysiak (poetka), Anna Śleźnik (były dyrektor DPS w Kielcach), Włodzimierz Gruszczyński, Jan Dubaj oraz podopieczni Domu Pomocy Społecznej i uczniowie klasy 2f naszego liceum, wraz z wychowawczynią, nauczycielką języka polskiego - panią Agnieszką Bagińską-Juszczak.Jednak najważniejszą osobistością tego spotkania był pan Stefan Karski. Zasłużony obywatel miasta, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Nagrodą Miasta Kielce 2005.Słowo wstępne wygłosił Jan Dubaj nazywając głównego gościa "człowiekiem niezwykłym". Po tym wystąpieniu głos zabrał Stefan Karski. Opowiadał on w skrócie historie swojego życia.Dodatkową atrakcją spotkania była prezentacja uczniów III L.O. - Mateusza Lutwina i Mateusza Lajtera na temat słynnego Liceum Krzemienieckiego, do którego uczęszczał pan Karski.Dowiadujemy się, że w skład kadry naukowej liceum wchodzili m.in. Aleksander Mickiewicz (brat Adama Mickiewicza) i Euzebiusz Słowacki, którego syn Juliusz, wybitny polski poeta, byłabsolwentem tejże placówki. Obecność i wystąpienia pana Stefana wzbudziły wiele radości jak i wzruszeń. Najbardziej ujmującą przemowę wygłosiła podopieczna Domu Pomocy Społecznej, pani Elżbieta. Była bardzo szczęśliwamogąc uczestniczyć w spotkaniach Klubu Pokoleń. Również pan Henryk Stefański, stały gość spotkań, czuł zaszczyt wobec faktu, iż mógł spotkać pana Stefana Karskiego. Nazwał go "mecenasem wszechwartości polskich".Zebranie zakończyła pani Małgorzata Pałyga, dziękując i zachęcając do dalszych spotkań Klubu Pokoleń. Następnie wszyscy zebrani zostali zaproszeni do wpisania się do Księgi Gości.Uczniowie naszego liceum od sześciu lat współpracują z Domem Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach i aktywnie uczestniczą w spotkaniach Klubu Pokoleń. Dzięki tej współpracy młodzież integruje się z podopiecznymi DPS oraz pogłębia swoją wiedzę historyczną, poznaje wielu zasłużonych ludzi, którzy na te spotkania są zapraszani.Z klubem Pokoleń współpracują także inne kieleckie licea m.in.:VII L.O. im. J.Piłsudskiego, VI L.O. im. J.Słowackiego i II L.O. im. J.Śniadeckiego.autorka tekstu: p. Agnieszka Bagińska-Juszczak

   

25 marca 2011 

BUSKO ZDOBYTE !!!

25 marca 2011r. w hali I LO im. Tadeusza Kościuszki w Busku Zdroju odbył się IX Turniej Siatkówki Dziewcząt im. Huberta Wagnera. Nasze siatkarki wygrały całe zawody pokonując L.O. Busko 2:0 oraz L.O. Małogoszcz 2:0. Dziewczęta jak zawsze doskonale spisywały się w obronie piłki w polu oraz na zagrywce i to głównie zadecydowało o naszym zwycięstwie. Najlepszą zawodniczką turnieju została wybrana Monika Marek. GRATULUJEMY!!!

Autor tekstu: p. Rafał Sękowski

   

25 marca 2011 

  WYCIECZKA KLASY 2B

We wtorek - 29 marca klasa 2b wraz z p. Anną Banaś była na wycieczce w Muzeum Instytutu Geologicznego w Kielcach.Celem było pogłębienie wiedzy o Regionie Świętokrzyskim, poznanie genezy regionu, budowy geologicznej, okazów skał i skamieniałości oraz surowców mineralnych.

    

29 marca 2011 

DEBATA KANDYDATÓW NA PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

29 marca 2011, na długiej przerwie, odbyła się pierwsza z cyklu debat kandydatów na przewodniczącego samorządu uczniowskiego pt.: Wpływ zaćmienia księżyca na egzystencję krasnali ogrodowych w kontekście zbliżającej się polskiej prezydencji w UE. Czy jesteś za uwolnieniem krasnali ogrodowych?

