Image
Image
Image
Image
Image

Kronika

2015-2016

ROK SZKOLNY 2015/2016

10 czerwca 2016  - DZIEŃ OTWARTY "U NORWIA"

To już kolejny rok, kiedy mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole młodzież gimnazjalną. Nasi uczniowie i absolwenci włożyli wiele serca i zaangażowania w to aby uprzyjemnić im czas, służyć radą i pomocą oraz zapoznać ich z ofertą edukacyjną. Jak zwykle nie brakowało również wielu atrakcji :)


 

2-3 czerwca 2016  - AKADEMIA NOWOCZESNEGO PATRIOTYZMU - KRAKÓW 2016

W dniach od 2 czerwca do 3 czerwca 2016r. grupa uczniów z klasy 2D wzięła udział w Wielkim Finale Czwartej Edycji Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu w Krakowie.

W pierwszym dniu, w godzinach porannych uczniowie nasi uczestniczyli, pomimo deszczowej pogody, w grze miejskiej zorganizowanej na krakowskich Plantach, zaś po obiedzie, na terenie salezjańskiej"Wioski Świata", w spotkaniu z Jakubem Lipińskim, pomysłodawcą aplikacji "Pola" pozwalającej na rozpoznawanie polskich produktów oraz z Mateuszem Machem, twórcą aplikacji Five App pomagającej w komunikacji z głuchoniemymi. Obejrzeli też koncert zespołu Backstage Pass. Spotkali się również z aktorem Maciejem Musiałem widocznym na jednym z poniższych zdjęć.

W drugim dniu pobytu w Krakowie wzięli udział w półfinałach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu prezentując przygotowany przez siebie konkursowy projekt społeczny. Niestety pomimo uznania jurorów zespół naszych uczniów nie dostał się do ścisłego finału, jednakże już sam fakt, że znaleźli się w ogólnopolskich półfinałach oraz że mieli możliwość zmierzenia się z drużynami z około 60 szkół z całej Polski jest ich dużym sukcesem.

Zaprezentowany projekt społeczny został przygotowany przez Bartosza Barwińskiego, Julię Buczyńską, Wiktorię Janusz, Patrycję Jończyk, Darię Krzyżanowską, Kingę Nowacką, Pawła Rylskiego i Małgorzatę Skibę pod kierunkiem p. Andrzeja Wysockiego.

 

 


 

13 czerwca 2016  - WYNIKI KONKURSU "BEST OF THE BEST"

Dnia 13.06.2016 został przeprowadzony Szkolny Konkurs Języka Angielskiego"Best of the Best".

Oto zwycięzcy:

- w kategorii klas drugich: Aleksandra Skowron (2G), Danuta Żurowska (2E), Patrycja Stolarska (2G),

- w kategorii klas pierwszych: Daniel Kotwica (1G), Mateusz Zajęcki (1D), Ola Gołąbek (1G).


 

1 czerwca 2016  -  "Usłyszcie nas!"

1 czerwca 2016r. na kieleckim Placu Artystów odbyło się spotkanie pod hasłem "Usłyszcie nas!" zorganizowane przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Słabo Słyszących i Niesłyszących w Kielcach.

Podczas wydarzenia odbyło się mnóstwo konkursów, zabaw, a także występ grupy uczniów III LO w składzie: Natalia Kopycińska kl. 2e, Diana Kondera, Joanna Gad, Anna Szymkiewicz, Monika Brożek, Weronika Sobczyk, Aleksandra Kulczycka, Katarzyna Pilarz z kl. 1e, Piotr Wiczyński kl. 2a i Rafał Chrzęszczyk kl.1a.

Zaśpiewaliśmy kilka piosenek, w tym utwór Stanisława Sojki „Tolerancja”, w którym refren, oprócz tekstu słyszanego, pokazaliśmy w języku migowym. Opiekę nad uczniami prezentującym program artystyczny oraz promującymi naszą szkołę sprawowały p. Jolanta Herman, p. Iwona Kruk i p. Laura Cedro.

Autor tekstu: p. Jolanta Herman


 

30 maja 2016  - Zajęcia edukacyjne z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

W dniu 30 maja 2016 r., w naszej szkole w klasie I „C” odbyła się lekcja, podczas której w rolę nauczyciela wcielił się Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar. Organizacja zajęć związana była z trwającym Tygodniem Konstytucyjnym, organizowanym przez Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy, do którego włączyła się nasza szkoła. Lekcja dotyczyła znaczenia Konstytucji w życiu obywateli. Podczas spotkania w sposób przystępny i interesujący pokazana została problematyka konstytucyjna i jej bezpośredni wpływ na życie codzienne każdego z nas. Celem takich zajęć było „wyrwanie” uczniów ze szkolnej rutyny oraz zachęcenie do większego zainteresowania sprawami publicznymi.

Autor tekstu: p. Ewa Kolus

Wspólne zdjęcie klasy I „C” z Rzecznikiem Praw Obywatelskich

dr Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich, Ewa Kolus – nauczyciel historii, Andrzej Zdeb – dyrektor III LO


 

3 maja 2016  - Święto Konstytucji 3 Maja

Obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zaczęły się uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali do parku miejskiego pod pomnik Stanisława Staszica. 

Podczas Święta Konstytucji zadebiutował nowy poczet sztandarowy III LO w składzie:Wiktor Grdeń, Sylwia Walas, Dominika Pyczek.

 


 

27 kwietnia 2016  - Szkolenie Pocztów Sztandarowych

  

Blisko 30 szkół z województwa świętokrzyskiego wzięło udział w szkoleniu pocztów sztandarowych.Organizatorem akcji był Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Konarskiego w Kielcach. Szkolenie prowadzone było przez Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii. Do służby w poczcie sztandarowym III LO przygotowywali się uczniowie klas drugich: Dominika Pyczek, Sylwia Walas i Wiktor Grdeń.

Autor tekstu i opiekun Pocztu Sztandarowego: p. Rafał Sękowski

 


 

25 kwietnia 2016  - Niemieckojęzyczne warsztaty językowe poświęcone Austrii

25 kwietnia 2016 uczniowie naszej szkoły udali się do siedziby Instytutu Filologii Obcych UJK, gdzie odbyły się warsztaty językowe poświęcone Austrii.

Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję utrwalić swoją wiedzę na temat historii i kultury Austrii. Barwne prezentacje multimedialne, urozmaicone ciekawym podkładem muzycznym pozwoliły poczuć klimat wiedeńskich kawiarenek i poznać specjały kuchni austriackiej.Uczniowie poznali także kilka typowych dla Austrii zwrotów językowych a podsumowaniemcałego spotkania był wykład pani dr Agnieszki Palej z UJ na temat historycznychi kulturalnych związków Polski i Austrii.

W trakcie warsztatów uczniowie brali również udział w quizie językowym. Spośród licznie przybyłych uczniów z całego województwa świętokrzyskiegouczennice naszej szkoły zajęły I i II miejsce.

Urszula Ślusarczyk kl. 1c – I miejsceWiktoria Wicher kl. 1c – II miejsce

Autor tekstu: p. E. Solakiewicz

 


 

18 kwietnia 2016  - Uroczyste zakończenie roku szkolnego klas III

29 kwietnia 2016 o godz. 11.00 na sali gimnastycznej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego uczniów klas trzecich naszego liceum. Na wstępie, opuszczający mury naszej szkoły abiturienci przekazali pieczę nad sztandarem swoim młodszym kolegom. Następnie, głos zabrał dyrektor Rafał Nowak, który nie kryjąc wzruszenia, pożegnał maturzystów życząc im sukcesów na maturze oraz w życiu osobistym.

Program artystyczny na tegoroczną akademię kończącą 3-letnią naukę w III LO, pod kierunkiem p. Agaty Jedynak i p. Joanny Kwiecień, przygotowali uczniowie klas II „e” (Paulina Długosz, Weronika Kargul, Natalia Kopycińska, Patrycja Moćko, Consolata Penestrii, Natalia Rosikoń, Katarzyna Stachera, Anna Woś, Mikołaj Woś) i II „a” (Piotr Wilczyński). Spektakl słowno – muzyczny stanowił kompilację utworów poetyckich i piosenek. Nie zabrakło również sentencji, które z pewnością mogą stanowić życiowy drogowskaz dla młodego człowieka wkraczającego w dorosłość.

Słowa podziękowania i pożegnania wygłosili : w imieniu klas I i II, wiceprzewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Daria Kromer, a jako przedstawiciel abiturientów – Mateusz Rumiński.

Po części artystycznej nastąpiło uhonorowanie absolwentów, którzy wyróżniali się w różnych dziedzinach życia naszej szkoły. Wicedyrektor Andrzej Zdeb wraz z wychowawcami poszczególnych klas wręczyli nagrody książkowe, puchary i pamiątkowe dyplomy uczniom, którzy odnieśli sukcesy w nauce, sporcie oraz bezinteresownie poświęcali swój czas pracy na rzecz szkoły i potrzebujących.

Pożegnania abiturientów dopełniły pełne wzruszeń spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych. Ostatnie wskazówki na dalszą życiową wędrówkę oraz serdeczne podziękowania niewątpliwie zapadną w pamięć nauczycieli i tegorocznych maturzystów, którzy wzorem swoich poprzedników z pewnością nie raz powrócą w to miejsce przy Jagiellońskiej 4, aby wspominać piękne lata spędzone w „Norwidzie” …

Autorzy tekstu: p. Agata Jedynak i opiekun SU - p. Justyna Kopycińska

  

Najlepszymi absolwentami roku szkolnego 2015/2016 zostali:Jakub Niziołek i Aleksandra Porzucek z klasy 3e. 

 


 

18 kwietnia 2016  - Wizytówka z Lublina

  

18 kwietnia 2016, klasy: 1e i 1d, pod opieką nauczycieli: p. Justyny Kukułki,p. Marty Kurkiewicz i p. Anuty Walkiewicz uczestniczyły w pokazach chemicznychna Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.Nastęnie, wg programu, odbyła się lekcja biologii w Ogrodzie Botanicznym UMCS,uwieńczona ogniskiem oraz pieczeniem kiełbasek.

Cele edukacyjno - integracyjne zostały zrealizowane.

Autor tekstu: p. Marta Kurkiewicz

 


 

14 kwietnia 2016  - Turniej Piłki Siatkowej Dziewcząt o Puchar Dyrektora III LO

W czwartek, 14 kwietnia, odbyły się finałowe mecze piłki siatkowej w ramach Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt.

Gościnnie zagrali również chłopcy - reprezentacje klas 1, 2 i 3.

Do finału awansowały 3 drużyny: 1e, 2b i 3b.

Po bardzo zaciętej walce zwyciężyła klasa 1e.

 

Klasyfikacja końcowa:

Dziewczęta:

I miejsce - klasa 1eII miejsce - klasa 2bIII miejsce - klasa 3b

Najlepsze zawodniczki turnieju:

1e - Weronika Wiejas2b - Julia Kiwiorska3b - Karolina Piotrowska

Chłopcy:

I miejsce - reprezentacja klas 3II miejsce - reprezentacja klas 2III miejsce - reprezentacja klas 1

Najlepsi zawodnicy turnieju:

klasy 1 - Szymon Rycombelklasy 2 - Jan Oszustklasy 3 - Przemysław Miśkiewicz

Skład drużyn:

1e:

Monika Brożek

Wiktoria Wiejas

Anna Szymkiewicz

Joanna Gad

Olga Danis

Wiktoria Kaszuba

Weronika Sobczyk

Katarzyna Staniec

2b: 

Julia Kiwiorska

Oliwia Kumor

Aleksandra Ptak

Magdalena Paluch

Anna Kozioł

Milena Poświat

Natalia Gałka

Patrycja Kundera

3b:

Karolina Piotrowska

Zuzanna Toporek

Klaudia Kubicka

Anna Wojtasińska

Natalia Salwa

Martyna Piotrowska

Martyna Klimek

Gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę ...Nauczyciele WF.

 


10 kwietnia 2016  - WYRÓŻNIENIE DLA UCZENNIC III LO

Z przyjemnością informujemy, że grupa naszych uczennic uzyskała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „En un lugar del Uruguay” towarzyszącym VI edycji Olimpiady Języka Hiszpańskiego zorganizowanymprzez Komitet Główny Olimpiady Języka Hiszpańskiego i Ambasadę Urugwaju w Polsce.

Konkurs polegał na opracowaniu materiału promocyjnego, na przykład broszury lub informatora kulturalnego,w języku hiszpańskim na temat wybranego miejsca w Urugwaju. Nasze uczennice, Klaudia Konieczna (2G), Agnieszka Reczyńska (2G), Weronika Stefańczyk (2C) oraz Emilia Saitowa (3G) stworzyły pracę zatytułowaną„El embrujo de Montevideo” („Urok Montevideo”), w której w formie listów z fikcyjnej podróży do stolicy Urugwaju przedstawiły jej atrakcje turystyczne, życie artystyczne, ciekawostki kulinarne i sportowe.

Kliknij tutaj by obejrzeć wyróżnioną pracę:

Autorkom pracy serdecznie gratulujemy!

 


8 kwietnia 2016  - Uczniowie w filii nr 2 MBP w Kielcach

W dniu 8 kwietnia uczniowie naszej szkoły wystąpili w filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Licealiści tym razem w ramach promocji „Norwida” zaprezentowali się przed młodzieżą z Gimnazjum nr 15 w Kielcach. Uczniowie pod opieką p. Joanny Kwiecień i p. Agaty Jedynak przygotowali spektakli słowno - muzyczny: „Być człowiekiem - opowieści o życiu, marzeniach i miłości”. W programie artystycznym wykorzystano poezję Wisławy Szymborskiej, Haliny Poświatowskiej, Jeremiego Przybory, Leopolda Staffa, Jonasza Kofty. Pomiędzy wiersze wplecione zostały utwory muzyczne: „Do kołyski”, „Choć pomaluj mój świat”, „Czwarta nad ranem”. Plakat do spektaklu przygotowała p. Anna Kopczyńska.Występ stanowił element promocji „Norwida” w środowisku gimnazjalnym. Po spektaklu uczniowie Gimnazjum nr 15 w Kielcach mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, a nasi uczniowie chętnie odpowiadali na każe zadane pytanie i zachęcali młodszych kolegów i koleżanki do wyboru naszego liceum.

Wystąpili:

Agata Krzemińska II bJagoda Kuropatwa II bMartyna Pabis I e (śpiew)Aleksandra Półkoszek II d (gitara)Julia Szablewska I cKatarzyna Szmania II dPiotr Wilczyński II a (śpiew)Kamila Zagórska II a

 


 

7  kwietnia 2016  - IV Pojedynek na głosy

W dniu 7 kwietna chór z naszej szkoły uczestniczył w „IV Pojedynku na głosy” w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zorganizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi w Kielcach. W tej edycji konkursu udział wzięło ponad 200 wykonawców. Zespół z naszego liceum zaprezentował dwa utwory: patriotyczny - „Biały krzyż” oraz piosenkę polską - „Nie mamy nic do stracenia”.

Śpiewającym uczniom z „Norwida” kibicowała klasa I e z opiekunem p. Anną Hauer.

Gościnnie wystąpili uczestnicy programu Must Be The Music, kielczanin Marcin Patrzałek (zwycięzca 9 edycji) oraz Katarzyna Góras (finalistka 9 edycji z Linowa koło Sandomierza).

Skład zespołu:

Sylwia BartkiewiczMonika BrożekRafał ChrzęszczykJoanna GadDiana KonderaAleksandra KulczyckaMartyna PabisMaria PirógWeronika SobczykAnna SzymkiewiczPiotr Wilczyński

 


 

5 kwietnia 2016  - Mamy Laureatów XXIII Konkursu Chemicznego

5 kwietnia 2016 roku ogłoszono wyniki XXIII Konkursu Chemicznegoorganizowanego pod patronatem Kuratorium Świętokrzyskiegol 

Uczniowie klasy 3e: Aleksandra Porzucek i Jakub Niziołek zajęli III miejsce w konkursie, co daje im pozycję w grupie Laureatów.

Autor tekstu: p. Marta Kurkiewicz


22 marca 2016  - Tomek Jarząbek Mistrzem Województwa, Piotrek Gola trzeci!!!

Już po raz trzeci w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Województwa Świętokrzyskiego 

w Wyciskaniu Sztangi Leżąc.

Do rywalizacji przystąpiło 30 zawodników z jedenastu szkół ponadgimnazjalnych z całego regionu. Najsilniejsi okazali się chłopcy z Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach, którzy zwyciężyli w klasyfikacji drużynowej, na drugim miejscu uplasowała się ekipa z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach, trzecie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 z Jędrzejowa. Wysokie czwarte miejsce (choć pechowe) wywalczyła drużyna z III LO im. C. K. Norwida w Kielcach ! Norwida reprezentowali Tomasz Jarząbek (I miejsce), Piotr Gola (III miejsce) oraz Patryk Sala (V miejsce).

Zawodnicy rywalizowali w pięciu kategoriach:

dziewczęta open

 1 miejsce Aleksandra Ptak - III LO Kielce - 30 kg

chłopcy rocznik 1998 i młodsi do 74 kg

1 miejsce Kamil Jakubowski - Zespół Szkół Zawodowych nr 1 Kielce - 105 kg

2 miejsce Kamil Twardowski - Zespół Szkół Mechanicznych Kielce - 100 kg3 miejsce Mateusz Brożek - VI LO Kielce - 95 kg

chłopcy rocznik 1998 i młodsi powyżej 74 kg

1 miejsce Kamil Krawczyk - Zespół Szkół Informatycznych Kielce - 135 kg2 miejsce Arkadiusz Dziopa - Zespół Szkół Elektrycznych Kielce - 125 kg3 miejsce Mateusz Kumański - Zespół Szkół Mechanicznych Kielce - 112,5 kg

chłopcy rocznik 1997 i starsi do 74 kg (w tej kategorii zwyciężył najlżejszy zawodnik)

1 miejsce Tomasz Jarząbek - III LO Kielce - 110 kg2 miejsce Marcin Kowalczyk - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Jędrzejów - 110 kg3 miejsce Patryk Zapała - Technikum nr 5 Kielce - 110 kg

chłopcy 1997 i starsi powyżej 74 kg

1 miejsce Karol Piecyk - Zakład Doskonalenia Zawodowego Kielce - 172,5 kg2 miejsce Sylwester Zapała - Zespół Szkół Mechanicznych Kielce - 160 kg3 miejsce Piotr Gola - III LO Kielce - 120 kg

Ponadto w odrębnej kategorii wystartował Jarosław Detka z III LO i zaliczył 60 kg.