Głos zabrali:Marta Baran - klasa 2eRobert Chlewicki - klasa 1bJoanna Durlik - klasa 1dDominik Siadul - klasa 2a

Autor tekstu: pan Andrzej Wysocki

    

29 marca 2011 

  72 ROCZNICA ODPRAWY KOMPANII ŻOŁNIERZY

Reprezentacja naszego liceum, ze szkolnym sztandarem wzięła udział w Obchodach 72 rocznicy Odprawy Kompanii Żołnierzy 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc.

Na placu Karscha odbyła się inscenizacja historyczna pt. "Odparcie pierwszego ataku na Westerplatte", w której udział wzięło ponad stu uczestników.

Więcej zdjęć na stronie Radia Kielce - zobacz

 Zapraszamy do obejrzenia filmu, który udostępniła  Internetowa Telewizja Kielce:

{source}<iframe title="YouTube video player" width="460" height="289" src="http://www.youtube.com/embed/_pORmyzzs80" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>{/source}

    

30 marca 2011 

MOJA MAŁA OJCZYZNA

Dnia 30 marca 2011r. odbył się XI Konkurs Wiedzy Krajoznawczej „Moja Mała Ojczyzna” pod hasłem: „Świętokrzyskie czaruje”.

W tym szczególnym dniu zgromadzili się przedstawicieleświętokrzyskich urzędów wraz z Kuratorem Oświaty panem Lucjanem Pietrzczykiem.  Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych reprezentowali swoje szkoły w konkursie wiedzy, który jak co roku składał się z dwóch części: testu eliminacyjnego oraz części konkursowej. W teście eliminacyjnym najlepszymi drużynami okazały się: VI L.O. im. J. Słowackiego; Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr.1 w Jędrzejowie; L.O. im. M. Konopnickiej w Wodzisławiu; IV L.O. im. C. K. Norwida w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także III L.O. z Oddziałami Integracyjnymi im. C. K. Norwida w Kielcach.Po krótkiej przerwie i poczęstunku dla nauczycieli i uczniów, przystąpiliśmy do drugiej, najważniejszej części konkursu. Tuż po godzinie 11.00 odbyło sięuroczyste otwarcie, które zainicjował dyrektor naszego liceum pan Rafał Nowak. Wszyscy zgromadzeni mieli zaszczyt wysłuchać prezentacji przygotowanej przez pana Cezarego Jarzębskiego na temat naszego województwa. Na część konkursową składały się pytania ustne, na które drużyny udzielały  odpowiedzi.I miejsce - III L.O. z Oddziałami Integracyjnymi im. C. K. Norwida w Kielcach                 (nagroda główna - wyjazd do Strasburga);II miejsce - ZSP nr.1 w Jędrzejowie;III miejsce - IV L.O. im. C. K. Norwida w Ostrowcu Świętokrzyskim;IV miejsce - VI L.O. im. J. Słowackiego w Kielcach;V miejsce - L.O. im. M. Konopnickiej w Wodzisławiu;Wśród zaproszonych gości byli m.in. pan Cezary Jarzębski oraz Ignacy Janowski.Podczas przedstawienia nie zabrakło także wspaniałych piosenek w wykonaniu Małgorzaty Główki.  Prowadzącymi natomiast były Katarzyna Konieczna i Natalia Kowalczyk z klasy 2c.Opracowały: Olszewska Paulina, Pietrala Martyna kl.2c

    

30 marca 2011

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW DO ŁAGIEWNIK

W środę - 30 marca - uczniowie klas trzecich uczestniczyli w pielgrzymce do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach.

W pielgrzymce udział wzięła grupa 93 tegorocznych maturzystów z klas: 3a, 3b, 3c i 3e, pod opieką 7 nauczycieli. Po dotarciu na miejsce młodzież miała chwilę wolnego czasu, aby zwiedzić Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz wejść na Wieżę. O godzinie 11.00 odbyło się spotkanie wszystkich członków pielgrzymki w auli z jedną z sióstr zakonnych. Wygłosiła ona piękne i poruszające przemówienie skierowane przede wszystkim do maturzystów oraz opowiedziała historię życia św. Faustyny. Wszyscy zgromadzeni z zaciekawieniem słuchali słów Siostry. Godzinę później, w nowo wybudowanej świątyni, odbyła się Msza Święta, którą prowadzili dwaj Księża, uczący w naszym liceum (w mszę byli zaangażowani również maturzyści). Po modlitwie mieliśmy czas na zwiedzanie Krakowa.