Najsilniejszym w województwie gratulujemy!

Relację wideo z zawodów można zobaczyć w Informacjach TVP Kielce z dnia 22.03.2016.Serdeczne podziękowania dla sponsorów Piotra Kotwicy (Sportpower, Vitamin shop) oraz Samantha Fight Gym.

 

autor tekstu: p. Rafał Sękowski

 


 

21 marca 2016  - PODSUMOWANIE KONKURSÓW SZEKSPIROWSKICH DLA KLAS DRUGICH

Jak co roku w Święto Wiosny obchodziliśmy w Norwidzie Dzień Języków Obcych, tym razem jako Dzień Szekspirowski, aby uczcić 400. rocznicę śmierci wielkiego dramatopisarza. Od kilku tygodni uczniowie klas drugich brali udział w różnych konkursach związanych z Szekspirem. Powstały wspaniałe dzieła. Oto wyniki długotrwałych i żmudnych obrad jury.

Konkurs na plakat teatralny związany z życiem i twórczością William Szekspira wygrały Danuta Żurowska i Aleksandra Błaszczyk z klasy 2E oraz Agnieszka Reczyńska z klasy 2G. Poniżej prezentujemy nagrodzone plakaty, pozostałe można obejrzeć tutaj.

    

Konkurs na jednominutowy film oparty na monologu Hamleta “Być albo nie być” wygrała klasa 2B, drugie miejsce zajęła klasa 2E, a trzecie przyznano ex aequo klasom 2G i 2D. Filmy można było podziwiać podczas imprezy 21 marca, a wkrótce też zostaną zamieszczone na naszej stronie internetowej. 

Konkurs wiedzy o literaturze i teatrze krajów Europejskich wygrała zespołowo klasa 2D, na drugim miejscu uplasowała się klasa 2C, a zaraz za nią klasa 2B. Poniżej tabela z wynikami poszczególnych klas:

2D 74,00%2C 63,70%2B 63,00%2E 60,70%2G 56,50%2F 52,40%2A 47,40%

Nagrody przyznane zostały indywidualnie tym uczniom, którzy zdobyli najwięcej punktów w teście: pierwsze miejsce zajęła zajęła Jagoda Kuropatwa z klasy 2B, drugie Daria Krzyżanowska z klasy 2D, a na trzecim znalazła się Patrycja Jończyk również z klasy 2D.

Szczegółowe podsumowanie konkursu zamieszczone zostało w osobnym artykule.

Nagrody w postaci książek oraz różnego rodzaju upominków ufundowali: Rada Rodziców przy III LO, Wydawnictwo Jedność, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Cztery Głowy, Wydawnictwo Macmillan, Wydawnictwo Pearson, Gdański Teatr Szekspirowski, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Kielcach oraz Szkoła Języków Obcych Empik. Zwycięzcy poszczególnych konkursów otrzymali zniżki na dowolny kurs językowy od Szkoły Języków Obcych Empik Kielce.


 

21 marca 2016  - Pielgrzymka III LO do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

Pielgrzymki maturzystów z naszej szkoły do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach stały się już tradycją.

Od kilku lat, uczniowie klas maturalnych jeżdżą tam, aby modlić się w intecji egzaminów maturalnych. Tak było również w tym roku.

Ksiądz Krzysztof Golba odprawił Mszę Świętą w Kościele Relikwii w Centrum Jana Pawła II.

Po mszy świętej uczniowie mogli obejrzeć obiekty znajdujące się na terenieKościoła Dolnego i Górnego w Centrum JPII:

relikwiarz krwii Jana Pawła II (umieszczony w  marmurowym ołtarzu znajdującym się pośrodku ośmiobocznej świątyni)

obrazy (w głównym ołtarzu widnieje obraz przedstawiający Jana Pawła II w otoczeniu polskich świętych, wyniesionych przez Papieża Polaka na ołtarze. Są to m.in.: Jan z Dukli, Rafał Kalinowski, Kinga, Brat Albert, Królowa Jadwiga, Siostra Faustyna Kowalska, Edyta Stein, Maksymilian Maria Kolbe, bp Józef Pelczar, Siostra Urszula Ledóchowska. Na ścianach Kościoła Relikwii znajdują się obrazy przedstawiające wizyty Jana Pawła II w sanktuariach: w Fatimie, Lourdes, Mariazell, Altötting, Częstochowie i Kalwarii Zebrzydowskiej.)

8 Oratoriów (które stanowią miejsce modlitewnego skupienia. Oratoria poświęcone są Najświętszej Maryi Pannie, której losy swoje i całego świata zawierzył Jan Paweł II w papieskim zawołaniu „Totus Tuus”.Znajdują się w nich wizerunki Matki Bożej przekazane w darze do Sanktuarium z różnych części świata. Wśród nich wizerunek Maryi z Loreto, Santa Maria Maggiore w Rzymie, Guadelupe i Częstochowy), 

Kaplicę Kapłańską (Kaplica została zaprojektowana na wzór krypty św. Leonarda z katedry Zamku Królewskiego na Wawelu, w której w 1946 r. ks. Karol Wojtyła odprawił swoją prymicyjną Mszę św. W kaplicy znajduje się płyta z grobu Jana Pawła II pochodząca z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie, którą po beatyfikacji Ojca Świętego otrzymało w darze krakowskie Centrum. Możemy tu również zobaczyć relikwiarz z krwią papieża wykonany na wzór otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu Jana Pawła II.W gablotach na ścianach prezentowane są najcenniejsze pamiątki po Ojcu Świętym i przedmioty, których używał. Wśród nich znajduje się m.in. papieski krzyż pastoralny, ornat wraz z mitrą oraz krzyż przed którym modlił się Jan Paweł II w swojej prywatnej kaplicy w czasie ostatniej za życia drogi krzyżowej w rzymskim Coloseum w 2005 r.), 

Kaplicę Pojednania, (w której odbywa się spowiedź święta),

krypty grobowe, gdzie w kamiennych sarkofagach spoczywają zmarli Kardynałowie: Andrzej Maria Deskur oraz Stanisław Nagy. 

Kaplicę św. Kingi ufundowaną przez Kopalnię Soli w Wieliczce. W jej centralnej części znajduje się wykonana z soli figura świętej, zaś ściany zdobią solne płaskorzeźby przedstawiające sceny z Ewangelii.

wnętrze górnej części świątyni (wnętrze kościoła ozdobiły mozaiki autorstwa uznanego w świecie artysty o. Marko Ivana Rupnika SJ, autora mozaik m.in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech)

relikwiarz sutanny papieskiej (w dniu 34. rocznicy zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II, Jego osobisty sekretarz kard. Stanisław Dziwisz przekazał do Sanktuarium bezcenną relikwię. Jest to naznaczona krwią sutanna, w którą święty Jan Paweł II ubrany był 13 maja 1981 r. W tym dniu podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra zamachowiec Mehmed Ali Agca próbował zabić papieża. Obecnie bezcenna relikwia znajduje się w szklanej gablocie w Kościele Górnym.)

Po wizycie w Centrum Papieskim wszyscy udali się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach,tam młodzież mogła indywidualnie pomodlić się, przejść przez Bramę Miłosierdzia, zwiedzić Bazylikę, Kaplicę Klasztorną (z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny) lub wjechać na wieżę widokową.

 


 

21 marca 2016  - WIOSNA IDZIE – RUSZ SIĘ NORWIDZIE

 21 marca, podczas Norwidowskiego Dnia Wiosny, klasy drugie miały swój Dzień Języków Obcych, natomiast klasy pierwsze brały udział w rozgrywkach „sportowych” :).

Organizacja zawodów i pomysły na trochę nietypowe konkurencje były dziełem p. Andrzeja Krawczyńskiego oraz p. Justyny Kopycińskiej, którzy poprowadzili rozgrywki. Niektóre z konkurencji (na zdjęciach) to: rzut Marzanną, wyścig zajęcy na rydwanach, rzut świeżym jajem do celu, slalom hokejowy (jajko gotowane w roli krążka), egg hunting, wyrzut sałaty z łopaty :), czy też konkurencja pod niewiele mówiącą osobie postronnej nazwą „na krze” (na zdjęciach to ludzka piramida ratujących się rozbitków).

Ostatnim zadaniem dla pierwszaków było zaprezentowanie klasowego przebrania – skecz, scenka, piosenka lub taniec.

Zmagania, o mały włos, wygrała klasa I c, która do swoich punktów w zawodach dorzuciła aplauz widowni po scence ze starożytnego Egiptu.

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę :)

 

autor tekstu: p. Justyna Kopycińska (Opiekunka SU)

 


 

21 marca 2016  - Wiosna, wiosna… wiosna ach to Ty :)

Po raz kolejny uczniowie i nauczyciele III LO włączyli się do „przebieranej” zabawy z okazji Dnia Wiosny.

W tegorocznej edycji konkursu na przebranie motywem przewodnim była literatura europejska i epoki historyczne. Każda klasa losowała jeden z zaproponowanych przez SU tematów i wraz z wychowawcą przygotowywała odpowiednie przebrania. Jak zwykle pomysłowość naszych drogich uczniów nie znała granic… . Mogliśmy więc spotkać: grupę kowbojów pod wodzą cowgirl (wych. Małgorzata Pastuszko) i Indian na czele z odzianym w gustowne futro szamanem (1a), wszystkich bohaterów serii „Gwiezdne wojny” wyposażonych w niezbędny do walki sprzęt pod czujnym zakutym w hełm okiem Lorda Vader’a – wych. Iwony Kruk (1b), piękną Kleopatrę w otoczeniu niewolników, służby i wszelkich możliwych reliktów starożytnego Egiptu (1c) (wych. Ewa Kolus), grupę świętujących (nie wiadomo dokładnie co, ale powód do imprezowania zawsze się znajdzie :) Rzymian pod wodzą boskiej Agaty Jedynak (1e). Mieliśmy okazję obejrzeć perfekcyjnie przygotowany z dbałością o detale i realia, pokaz mody lat 20-stych i 30-stych XX wieku, w wykonaniu klasy 1f (wych. Katarzyna Stanik). Sielankowy obrazek związany z literaturą o tematyce chłopskiej przygotowała klasa 1g pod opieką wych. Agnieszki Bagińskiej – Juszczak.

Klasy drugie, chcąc podkreślić swój prestiż, postanowiły zdecydowanie pokazać kto tu rządzi … :). I tak, mogliśmy spotkać grupę nieobliczalnych, niezbyt wygadanych (co zrozumiałe), odzianych w skóry ludzi pierwotnych z klasy 2a, pod wodzą wych. Marzeny Kmity. Na wielkiej łodzi, uzbrojeni po zęby, wpłynęli Wikingowie z 2b wraz z „rogatą” wych. Laurą Cedro. Ciarki przechodziły nas na widok bohaterów powieści grozy z klasy 2c, którzy jednak pod czujnym okiem Krzysztofa „Draculi” Arendarskiego nie odważyli się nikogo skrzywdzić … uff. 400-lecie śmierci Williama Szekspira było okazją dla klasy 2d na pokazanie czasów Elżbiety I, w którą wcieliła się wych. Anna Bąblewska- Pastuszka. Okrutny, ziejący ogniem smok kroczył na czele średniowiecznej gawiedzi z 2e. Całe szczęście obecność 2 uzbrojonych rycerzy powstrzymała go przed pożarciem królewny – wych. Ewy Pastuch. Bohaterów powieści o Harrym Potterze pokazała klasa 2f. Choć „Sami wiecie kto” nie chciał się uśmiechnąć do zdjęcia  , pozostałe postacie z nawiązką to nadrobiły, nie wyłączając jednego z Harrych – wych. Mai Moskwy. Stawkę klas drugich zamykali starożytni bogowie, którzy na widok atrybutu Dionizosa, pogubili trójzęby, pioruny, skrzydlate buty, itp. No cóż, jest Dionizos, jest impreza … Całe szczęście nie doszło do „zniszczenia” rzeczonego atrybutu – wychowawca (Justyna Kopycińska) czuwał.Z pewnością nikt, kto w tym dniu pojawił się w szkole, nie mógł narzekać na nudę i na nadmiar pracy na lekcjach ;) ...

Mam nadzieję na równie duże zaangażowanie uczniów i nauczycieli w kolejne powitaniach wiosny.

 

autor tekstu: p. Justyna Kopycińska (Opiekunka SU)

 


 

14 marca 2016 - Święto Liczby PI

Z okazji Święta Liczby Pi, uczniowie naszej szkoły wykonali niezwykle kreatywne plakaty, które można było podziwiać w holu głównym.

Poniżej prezentujemy kilka prac. 

 


 

11 marca 2016  - WYNIKI TESTU WIEDZY O LITERATURZE I TEATRZE KRAJÓW EUROPEJSKICH

W konkursie, który odbył się 11 marca 2016r. wzięło udział 159 uczniów z klas drugich. Zwyciężyła Jagoda Kuropatwa z klasy 2B, która uzyskała 29,397 pkt.Drugie miejsce zajęła Daria Krzyżanowska z klasy 2D z wynikiem 28,628 pkt, a trzecie Patrycja Jończyk, również z klasy 2D, która zdobyła 28,608 pkt.

W kategorii „Najlepsza Klasa” zwyciężyła kl. 2D.

Spośród 30 pytań zawartych w teście najwięcej kłopotów sprawiło pytanie dotyczące Teatru na Tagance. Prawidłowej odpowiedzi (teatr znajduje się w Moskwie) udzieliło 50 uczniów (30%). Niespełna 35% uczniów wiedziało, że Arystoteles jest autorem utworu „Poetyka”, a niespodziewanie tylko 37% uczniów prawidłowo zaznaczyło, że Hamlet, bohater sztuki Szekspira, jest księciem duńskim.Natomiast najłatwiejszym okazało się pytanie o nazwę grupy teatralnej działającej w naszej szkole (Nostress). Odnotowano tylko 3 błędne odpowiedzi. Ponad 90% uczestników konkursu prawidłowo odpowiedziało, że teatr grecki wywodzi się z tradycji obrzędów religijnych ku czci Dionizosa, oraz że „Pieśń o Rolandzie” to francuski epos rycerski.Ogółem liczba poprawnych odpowiedzi udzielonych przez wszystkich uczniów wyniosła 61,0%. W tym roku dziewczęta zaznaczyły 61,5% poprawnych odpowiedzi. Wynik chłopców to 55,6%.

Gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział w nim.

Poniżej podajemy listę dziesięciu uczniów, którzy uzyskali najwięcej punktów oraz ranking klas z nazwiskami zwycięzców w poszczególnych klasach.

Lista dziesięciu uczniów, którzy uzyskali najwięcej punktów:

1 Kuropatwa Jagoda 2B 29.3972 Krzyżanowska Daria 2D 28.6283 Jończyk Patrycja 2D 28.6084 Buczyńska Julia 2D 28.3815 Rylski Paweł 2D 28.3785 Barwiński Bartosz 2D 28.3787 Czapla Patrycja 2B 27.8328 Kaniewski Paweł 2D 27.6179 Gałka Natalia 2B 27.61410 Szmania Katarzyna 2D 27.394

Klasyfikacja wszystkich klas drugich uczestniczących w konkursie oraz średnie wyniki procentowe poprawnych odpowiedzi i nazwiska zwycięzców w poszczególnych klasach.

1. kl. 2D - 74%, (Krzyżanowska Daria)2. kl. 2C - 64%, (Kowalska Oliwia)3. kl. 2B - 63%, (Kuropatwa Jagoda)4. kl. 2E - 61%, (Mazur Aleksandra)5. kl. 2G - 56%, (Malicka Oliwia)6. kl. 2F - 52%, (Marcickiewicz Nikodem)7. kl. 2A - 47%, (Mogielski Bartosz)

Autor tekstu: p. Rajmund Pisarek


 

11 marca 2016  - III SZKOLNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH EUROPEJSKICH

W piątek, 11 marca 2016r., wszyscy uczniowie klas drugich wzięli udział w tegorocznym konkursie poświęconym tym razem literaturze i teatrowi krajów europejskich.

„Test wiedzy o literaturze i teatrze krajów europejskich” opracowali nauczyciele języków obcych:p. Anna Bąblewska-Pastuszka, p. Piotr Dąbrowski, p. Agnieszka Jezierska, p. Joanna Kwiecień, p. Dorota Leśniak, p. Rajmund Pisarek i p. Lubow Prokop.


 

8  marca 2016  - Zoom in on America Challenge

We wtorek, 08.03.2016, uczniowie z naszej szkoły: Aleksandra Krajewska (1G), Aleksandra Gołąbek (1G) oraz Mateusz Zajęcki (1D) wzięli udział w II edycji konkursu wiedzy o Stanach Zjednoczonych Zoom in on America Challenge.

Konkurs organizowany jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. W.Gombrowicza w Kielcach oraz Konsulat Generalny USA w Krakowie.

Nie udało nam się zdobyć miejsca na podium, ale uczniowie mieli szansę wykazać się znajomością języka angielskiego w rozmowie z panią konsul ds.prasy i kultury Pam DeVolder.


 

8 marca 2016  - Dzień Kobiet w Norwidzie

Z okazji Dnia Kobiet, Samorząd Uczniowski zorganizował krótkie kursy Hip Hop'u oraz tańca w rytmach Latino.

Były one prowadzone przez nasze utalentowane uczennice: Katarzynę Dobosz z kl. 3d i Danusię Żurowską z kl. 2e.

Okazało się, że nauka tańca to nie tylko przyjemność i relaks, ale również spory wysiłek fizyczny ... "Kursantki" jednak nie narzekały i, jak widać na załączonych obrazkach, świetnie się bawiły.

Dziękujemy za wspólną zabawę!

Samorząd Uczniowski

 


 

7 marca 2016  - XXII Konkurs Krasomówczy

Dnia 7 marca 2016r., w Kieleckim Centrum Kultury, w ramach XXIV Tygodnia Kultury Języka odbył się wojewódzki XXII Konkurs Krasomówczy "O Laur Demostenesa".

Naszą szkołę reprezentował Jakub Basiak (2f) oraz Aleksandra Fura (2f). Uczniowie Ci otrzymali wyróżnienia. 

Organizatorami konkursu byli: Kieleckie Centrum Kultury, Zespół Szkół Nr 2 w Chęcinach, Samorządowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

Uczniów do konkursu przygotowała nauczycielka języka polskiego, p. Agnieszka Bagińska-Juszczak.