Około godziny 18 szczęśliwie wróciliśmy do Kielc. Pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego stała się doskonałym czasem do przemyśleń na temat wyboru własnej drogi życiowej. Wszyscy uczestnicy wycieczki miło wspominają czas spędzony w Łagiewnikach.  

     

31 marca 2011 

"TWOJA KREW - MOJE ŻYCIE"

31 marca uczennice klasy 1d: Joanna Durlik, Martyna Piotrowicz i Joanna Orkisz promowały akcję "Twoja krew - Moje życie", zachęcając do oddawania krwi pełnoletnich uczniów oraz pracowników szkoły.

    

31 marca 2011 

MIĘDZYSZKOLNE SPOTKANIA TEATRALNE

  31.03.2011 na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbyły się organizowane przez VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach oraz Kieleckie Centrum Kultury XVI Międzyszkolne Spotkania Teatralne mające przybliżyć uczniom wiedzę o teatrze poprzez udział w inscenizacjach oraz umożliwić zaprezentowanie własnych umiejętności aktorskich i scenograficznych.

Tegoroczne spotkania miały także uświetnić Międzynarodowy Dzień Teatru przypadający na 27 marca. Publiczność obejrzała w sumie 9 spektakli. Spotkania miały charakter konkursowy, więc byli i zwycięzcy.I miejsce  jury przyznało artystom z Zespołu Szkół Plastycznych w Kielcach. II miejsce zajęło VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, a III miejsce - III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach.Aktorzy z sekcji „NOSTRESS” Szkolnej Grupy Teatralnej: Maria Ołubiec, Olga Giemza, Artur Jankowski, Artur Opala, Andrzej Osmenda, Jakub Regiel (wszyscy z klasy III b) oraz Dominika Król (klasa II g) wywalczyli miejsce na podium spektaklem „UPSIDE DOWN, CZYLI DO GÓRY KOŁAMI”.Sędziowie wyrazili się także pochlebnie o występie młodszych aktorów Norwida zrzeszonych w sekcji „NIBIRU” Szkolnej Grupy Teatralnej: Aleksandry Gil i Dominiki Wrony (klasa I g), Katarzyny Koniecznej i Natalii Kowalczyk (klasa II c), Alicji Biesag i Karoliny Piechoty (klasa I f) oraz Ludwika Pisarskiego (klasa II d).  Zaprezentowali oni sztukę „POD ŚCIANĄ” zrealizowaną w oparciu o utwory „Katastrofa” oraz „Co gdzie” Samuela Becketta.Jury przyznało również nagrody indywidualne dla wyróżniających się artystów. Nagrody indywidualne zdobyli między innymi także nasi aktorzy:•    Artur Opala za rolę Arti’ego w spektaklu pod tytułem „UPSIDE DOWN, CZYLI DO GÓRY KOŁAMI";•    Dominika Wrona za rolę Protagonisty w spektaklu pod tytułem „POD ŚCIANĄ”.

 

     

1 kwietnia 2011 

PODSUMOWANIE III TURNIEJU PIŁKI SIATKOWEJ DZIEWCZĄT

W piątek - 1 kwietnia - na długiej przerwie odbyło się oficjalne zakończenie i podsumowanie III Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora Szkoły.

Zwycięzcą turnieju, podobnie jak w roku poprzednim, została drużyna klasy 3c, w składzie:

Weronika CudzikMarta KmiecikKarolina KondrackaKarolina KorczyńskaMilena NowakKarolina Szostak Kladudia Władyszewska

Gratulujemy !!!

Zwycięska drużyna otrzymała Puchar i koszulki, ufundowane przez Dyrektora III L.O. - p. Rafała Nowaka.Pierwsze 5 drużyn otrzymało pamiątkowe dyplomy.

     

1 kwietnia 2011

LAUR ŚWIĘTOKRZYSKI

  1 kwietnia 2011 roku w Centrum Biznesu Exbud w Kielcach odbyła się uroczysta gala finałowa piątej edycji Nagrody Wojewody „Laur Świętokrzyski". 