 

2 marca 2016  - III Spotkanie edukacyjne pt. „Bohaterom Pamięć”

W środę 2 marca 2015r., w Kieleckim Centrum Kultury odbyło się III Spotkanie edukacyjnept. „Bohaterom Pamięć”, zorganizowane dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Celem spotkania było propagowanie wiedzy i pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” działających na Kielecczyźnie. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wojewoda Świętokrzyski Pani Agata Wojtyszek, Zastępca Prezydenta Miasta Kielce Pan Andrzej Sygut, Senator RP Pan Krzysztof Słoń, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty Pan Grzegorz Bień, Pani Józefa Życińska ps.,,Zośka”.

Uczniowie wysłuchali wykładów: pracownika Instytutu Pamięci NarodowejPana dr Ryszarda Śmietanki - Kruszelnickiego pt. „Tadeusz Zieliński ps. „Igła” – żołnierz antykomunistycznego podziemia na Kielecczyźnie” oraz dr Marka Maciągowskiego z OMPiOpt. „Pamięci Stefanii Józefy Firkowskiej ps. „Feluś”.

Uroczystościom towarzyszyły pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów III LO.

Podczas Spotkania nagrodzeni zostali zwycięzcy III Wojewódzkiego Konkursu "Żołnierze Wyklęci. Pamięci Zapomnianych Bohaterów Naszego Regionu", którego pomysłodawcą jest III LO im.C.K.Norwida. 

Spotkanie to było lekcją historii dla młodego pokolenia Polaków o bohaterach powojennego podziemiaoraz manifestacją patriotyczną upamiętniającą tych, którzy po II wojnie światowej stawialiopór sowietyzacji Polski. Przybliżyła ona młodzieży ten smutny, przez lata spychany na margines zapomnienia, aspekt polskiej historii. Komunistyczna propaganda przez lata próbowała zniesławić i wymazać pamięć o tych, którzy dla wolności swojego kraju potrafili zapłacić najwyższą cenę – życie.

Autor tekstu: p.Ewa Kolus


 

26 luty 2016  - VI OLIMPIADA JĘZYKA HISZPAŃSKIEGO

 

Dnia 26 lutego 2016r. uczennica klasy 2C, Weronika Stefańczyk, wzięła udział w drugim etapie VI Olimpiady Języka Hiszpańskiego, który odbył się na Uniwersytecie Pedagogicznymim. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Po egzaminie pisemnym obejmującym znajomość gramatyki i słownictwa oraz elementy wiedzy o kulturze i historii krajów hiszpańskojęzycznych, Weronika zakwalifikowała się do egzaminu ustnego(co już jest jej wielkim sukcesem i za co należą się jej zasłużone gratulacje!). Z osobami zasiadającymi w komisji egzaminacyjnej rozmawiała o jednej z czterech przeczytanych po hiszpańsku lektur oraz o roli kobiet we współczesnym świecie. Lista osób zakwalifikowanych do III etapu zostanie podana dopiero 19 marca 2016r.

Trzymajmy więc teraz kciuki za Weronikę by dostała się do finału Olimpiady!

 

Szkolny etap VI Olimpiady Języka Hiszpańskiego odbył się 20 listopada 2015r. Wzięło w nim udział 7 uczennic z naszej szkoły.

 

Po raz pierwszy Olimpiada Języka Hiszpańskiego została przeprowadzona w roku szkolnym 2010/2011. Jej celami są, między innymi, rozbudzanie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowań językiem hiszpańskim,podniesienie poziomu wiedzy uczniów o krajach hiszpańskiego obszaru językowego,rozwijanie pasji i kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy przez uzdolnioną młodzież.

Autor tekstu: p. Piotr Dąbrowski


 

11 luty 2016  - VIII edycja zimowego rajdu szlakiem Powstania Styczniowego

11 lutego 2016 roku odbyła się VIII edycja zimowego rajdu szlakiem Powstania Styczniowego.

Wśród ponad 120 uczestników z różnych rejonów naszego województwa była liczna reprezentacja naszego liceum w składzie:

Ciosek Weronika, Ślusarczyk Andzelika, Duda Julia, Stożek Daria, Sorma Dominika, Staniek Natalia, Staszewski Kacper, Skowron Aleksandra, Reczyńska Agnieszka, Kaczmarska Anna, Fura Aleksandra, Basiak Jakub, Chrobot Marta, Feliszek Daria, Dudek Patrycja, Jarząb Paweł, Gad Szymon.

Głównymi celami tej inicjatywy były: uczczenie rocznicy Powstania Styczniowego 1863, pamięć Jerzego Kowalczyka (przewodnika PTTK, działacza społecznego oraz głównego inicjatora wydarzeńzwiązanych z pamięcią o Powstaniu Styczniowym w rejonie Świętokrzyskim ), walory turystyczneGór Świętokrzyskich szczególnie zimą, która miło nas zaskoczyła i pokazała swoje pełne, pięknei malownicze oblicze szczególnie w naszym Parku Narodowym o tej porze roku, choć każda innapora także jest wyjątkowa w tym miejscu.

Trasa rajdu: Kielce - Huta Szklana - Świety Krzyż - Nowa Słupia.

Ważnym elementem była też integracja młodzieży z różnych szkół oraz dużo zdrowej rekreacji.Dużo cennych informacji przekazywali nam przewodnicy PTTK Kielce, którzy byli współorganizatorami marszu. Warto dodać , że nasi uczniowie wygrali konkursy na zakończenie rajdu, które odbyły się w Zespole Szkół w Nowej Słupi.

Konkurs plastyczny:

I miejsce - Ciosek Weronika i Ślusarczyk Andżelika Ia

Konkurs wiedzy historycznej:

II miejsce - Jakub Basiak II f.

Na zakończenie wszyscy posilili się pyszną świętokrzyską zalewajką,otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki i udali się w drogę powrotną do domu.

autor tekstu i opiekun grupy: p Konrad Luciak


 

5 luty 2016  - Wiktoria Nosek - talent sportowy regionu

5 lutego 2016 r. odbyło sie podsumowanie 64-plebiscytu sportowego Echa Dnia - Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu.

W gali udział wzięło 700 osób.

Wiktoria Nosek, tenisistka Tęczy Społem Kielce, uczennica 3 klasy III LO im. C.K. Norwida, otrzymała specjalne wyróżnienie - Talent sportowy regionu.

Serdecznie gratulujemy !

Zdjęcia, wywiad i relacja z gali w linkach poniżej:

www.echodnia.eu

www.echodnia.eu

dyplom

dyplom

 


5 luty 2016  - Tłusty Czwartek

Po raz kolejny w Tłusty Czwartek odbyły się pączkowe zawody.

Walka była "zażarta" :) ... 

W eliminacjach zawodnicy mieli za zadanie spałaszowanie 2 pączków w jak najkrótszym czasie. Rekord zawodów to w serii finałowej 34 sekundy na zjedzenie kolejnych 2 pączków. Trzech najlepszych zawodników zostało nagrodzonych możliwością wykorzystania nieprzygotowania do lekcji w wybranym przez siebie terminie...

Dodatkowo zwycięzca otrzymał słodką nagrodę - PĄCZKI ! :)


 

15 stycznia 2016  - Mistrzostwa szkoly w tenisie stolowym  i w wyciskaniu sztangi leżąc

15 stycznia odbyły sie mistrzostwa szkoly w tenisie stolowym dziewczat i chlopców oraz mistrzostwa szkoly w wyciskaniu sztangi leżąc.

W zawodach wzięło udział 35 zawodników.

Poniżej przedstawiamy wyniki:

Mistrzostwa szkoly w wyciskaniu sztangi - wyniki:

1 miejsce Kinga Czyż - 40 kg2 miejsce Aleksandra Ptak - 30 kg

1 miejsce Piotr Gola - 120 kg2 miejsce Tomasz Jarzabek - 105 kg3 miejsce Emil Paluch - 90 kg

Poza konkursem:

Rafał Nowak - 107,5 kgRafał Sękowski - 145 kg

Mistrzostwa szkoly w tenisie stolowym dziewcząt - wyniki:1 miejsce Aleksandra Lodzinska2 miejsce Klaudia Drogosz3 miejsce Aldona Wasowicz

tsd

Mistrzostwa szkoly w tenisie stolowym chlopcow - wyniki:

 1 miejsce Patryk Wiater2 miejsce Piotr Gołąbek3 miejsce Michał Zając

tsd

Autor tekstu: p. Rafał Sękowski 


 

15 stycznia 2016  - Wygrana i awans pilkarek!

Nasze pilkarki po wygranym meczu z Mechanikiem 3:2 zajely drugie miejsce w grupie i awansowaly do rundy finalowej.

Bramki strzelily Aleksandra Pólkoszek (2) i Andzelika Czeszek (1).


 

10 stycznia 2016  -  24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

10 stycznia odbył się 24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wzięło w nim udział 33 uczniów naszej szkoły:

Bartkiewicz Sylwia (1c), Bartosińska Kornelia (1c), Białek Adrianna (1c), Biały Michał (1c), Jamrożek Paulina (1c), Olczyk Klaudia (1c), Ślusarczyk Urszula (1c), Wicher Wiktoria (1c), Domański Jakub (1d), Mielecka Patrycja (1d), Walkowicz Jakub (1d), Zajęcki Mateusz (1d), Cieślik Julia (1f), Kipirzepa Katarzyna (1f), Kroczek Katarzyna (1f), Ozga Magdalena (1f),Palmąka Emilia (1f), Piotrowska Roksana (1f), Pietruszka Alicja (1f), Pozłótka Klara (1f), Snoch Małgorzata (1f), Wróblewska Anna (1f), Ślusarczyk Klaudia (1g),Bieniek Dominika (2a), Kieza Dominika (2f), Kurtyka Aleksandra (2g), Metryka Paulina (2g), Nyćman Natalia (2g), Skowron Aleksandra (2g), Uba Szymon (3d), Borusińska Wiktoria (3f), Kabała Marta (3f), Olszacki Paweł (3f). Dzięki ich zaangażowaniu udało się zebrać kwotę w wysokości: 5.961.41. Szczególne podziękowania zależą się na stępującym uczniom: Uba Szymon 3D, Biały Michał 1C, Olszacki Paweł 3F, Borusińska Wiktoria 3F, Kabała Marta 3F, Bieniek Dominika 2A, Metryka Paulina 2G, Ślusarczyk Urszula 1C, Bartosińska Kornelia 1C, Palmąka Emilia 1F, Olczyk Klaudia 1C, Kurtyka Aleksandra 2G, Snoch Małgorzata 1F 

– to oni właśnie zgromadzili w swoich puszkach największe kwoty pieniędzy.

Pieniądze zebrane podczas 24. Finału WOŚP przeznaczone będą na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich naszych wspaniałych wolontariuszy!


 

10 stycznia 2016  - Studniówka 2016

Za nami kolejna studniówka. W piątek gościliśmy w restauracji Hotelu Bińkowski, gdzie swój bal maturalny mieli uczniowie naszego liceum. Przygotowania do niego trwały wiele miesięcy.

Angażowali się w nie sami uczniowie, ale przede wszystkim rodzice, którzy byli organizatorami balu.

Norwidowską studniówkę rozpoczęto polonezem. Dziewczęta w szykownie dobranych sukniach, panowie w eleganckich garniturach. Rodzice nie kryli wzruszenia wpatrując się w swoje dorosłejuż pociechy, a nauczyciele zachwycali się klasą i elegancją z jaką ich podopieczni wykonali ten tradycyjny polski taniec.

Jak co roku, Norwidowski polonez to choreograficzny majstersztyk pełen efektownych figur, jednak żaden z tancerzy nie miał najmniejszych wątpliwości, w którą stronę w danej chwili poprowadzić swoją partnerkę.

To oczywiście efekt wielu prób przeprowadzonych pod kierunkiem naszych nauczycieli wychowania fizycznego.

Po polonezie nadszedł czas na oficjalne wystąpienia dyrektora pana Rafała Nowaka, przedstawiciela rodziców – pana Sławomira Klamki oraz przedstawiciela uczniów – Mateusza Rumińskiego.

Podziękowania, kwiaty, smaczny posiłek … i wreszcie szalona zabawa. Na ten jeden wieczór trzecioklasiści mieli szansę zapomnieć o nieuchronnie zbliżającym się egzaminie dojrzałości.

Studniówka 2016 z pewnością będzie dla absolwentów kolejnym miłym wspomnieniem związanym

z Liceum Norwida. Po latach przypomni im o wyjątkowej atmosferze charakterystycznej dla naszej szkoły …

Opiekun SUJustyna Kopycińska

Zobacz więcej na echodnia.eu


 

4 stycznia 2016 - Świętokrzyski Matematyczny Maraton Maturalny

Dnia 04.01.2016 r. uczniowie klasy III b: Anita Polit, Zuzanna Toporek, Tomasz Jarząbek i Jakub Skrzyniarz wzięli udział w Świętokrzyskim Matematycznym Maratonie Maturalnym.

Był to już wojewódzki finał konkursu matematycznego na poziomie rozszerzonym.

Tomasz Jarząbek otrzymał wyróżnienie w tymże konkursie. Dnia 06.01.2016 r. w Pałacyku T. Zielińskiego odebrał dyplom oraz nagrodę.


 

22 grudnia 2015 - Wigilia Szkolna

W dniu 22 grudnia odbyła się w naszym liceum Wigilia Szkolna, w której uczestniczyli zaproszeni goście, emerytowani nauczyciele, absolwenci, nauczyciele oraz uczniowie.

Dyrektor Rafał Nowak rozpoczął uroczystość krótkim przemówieniem, po którym proboszcz parafii pw Św. Krzyża w Kielcach – ks. Wiesław Wilkosz odczytał fragment Pisma Świętego dotyczący narodzin Jezusa Chrystusa.

W dalszej części rozpoczął się program artystyczny „Gdzie jest nasze Betlejem?” przygotowany przez uczniówklas: I c, I e, I f, II a, II d, III d, III e pod opieką p. Agaty Jedynak.

Aranżację muzyczną Wigilii szkolnej przygotował nasz ubiegłoroczny absolwent Maciej Chrzęszczyk, który był jednocześnie dyrygentem chóru.

Pomiedzy scenki ukazujące współczesne podejście do świąt Bożego Narodzenia wplecione zostały pastorałki i kolędy. W pierwszej kolejności można było posłuchać piosenki Eleni „Maleńka miłość”w wykonaniu naszej absolwentki Małgorzaty Grabdy (Główki).

W scenkach wystąpili:

Rafał Sochacki (III e) i Sebastian Kręgiel (III d), Jolanta Hunek (I c), Bartosz Kułagowski (I c), Michał Biały (I c), Julia Szablewska, Aleksandra Pawelec (I c), Paulina Jamrożek (I c), Kornelia Bartosińska (I c), Sylwia Bartkiewicz (I c), Filip Basa (I f), Kamila Zagórska (II a), Wiktoria Wicher (I c), Piotr Wilczyński (II a).

W chórze zaprezentowali się:

Martyna Pabis (I e), Joanna Gad (I e), Weronika Sobczyk (I e), Diana Kondera (I e), Anna Szymkiewicz (I e), Monika Brożek (I e), Maria Piróg (I e), Aleksandra Kulczycka (I e), Wiktoria Kaszuba (I e), Katarzyna Pilarz (I e), Sylwia Bartkiewicz (I c), Wiktoria Wicher (I c), Alicja Węgrzyn (I c), Aleksandra Półkoszek (II d), Piotr Wilczyński (II a) oraz absolwenci – Magdalena Górecka, Przemysław Chrzęszczyk oraz Rafał Kołodziejczyk.

Instrumentaliści:

Aleksandra Półkoszek – gitara,Przemysław Chrzęszczyk – saksofonPiotr Konopka - bęben

Całość występów dopełniała piękna scenografia przygotowana przez uczennice klasy 3b pod kierunkiem p. Marii Kalety oraz Anny Kopczyńskiej.

Na zakończenie głos zabrał ks. Biskup Marian Florczyk, który złożył wszystkim zebranym świąteczne życzenia.

Autor tekstu: p. Agata Jedynak


 

21 grudnia 2015 - Wspólne kolędowanie

Dnia 21.12.2015 klasa IIA odwiedziła Ośrodek Wsparcia dla osób obciążonych chorobą Alzheimera, w związku ze Świętami Bożego Narodzenia.

Młodzież przygotowała Jasełka, odbyło się wspólne kolędowanie.

Autor tekstu: p. Marzena Kmita


 

19 grudnia 2015 - Nasza uczennica zwyciężczynią I edycji konkursu Talent Świętokrzyski

Anna Karyś - uczennica naszego liceum (2e) - zostałazwyciężczynią I edycji konkursu TALENT ŚWIĘTOKRZYSKI.

 

Zmagania trwały od trzech miesięcy. 

Ania wystąpiła w zespole trójkowym akrobatyki sportowej wraz z koleżankami z klubu T.S.Piramida Kielce, (w którym trenuje akrobatykę od 6 lat) - Julią Gawryluk i Pauliną Białek.

Perfekcyjnie wykonane układy choreograficzne i piramidy zadecydowały o zwycięstwie.

Nagrodą jest wyjazd do Brukseli i 5000zł.

Serdecznie gratulujemy !!!


 

18 grudnia 2015 - Świąteczny Turniej Sportowy

W piątek odbył się Świąteczny Turniej Sportowy, w którym wzięło udział około 100 uczniów.

W ramach turnieju rozegrano mecze z siatkówki (9drużyn), koszykówki (4 drużyny) i piłki nożnej (6 drużyn).

Wyniki spotkań:

piłka nożna:

1 miejsce - klasa 3be

2 miejsce - klasa 1be

3 miejsce - klasa 2b

siatkówka:

1 miejsce - klasa 3be

2 miejsce - klasa 2d

3 miejsce - klasa 3bd

koszykówka:

1 miejsce - Mistrzowie

2 miejsce - Popek Team

3 miejsce - Terminatorzy

4 miejsce - Actimel

Mecz naczycieli z uczniami w piłkę koszykową zakończył się wynikiem 53 : 45 dla lepszych, czyli dla NAUCZYCIELI.


 

18 grudnia 2015 - WYJŚCIE NA WARSZTATY

We czwartek po raz kolejny uczniowie klas 2 g i 3 g uczestniczyli warsztatach na wydziale Filologii Obcych.

Warsztaty poprowadził dr Roman Czarny, a ich tytuł to:

Analysis of a rap song lyrics as a way of learning diverse American history and culture: Tupac Shakur's "Changes"

Warsztaty przeprowadzone były w ramach umowy o współpracy podpisanej z UJK.