Podobnie jak w poprzednich edycjach „Laury Świętokrzyskie" mają na celu wyróżnianie przedsiębiorstw, gmin, gospodarstw oraz osób, które wnoszą znaczący wkład w rozwój i promocję regionu oraz przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku Ziemi Świętokrzyskiej w Polsce i Europie. Statuetki odebrało aż dziewięciu laureatów w pięciu kategoriach. W gali uczestniczyli także uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach. Wśród artystów uświetniających imprezę wystąpił prezentujący piosenkę Kate Rayan pt. "Desenchantee" zespół Discover Music World, którego członkinią jest Sylwia Palmąka – uczennica klasy III f. Przy wręczaniu statuetek Pani Wojewodzie asystowali członkowie sekcji NOSTRESS prowadzonej przez pana Krzysztofa Arendarskiego SZKOLNEJ GRUPY TEATRALNEJ: Andrzej Osmenda i Artur Opala (obaj z klasy III b).

     

 1 kwietnia 2011 

  II DEBATA KANDYDATÓW NA PRZEWODNICZĄCEGO SU

W piątek - 1 kwietnia - odbyła się II debata kandydatów na przewodniczcego Samorządu Uczniowskiego pt.: "Jak nazywała się mama Muminka zanim urodziła Muminka? Udział Buki i Muminka w nielegalnej produkcji i rozprowadzaniu soku z gumijagód" W dyskusji uczestniczyli: Dominik Siadul 2a Klaudia Szczepańska 2d Marta Baran 2e Damian Wysocki, w zastępstwie Joanny Durlik 1d

     

1 kwietnia 2011 

"AKTYWNI, KREATYWNI - MŁODZIEŻ NA RZECZ POLSKIEJ PREZYDENCJI "

W związku z prezydencją Polski w UE nasza szkoła brała udział w projekcie "Aktywni, kreatywni - młodzież na rzecz polskiej prezydencji"

1 kwietnia odbył się wykład otwarty dotyczący prezydencji, który prowadziła pani Monika Szwajcowska, Konsultant Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Brali w nim udział członkowie Koła UE, uczniowie klasy 2c oraz pani Ewa Czerwińska.

Pani konsultant opowiadała o najważniejszych strukturach UE, o tym, czym jest sama prezydencja oraz na czym ona polega i co zyska nasz kraj pełniąc prezydencję.Była również możliwość wypowiedzenia się oraz zadawania pytań.

5 - 6 kwietnia 2011 

TENIS STOŁOWY

5-6 kwietnia 2011 roku w Zespole Szkół Mechanicznych odbyły się finałowe Turnieje MASTERS IX Ponadgimnazjalnej Ligii Tenisa Stołowego.  Edycja składała się z trzech turniejów, które spośród 200 uczestników wyłoniły najlepszą 16-tkę dziewcząt i chłopców w dwóch kategoriach wiekowych.Naszą szkołę w samym finale reprezentowała uczennica klasy Id Małgorzata Bracha, która zdobyła aż dwa medale: w młodszej kategorii wiekowej zdobyła brązowy medal i w starszej grupie wywalczyła we wspaniałym stylu srebrny medal zajmując drugą lokatę, za co należą się jej duże brawa. Oprócz tego należą się także podziękowania dla wszystkich uczestników naszej szkoły, którzy poprzez uczestnictwo w kolejnych turniejach przyczynili się do zdobycia IV miejsca w klasyfikacji dziewcząti VII miejsca w klasyfikacji szkół. Opiekun grupy i autor tekstu: Konrad Luciak

   

07 kwietnia 2011

XI OLIMPIADA O REGIONIE I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Uczennica naszej szkoły, Karolina Długosz z klasy 3a, przeszła do trzeciego etapu XI Olimpiady Wiedzy o Regionie i Przedsiębiorczości.  Spośród możliwych do wyboru tematów, który należało opracować  zarówno w formie pracy pisemnej jak i prezentacji, Karolina wybrała: „Strategia rozwoju województwa świętokrzyskiego”. Bardzo ambitnie podeszła do zadania opisując walory naszego województwa, rozwój przedsiębiorczości w ostatnich latach oraz wykonała analizę SWOT. Kropką nad „i” było dodanie w formie wykresów wyników z ankiety, którą przeprowadziła wśród naszych uczniów i nauczycieli. Teraz tylko czekamy na rozstrzygnięcie Olimpiady i wyłonienie laureatów podczas oficjalnej gali finałowej w Łodzi. 

XI Olimpiada Wiedzy o Regionie i Przedsiębiorczości organizowana jest przez Konsulat Brytyjski w Łodzi oraz Instytut Nowych Technologii.Projekt skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z sześciu województw: łódzkiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Patronat honorowy objęli między innymi: Minister Edukacji Narodowej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty.

autor tekstu: p. Laura Cedro 

   

08 kwietnia 2011 

HISTORYCZNY WYCZYN NASZYCH SIATKAREK !!!

W ciągu ostatnich ośmiu lat nasze siatkarskie reprezentacje często ocierały się o medal, jednak zawsze czegoś brakowało i ostatecznie kończyliśmy rozgrywki na IV (3 razy) lub V miejscu (3 razy). Ostatnie medale mistrzostw Kielc dla Norwida przypadły w roku 1990 i 1997 i były one koloru brązowego, dziś możemy się poszczycić srebrnym medalem czyli Wicemistrzostwem Kielc. Dziewczęta rozegrały w całym turnieju 11 meczy z czego tylko dwa przegrały i to oba po zaciętej walce w tie breaku (do 13 i 12 punktów) z zeszłorocznym mistrzem (Słowacki) i wicemistrzem Kielc (Budowlanka). Komplet wyników Mistrzostw Kielc:I miejsce - "Słowacki"II miejsce - "Norwid"III miejsce - "Budowlanka"IV miejsce - "Sawicka"V miejsce - "Żeromski"A oto nazwiska naszych naszych siatkarek:Karolina Korczyńska - rozgrywająca - kapitan zespołu Milena Nowak - atakująca Karolina Szostak - atakująca Monika Marek - rozgrywająca Marta Baran - atakująca Ola Borowiec - atakująca Magda Jastrzębska - atakująca

Trener: p. Rafał Sękowski Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w mistrzostwach województwa.

autor tekstu: p. Rafa Sękowski

    

NASZA SZKOŁA UZYSKAŁA CERTYFIKAT JAKOŚCI "SZKOŁA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI"

Pragniemy poinformować, że w roku 2010/2011 nasza szkoła uzyskała Certyfikat Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości”.

Cieszymy się niezwykle, że zaangażowanie naszych uczniów i nauczycieli  zostało w ten sposób uhonorowane. Nasza młodzież aktywnie uczestniczy w spotkaniach z przedstawicielami banków, Urzędu Skarbowego, Urzędu Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oraz ludźmi ze świata biznesu.

Z dużym zaangażowaniem bierze również udział w olimpiadach z dziedziny ekonomii i uczestniczy rokrocznie w Dniu Przedsiębiorczości.Program Certyfikat Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości” to nowe spojrzenie na dotychczas realizowane programy edukacyjne i przedsięwzięcia z zakresu szeroko rozumianej przedsiębiorczości. Organizatorem Programu jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.Nadawanie Certyfikatu Jakości "Szkoła Przedsiębiorczości" uwarunkowane jest spełnieniem wymogów zawartych w standardach jakości w zakresie edukacji ekonomicznej,- kształtują wśród uczniów postawy przedsiębiorcze, - dbają o jakość nauczania i wychowania w obszarze szeroko rozumianej edukacji ekonomicznej i finansowej, - współpracują z gospodarczo - społecznym otoczeniem szkoły, - inicjują działania z zakresu przedsiębiorczości wspierające środowisko lokalne, - przygotowują do rynku pracy.

autor tekstu: p. Laura Cedro

O PROGRAMIE:

Program Certyfikat Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości” to nowe spojrzenie na dotychczas realizowane programy edukacyjne i przedsięwzięcia z zakresu szeroko rozumianej przedsiębiorczości.Program ma na celu:- Promocję edukacji ekonomicznej uczniów jako istotnego wskaźnika jakości pracy szkoły.- Promocję edukacji ekonomicznej uczniów jako istotnego wskaźnika jakości pracy szkoły.- Promocję programów i przedsięwzięć z edukacji ekonomicznej i z zakresu przedsiębiorczości oferowanych szkołom przez różne instytucje i organizacje.- Kształtowanie kultury przedsiębiorczości w szkołach.W tym przypadku szkoła rozumiana jest jako cała społeczność szkolna – zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Projekt ma jednak znacznie szerszy zasięg, bowiem zakłada włączenie w działania rodziców uczniów oraz szeroko pojętego środowiska lokalnego, zwłaszcza biznesowego.Korzyści z udziału w programie Certyfikat Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości”:- Certyfikat Jakości przyznawany na 3 lata.- Przynależność do grona szkół, które lepiej niż inne dbają o swoich uczniów, przygotowując ich do funkcjonowania w rzeczywistości.- Nagrody dla najaktywniejszych szkół.- Udział w uroczystej Gali wręczenia Certyfikatów Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości”.- Możliwość promocji szkoły i społeczności lokalnej w mediach lokalnych i ogólnopolskich.