 

18 grudnia 2015 - Zajęcia z chemii

Uczniowie klasy 3e mieli okazję wziąć udział w zajęciach, które przeprowadziła doktorantka Uniwersytetu Łódzkiego Wydziału Chemii mgr Kinga Kaczmarska (absolwentka naszej szkoły) na temat -"Reakcje redox w chemii organicznej" oraz zapoznała uczniów z ofertą jej uczelni.

 


 

15 grudnia 2015 - Wycieczka klasy 3e

  

Klasa 3e o profilu biologiczno-chemicznym pod opieką  p. Agnieszki Wożnickiej oraz p. Marty Kurkiewicz w ramach wycieczki edukacyjnej do Krakowa zwiedziła Muzeum Anatomii na UJ, po którym oprowadzałnas prof. J. Urbaniak, który w sposób profesjonalny opowiadał uczniom o ekspozycji preparatówanatomicznych. Następnie klasa udała się do Manufaktury Czekolady na ul.Szewskiej oraz do Muzeum Sztuki Współczesnej -"MOCAK".

 


5 grudnia 2015 - Piotr Gola Mistrzem Polski !!!

5 grudnia 2015, w Centrum Przygotowań Olimpijskich w Giżycku na Mazurach, odbyły się Mistrzostwa Polski w Trójboju Siłowym. 

W kategorii juniorów do lat 18 w wadze do 83 kg wystartował uczeń naszej szkoły Piotr Gola. Piotrek zaliczył siedem z dziewięciu podejść, a jego najlepsze wyniki to przysiad - 140 kg, wyciskanie leżąc - 107,5 kg, martwy ciąg - 210 kg, co wystarczyło do tytułu Mistrza Polski.

Gratulacje!!!

 


 

4 grudnia 2015 - X edycja Przeglądu Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej

4 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju odbyła się X edycja Przeglądu Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej. Swoje umiejętności wokalne przedstawiło na scenie 18 młodych artystów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego.

Nasze liceum reprezentowały dwie uczennice (pod opieką p. Marzeny Pietrasik), które zaśpiewały następujące utwory: 

Zuzanna Bogucka (klasa I g) „Strumień” (słowa: Piotr Rubik);

Wiktoria Mięsiak (klasa II c) „Miejcie nadzieję” (słowa: Adam Asnyk).

Ocena jury opierała się na doborze repertuaru, ogólnym wyrazie artystycznym oraz oryginalności wykonania.

Wyróżnienie w konkursie otrzymała Wiktoria Mięsiak.

Gratulujemy!!!

 


4 grudnia 2015 - Pozdrowienia dla "Kamy"

W piątek (04.12.2015), nasza szkolna brać licznie odpowiedziała na apel SU dotyczący nawiązania kontaktu z Panią Marią Stypułkowską- Chojecką. W związku ze zbliżającymi się świętami, postanowiliśmy wysłać "Kamie" bardzo osobiste pozdrowienia i życzenia, aby umilić jej ten szczególny czas. Przygotowaliśmy ponad 80 bardzo osobistych kart świątecznych, z których wiele było wykonanych osobiście i według własnego pomysłu przez naszych uczniów. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie mając nadzieję, że Pani Maria ucieszy się z naszej przesyłki ...

Maria Stypułkowska-Chojecka, ps. Kama (ur. 24 września 1926) - łączniczka batalionu „Parasol” Armii Krajowej, uczestniczka powstania warszawskiego, honorowa obywatelka miasta stołecznego Warszawy. Podczas okupacji niemieckiej uczestniczyła w rozpoznaniu i wzięła bezpośredni udział w 7 akcjach zbrojnych m.in. w Akcji Kutschera, Akcji Koppe, Akcji Stamm i Akcji Weffels. W czasie powstania warszawskiego przeszła szlak bojowy batalionu „Parasol". Członkini Zarządu Głównego ZBoWiD w kadencji 1974–1979. Od 29 kwietnia 2007 jest honorowym obywatelem miasta Piastowa. W dniu 31 lipca 2010 otrzymała honorowe obywatelstwo miasta stołecznego Warszawy. [źródło: Wikipedia]Opiekun SU

Justyna Kopycińska

 


 

2 grudnia 2015 - Nasi piłkarze ręczni finalistami XII edycji MLPR

2 grudnia 2015 roku, w hali Politechniki Świętokrzyskiej, odbył się finał XII Turnieju Mała Liga Piłki Ręcznej.

Nasi piłkarze, po bardzo zaciętej i emocjonującej walce o pierwsze miejce, pokonali ZST ze Skarżyska Kamiennej z wynikiem 18:9, wykazując dużą przewagę nad przeciwnikiem.

Chłopców do turnieju przygotował p. Andrzej Krawczyński. 

To wielki sukces naszych zawodników, serdecznie gratulujemy !!!

Skład drużyny:

Baranowski Piotr

Bodzioch Krystian

Gołąbek Piotr

Iwański Mikołaj

Konopka Piotr

Kościołek Jakub

Łabiński Władysław

Łapot Przemysław

Nioziołek Jakub

Olczyk Szymon

Sularz Bartłomiej

Zembrzowski Michał

Relacja z finałowego meczu na 

Relacja z zakończenia XII Turnieju Mała Liga Piłki Ręcznej 

  

Radio em Kielce - zobacz artykuł

Echo Dnia - zobacz zdjęcia

Fundacja Vive Serce Dzieciom - zobacz artykuł


 

2 grudnia 2015 - "CZAS ..." NA MEDAL!

"CZAS DZIADÓW" NAJLEPSZYM SPEKTAKLEM NA XX MIĘDZYSZKOLNYCH SPOTKANIACH TEATRALNYCH

Dziś (02.12.2015) na małej scenie Kieleckiego Centrum Kultury już po raz dwudziesty odbyły się organizowane przez VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach oraz Kieleckie Centrum Kultury Międzyszkolne Spotkania Teatralne mające przybliżyć uczniom wiedzę o teatrze poprzez udział w inscenizacjach oraz umożliwić zaprezentowanie własnych umiejętności aktorskich i scenograficznych.

Publiczność obejrzała w sumie pięć spektakli, w tym fragmenty przedstawienia pod tytułem „Czas Dziadów” przygotowanego przez Grupę Teatralną „NOSTRESS” pod kierownictwem profesora Krzysztofa Arendarskiego. Sztuka po raz pierwszy wystawiona została dla społeczności III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach w roku 2010, a ostatnio zaprezentowana także w zeszłym roku podczas obchodów Dnia Niepodległości.

Zobacz spektakl:  

Ponieważ organizowana cyklicznie w KCK impreza ma charakter konkursowy rozgrywany na szczeblu wojewódzkim, spektakle oceniane były przez profesjonalne JURY, które jako zwycięzców wskazało właśnie Grupę Teatralną NOSTRESS, a indywidualne wyróżnienie w kategorii dla najlepszej aktorki przyznało – Karolinie Kozieł.

To już trzecia statuetka zdobyta przez nasz teatr w tej imprezie i kolejna z wielu nagród indywidualnych, które cieszą tym bardziej, że poziom prezentowanych spektakli z roku na rok staje się coraz wyższy.Zwycięski skład tym razem stanowili:

SZEF GRUPY, AUTOR SCENARIUSZA I REŻYSER: p. Krzysztof Arendarski

AKTORZY:(w kolejności alfabetycznej): Banaś Agnieszka (I C), Brudzińska Kinga (II D), Długosz Paulina (II E), Fura Aleksandra (II F), Kosowski Paweł (II C), Kozieł Karolina (III C), Kułagowski Bartosz (I C), Mięsiak Wiktoria (II C), Moćko Patrycja (II E), Nawrot Dawid (I B), Olszacki Paweł (III F), Palmąka Emilia (I F), Piotrowska Roksana (I F), Półkoszek Alicja (I C), Rówińska Magdalena (II C), Rumiński Mateusz (III F), Susło Sylwia (III G), Woś Mikołaj (II E).

REALIZATORZY OŚWIETLENIA SCENICZNEGO: Basa Filip / Dereniewicz Justyna

REALIZATORZY DŹWIĘKU: Kuc Jakub / Krzemińska Agata

DOKUMENTACJA FILMOWA I FOTOGRAFICZNA: Lewicka Wiktoria / Kozieł Kamila

Dzięki nim grupa z „NORWIDA” przypomniała o tym, że utrzymuje na teatralnej mapie miasta i województwa wypracowywaną z powodzeniem przez kilka lat silną pozycję służącą wyraźnie promocji III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach jako placówki umożliwiającej młodzieży bezpośrednie obcowanie z kulturą wysoką oraz rozwijanie własnych zainteresowań i umiejętności.Warto też wspomnieć, że w zwycięskim spektaklu występowało też kilkoro debiutantów, którzy zaprezentowali się doskonale, co jest doskonałą wróżbą na przyszłość.

Pozostałe miejsca na podium zajęły ekipy z V Liceum Ogólnokształcącego im. ks Piotra Ściegiennego w Kielcach i Zespołu Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej (II miejsce ex aequo) oraz Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach (III miejsce).Serdeczne podziękowania dla wychowawców klas oraz nauczycieli uczących za życzliwość i wyrozumiałość dla naszych artystów w czasie ich wytężonej pracy nad spektaklem.Podziękowania i uściski dla wszystkich, którzy w nas wierzyli i którzy nas wspierali swą obecnością fizyczną lub duchową, ze szczególnym uwzględnieniem naszych członków - absolwentów.