   

13 kwietnia 2011

71 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ 

Dnia 13 kwietnia 2010 r. w Hali Sportowej III L.O. odbyła się uroczysta akademia z okazji 71 rocznicy zbrodni katyńskiej. Program artystyczny przedstawiony przez młodzież naszej szkoły przygotowany został pod przewodnictwem pani Małgorzaty Zaporskiej i pani Edyty Kolus. Upamiętnił on fakt wymordowania polskiej inteligencji przez NKWD w lasach katyńskich. W akademii wzięli udział uczniowie i nauczyciele III L.O.

    

13 kwietnia 2011 - SUKCES PIŁKAREK

13 kwietnia w "Słowackim" odbył się Wiosenny Turniej Piłki Nożnej Dziewcząt.W mocno obstawionych zawodach wzięło udział  5 zespołów: I LO, III LO, V LO, VI LO, ZSE 1.Nasza reprezentacja prowadzona przez p. Rafała Sękowskiego zajęła II miejsce przegrywając jedynie z mistrzem Kielc - VI L.O. im. J.Słowackiego.Norwida reprezentowały:Natalia Słoń, która okazała się najlepszą naszą zawodniczką - strzeliła 4 bramki, Monika MarekWiktoria Baran Alicja Sołtys Agnieszka Woźniak Andżelika Sakwa Ewelina Cygan Andżelika Bęben Kasia Gunerka Te same dziewczęta 15 kwietnia wygrały mecz z brązowym medalistą Mistrzostw Kielc - "Śniadeckim" 6:4 i zajęły V miejsce w Mistrzostwach Kielc (w zawodach startowało 12 drużyn). Ambicje były na medal, ale problemy kadrowe nie pozwoliły na więcej. Dziewczynom należą się podziękowania za walkę i zaangażowanie oraz duże brawa za zakończony udany sezon: dwa razy II miejsce, raz III miejsce i raz V miejsce.

Autor tekstu: p. Rafał Sękowski

  

DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

"Dzień przedsiębiorczości" to program skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.Program objęty jest patronatem Prezydenta RP, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.Mając na uwadze dobro młodzieży, w naszej szkole projektem objęci są wszyscy uczniowie klas drugich. W tym roku projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział 120 uczniów.  Świadczy to o dojrzałości i świadomości naszej młodzieży co do trafnego wyboru swojego zawodu. Należy wspomnieć, że młodzież poprzez możliwość uczestniczenia w praktykach w wybranym przez siebie zakładzie pracy, świadomiej dokonuje wyboru kierunku studiów, a więc i przedmiotów które powinien zdawać na maturze.Oto relacja jednego z naszych uczniów :…”Dzień przedsiębiorczości spędziłem w siedzibie "Echa Dnia". Udało mi się poznać od kuchni działanie wszystkich etapów powstania gazety, co prawda nie zobaczyłem jak zostaje ona drukowana czego oczywiście bardzo żałuje, no niestety, egzemplarze drukowane są późno w nocy z racji czego nie mogłem tego zaobserwować, ale wracając, bardzo sympatyczny pan  pokazał mi całą oprawę graficzną, jak zostaje ona wykonana, na czym polega obróbka i jak zamieszczane są reklamy. Przyjrzałem się również pracy dwóch przesympatycznych pań przyjmujących ogłoszenia oraz reklamacje, nie jest to zbyt wymagająca praca ale na pewno żmudna i męcząca. Na koniec jedna z pań oprowadziła mnie po całej siedzibie echa, pokazała mi wszystkie kwatery do których nieuprawnieni nie mają wstępu. Podsumowując, cieszę się, że mogłem wziąć udział w tych praktykach, ponieważ tak naprawdę nie wiemy jak wygląda praca w poszczególnych zawodach. Ja już wiem, że praca dziennikarza nie jest dla mnie, gdyż jest dosyć monotonna i mało rozwojowa”…"Dzień przedsiębiorczości" jest projektem sprzyjającym podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.Poprzez udział w programie uczniowie mają możliwość: -  odbycia kilkugodzinnych praktyk w wybranym miejscu pracy, -  zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, -  pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach   niezbędnych do wykonywania danego zawodu, -  doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową, -  zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

Autor tekstu: p. Laura Cedro

 

14-15 kwietnia 2011 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

W dniach 14 i 15 kwietnia młodzież naszej szkoły miała okazję wziąć udział w szkolnych rekolekcjach wielkopostnych.

W czwartek w sali SHL odbyło się spotkanie z członkami zespołu "Powstanie Sound System", którzy zagrali dla nas koncert oraz dali świadectwo ze swojego życia.  

W piątek natomiast, w kościele p.w. św. Krzyża, wzięliśmy udział w nabożeństwie pokutnym przeprowadzonym przez ks. Grzegorza.

Była również okazja do spowiedzi.

 

   

15 kwietnia 2011 

AKTYWNI, KREATYWNI - MŁODZIEŻ NA RZECZ POLSKIEJ PREZYDENCJI

15 kwietnia w naszej szkole odbyła się debata w ramach projektu „Aktywni, kreatywni – młodzież na rzecz polskiej Prezydencji”. Dotyczyła ona prezydencji Polski w UE. Wszystko rozpoczęło się o godz. 11.15 występem Małgorzaty Główki, która zaśpiewała „Odę do radości” a następnie wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn narodowy. Po hymnach dyrektor Rafał Nowak wygłosił krotką mowę oraz powitał przybyłych gości:- pana Marka Materka, asystenta regionalnego pani Róży Thun;- panią Ewelinę Ptak oraz panią Monikę Szwajcowską ze Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej;- pana Andrzeja Wysockiego, nauczyciela historii i WOS w III LO.Zgromadzona publiczność z zapałem i chęcią zadawała pytania dot. Prezydencji Polski w UE zaproszonym gościom. Kolejną a zarazem najzabawniejsza częścią debaty był skecz chłopców z klasy 3B, Andrzeja Osmendy, Artura Opali oraz Jakuba Regiela o dotacjach z Unii Europejskiej. Następnie Kinga Jędrzejewska , tegoroczna maturzystka oraz zwyciężczyni konkursu o UE przeprowadziła małą olimpiadę o UE, w której brali udział finaliści międzyszkolnego konkursu o Europie i Unii Europejskiej. Po sprawdzeniu testów o dziwo każdy uzyskał maksymalna liczbę punktów. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy.Na zakończenie Małgosia Główka znów uraczyła publikę swym śpiewem wykonując piosenkę „Czarownice” poświęconą naszej malej ojczyźnie, czyli województwu świętokrzyskiemu oraz klasa 1C zatańczyła skocznego Krakowiaka.Debata zrobiła na wszystkich bardzo dobre wrażenie. Na domiar wszystkiego uczniowie, nauczyciele oraz przybyli goście mogli skosztować jakże pysznych przekąsek przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Debatę kręciła szkolna ekipa telewizyjna. Za udział w debacie goście otrzymali pamiątkowe dyplomy.  Pod kątem debaty zostały wykonane przez uczniów liczne gazetki i dekoracja.

 

    

18 kwietnia 2011 

KONKURS LITERACKI

Dnia 18 kwietnia 2011r., w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach przy ul. Ks. P. Ściegiennego 13, odbył się  Finał II Międzyszkolnego Konkursu Literackiego pod hasłem „Moje fascynacje twórczością Witolda Gombrowicza”. 

Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy II E, Urszula Kubiec, przedstawiając interpretację monologu ciotki Hurleckiej z domu Lin, z książki pt. „ Ferdydurke”. Ula wykazała się wybitnymi zdolnościami zarówno recytatorskimi jak i aktorskimi,zajmując tym samym w wyżej wymienionym konkursie III miejsce.Spotkanie z twórczością Witolda Gombrowicza przebiegało w miłej i przyjaznejatmosferze. Brało w nim udział ok. 60 uczestników z woj. świętokrzyskiego,więc sukces Uli jest dużym wyróżnieniem dla naszej szkoły.

Gratulujemy i życzymy dalszych osiągnięć!                                                                             Samorząd III L.O.

   

26 kwietnia 2011 

  NOWY SKŁAD SAMORZĄDU SZKOLNEGO

12 kwietnia w III L.O. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego. Poprzedziła je kampania wyborcza, w której kandydaci przekonywali elektorat o swoich talentach i prezentowali pomysły na uczynienie życia szkolnego jeszcze barwniejszym i ciekawszym dla całej naszej społeczności.

W głosowaniu wzięło udział 542 uczniów oraz nauczycieli. Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

1. Dominik Siadul – nowy przewodniczący S.U.

2. Joanna Durlik – zastępca przewodniczącego S.U.

3. Klaudia Szczepańska – sekretarz S.U.Członkom Samorządu składamy gratulacje.                                                                                                                             

Opiekunki S.U.

    

29 kwietnia 2011 

POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

29 kwietnia III L.O. im. C.K. Norwida żegnało swoich maturzystów. Z tej okazji Samorząd Szkolny, pod opieką pań: Justyny Kopycińskiej i Elżbiety Pruchnickiej, przygotował program artystyczny, zatytułowany: „Do zobaczenia w dorosłym życiu”.

Biorący w nim udział uczniowie klasy I „c” oraz Joasia Gunerka z klasy I „d”, w klimacie powagi, ale i żartu, strofami wierszy polskich poetów mówili o przemijaniu i znaczeniu wspomnień, składali życzenia powodzenia na egzaminach maturalnych, a także, w imieniu maturzystów, dziękowali swoim nauczycielom i wychowawcom za trud kształtowania serc i umysłów.

Recytacjom towarzyszyły, ilustrowane tańcem, piosenki śpiewane niegdyś przez Annę Jantar czy Tadeusza Woźniaka. Największe zainteresowanie publiczności wzbudziły prezentacje multimedialne. Pierwsza, przygotowana przez Kubę Maszkiewskiego z klasy I „c”, przeniosła tegorocznych absolwentów do czasów, kiedy ubiegali się o przyjęcie do naszego liceum, druga natomiast, autorstwa pani Justyny Kopycińskiej, przypomniała dzieciństwo panom dyrektorom oraz nauczycielom.     Część artystyczna uroczystości zakończyła się recytacją autorskiego wiersza Andrzeja Ostendy, który podzielił się swoją refleksją o czasach spędzonych w szkole. Całość imprezy poprowadziły uczennice klasy II „e”: Marta Baran i Kinga Kurp.

„Do zobaczenia w dorosłym życiu!”

 

     

13 maja 2011 

SCYZORYKI 2011

Dominik Skrzyniarz - absolwent naszego liceum - został nominowany do Świętokrzyskiej Nagrody Muzycznej „Scyzoryki 2011” w kategorii wokalista.

Dominik jest zdobywcą licznych nagród i wyróżnień. Współpracuje z zespołami Green i Człowiek na księżycu. Występuje w stałych składach zespołów Wołosatki, No Name oraz Hi-Hat. Nagrał wspólnie z Wołostakami ich nowy album Prognozy, który ukazał się w lipcu 2008. Swą przygodę ze śpiewaniem zaczął w wieku dwunastu lat.

Zachęcamy wszystkich do oddania głosu na Dominika,wystarczy wysłać sms pod numer 71466 o treści: WOKALISTA.15

{source}<iframe width="425" height="349" src="http://www.youtube.com/embed/AGLGSQgtoJ0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>{/source} 

  

1 czerwca 2011

DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO Z okazji Dnia Dziecka nauczyciele naszej szkoły zorganizowali dla uczniów klas I i II sportowe rozgrywki międzyklasowe w różnorodnych konkurencjach:- strzelanie z broni do tarczy - prowadzenie: p. A. Wysocki- scrable - prowadzenie: p. A. Bagińska, E. Pruchnicka- gry i zabawy na boisku szkolnym - prowadzący: p. A. Krawczyński, p. R.Sękowski- piłka ręczna chłopców- gra w kapsle- piłka koszykowa - mecz reprezentacji nauczycieli i uczniów - piłka nożna chłopców- piłka siatkowa - drużyny mieszane

W przerwach pomiędzy poszczególnymi konkurencjami i meczami mogliśmy podziwiaćpokaz Break Dance, Motor show - w wykonaniu Patryka Duszy oraz zespół muzyczny.