1 grudnia 2015 - STOP DOPALACZOM

1 grudnia 2015r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbyła się konferencja podsumowująca kampanię edukacyjną pod nazwą „Trzeba zacząć od dorosłych”. Głównym celem kampanii było zwrócenie uwagi na problemdopalaczy wśród ludzi młodych, a także zwiększenie ich świadomości w zakresie niebezpieczeństw związanychz zażywaniem nieznanych narkotyków. 

W tym dniu zostały również wręczone nagrody w konkursach ogłoszonych przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty min. na film profilaktyczny p.n. „Stop Dopalaczom”, w którym to nasz uczeń Rafał Sochacki zajął 1 miejsce.

https://www.youtube.com/watch?v=qn3bfB-K4a0

https://www.youtube.com/watch?v=t1EpyefSwcE&feature=youtu.be

Zwycięskie filmy, nasz  - „Toksyczna miłość”:

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-38139

30 listopada 2015 - WYCIECZKA DO WARSZAWY

W dniach 30.11 oraz 01.12 klasy 2D oraz3C wraz z opiekunami p. Anną Bąblewską- Pastuszka, Katarzyną Kobiec oraz Lubow Prokop wyjechały na wycieczkę do Warszawy. 

Zwiedziliśmy budynki Sejmu oraz Senatu RP, Muzeum Powstania Warszawskiego, przepiekną Starówkę oraz Łazienki Królewskie. Nie dopisała nam tylko pogoda: padał deszcz, siekło gradem i wiał wiatr, ale dopisały nam humory. Bawiliśmy się znakomicie, stolica jest piękna nawet późną jesienią.

W Warszawie znaleźliśmy Norwida w Archikatedrze Św. Jana:

 

oraz w Łazienkach:

 


30 listopada 2015 - Światowy Dzień Spódnicy!

"Chcę oglądać Twoje nogi, nogi, nogi, nogi...", apelują w swoim przeboju Czarno-Czarni. Ich prośby zostały wysłuchane, 30 października bowiem obchodzony był w Norwidzie Dzień Spódnicy... Jak zwykle, rzesza wyluzowanych i lubiących zabawę ludzi przyłączyła się do świętowania. Oczywiście nie przyświecała im wyłącznie chęć wyeksponowania "odnóży" ;), ale również pewność, że spódnica ochroni ich przed złowrogimi atakami ciała pedagogicznego :) !

"Badania archeologiczne wykazały, że pierwsze ubrania przypominające spódnice były znane już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Były wykonywane głównie z trzciny lub ze słomy i nosili je również mężczyźni. Z czasem zarysował się wyraźny podział: panowie (za wyjątkiem Szkotów) przysposobili sobie spodnie, kobiety spódnice. Kształt i długość spódnic zmieniał się na przestrzeni wieków, sięgając obu ekstremów. Średniowieczne damy z wyższych sfer nosiły na przykład ogromne, szerokie spódnice, których średnica u dołu wynosiła nawet 3 metry. Z kolei rewolucja obyczajowa lat 60. przyniosła ze sobą miniówki, ledwie zakrywające bieliznę. Smutny okres dla wielu miłośników damskich wdzięków rozpoczął się w latach 70., kiedy to spodnie zawitały do kobiecych szaf, a tym samym zasłonięte zostawały kolejne pary nóg. Spodnie szybko przestały być manifestacją emancypacji i stały się integralną częścią damskiej garderoby. W wielu krajach zachodnich są również uważane za bardziej "przyzwoite" i profesjonalne. Dzień Spódnicy ma przekonać zarówno kobiety, jak i zatwardziałych męskich konserwatystów, że wraz ze spodniami należy zrzucić błędne poczucie pruderii. Spódnice dla mężczyzn lansuje sam guru mody - Marc Jacobs.." [źródło: kalbi.pl]

Opiekun SUJustyna Kopycińska


24 listopada 2015 - "RÓWNOŚĆ - OD SŁÓW DO CZYNÓW"

Grupa teatralna NOSTRESS w ramach tygodnia edukacji globalnej poprowadziła warsztaty w ZSOS nr 17.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych im. Karola Wojtyły - papieża Polaka w Kielcach kontynuują zapoczątkowane przed dwoma laty działania na rzecz budowania świadomości globalnych współzależności. 

Do współpracy w realizacji projektu zaprosili tym razem starszych kolegów z zaprzyjaźnionej szkoły - III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach. Członkowie prowadzonej przez prof. Krzysztofa Arendarskiego Grupy Teatralnej NOSTRESS: Aleksandra Fura (IIf), Magdalena Rówińska (IIc), Justyna Dereniewicz (IIc), Paweł Kosowski (IIc), oraz Bartosz Kułagowski (Ic), poprowadzili dziś z tej okazji przygotowane wspólnie warsztaty pod hasłem "Równość - od słów do czynów".

Tym samym przyłączyli się do corocznych obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej trwających w dniach 16 -22 listopada 2015 roku. 

Na przebieg warsztatów składały się między innymi:

- projekcja filmu "Robi", opowiadającego o warunkach życia młodego człowieka w Indiach;- gra o nierównościach, pozwalającej porównać dostęp do edukacji w Polsce i w Indiach;- zabawa dramowa dotycząca poszanowania różnorodności, równości i tolerancji;- dyskusja na temat szacunku należnego osobom odmiennym pod względem kulturowym, rasowym, płciowym, poglądowym;- quizie przypominającym założenia ruchu FAIRTRADE (sprawiedliwego handlu).

Warsztaty dowiodły, że podczas nauki i rozmowy o ważnych problemach można się też doskonale bawić w serdecznej atmosferze pełnej życzliwości i wzajemnego zrozumienia.To nie pierwsza i zapewne nie ostatnia nasza wizyta w gościnnych progach Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych im. Karola Wojtyły - papieża Polaka w Kielcach. 

 Dziękujemy za współpracę i serdeczne przyjęcie.

  


 

  19 listopada 2015 - XIII Edycja Dni Języków Obcych - Dzień Języka Niemieckiego

19 listopada 2015 Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach ─ Pracownia Projektów Europejskich, Edukacji Zawodowej i Informatycznej zaprosiło uczniów oraz nauczycieli języka niemieckiego na warsztaty językowe, w ramach Dni Języków Obcych – Dnia Języka Niemieckiego.

Była to trzynasta edycja Dni Języków Obcych, podczas których nauczyciele mieli okazję wzbogacić swój warsztat metodyczny, a uczniowie w przyjemny sposób poszerzyli swoje kompetencje językowe.

Zajęcia poprowadziła pani Ewa Ciemnicka, lider projektu DELFORT.

Tematem spotkania były : Weihnachten im Deutschunterricht – Ideenbörse.


 

18 listopada 2015 - MISTRZOSTWA KIELC W WYCISKANIU SZTANGI LEŻĄC

18 listopada 2015, w hali III LO, odbyły się MISTRZOSTWA KIELC W WYCISKANIU SZTANGI LEŻĄC.Do rywalizacji przystąpiło 16 zawodników i 1 zawodniczka, z sześciu kieleckich szkół ponadgimnazjalnych.

Zawody sędziowali: p. Wojciech Kardynalski, p. Albert Putowski i p. Rafał Sękowski.

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, które ufundował (tradycyjnie) Pan Piotr Kotwica (SPORTPOWER, VITAMINSHOP), a także pamiątkowe medale z okazji 70-lecia Klubu Sportowego Tęcza Kielce, które wręczał Prezes klubu - Pan Wojciech Kardynalski.

 Wyniki zawodów:

1 miejsce - Białek Joanna - VI LO - 52,5kg

Kategoria 1998 i młodsi - powyżej 74kg

1 miejsce - Krawczyk Kamil - ZSI - 125kg / 78,89

2 miejsce - Kumański Mateusz - ZSM - 112,5kg / 73,02

3 miejsce - Brożek Mateusz - VI LO - 100kg / 69,93

4 miejsce - Sala Patryk - III LO - 85kg / 58,73

5 miejsce - Kubicki Daniel - ZSI - 80kg / 50,79

6 miejce - Kruk Szymon - ZSI - 70kg / 48,25

7 miejsce - Matałowski Mateusz - ZSM - 65kg / 45

Kategoria 1998 i młodsi - do 74kg

1 miejsce - Jakubowski Kamil - ZSZ nr1 - 100kg / 82,232 miejsce - Kukulski Kacper - ZSZ nr1 - 85kg / 61,43

Kategoria 1997 i starsi - powyżej 74kg

1 miejsce - Gola Piotr - III LO - 110kg / 77,39

2 miejsce - Kubicki Maciej - ZSB nr 1 - 112,5kg / 72,66

Kategoria 1997 i starsi - do 74kg

1 miejce - Jarząbek Tomasz - III LO - 100kg / 74,22

2 miejsce - Burzawa Piotr - Liceum Katolickie - 97,5kg / 73,79

3 miejsce - Stachura Paweł - III LO - 75kg / 61,93

4 miejsce - Rosenov Adrian - ZSI - 65kg / 47,03


16 listopada 2015 - 39. Olimpiada Języka Niemieckiego

Już po raz 39 uczniowie z całej Polski, a w tym uczniowie naszej szkoły przystąpili do Olimpiady Języka Niemieckiego.

Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczęły się eliminacje szkolne. Niezmiernie ważne jest podkreślenie faktu, iż Olimpiada Języka Niemieckiego, jest nie tylko testem znajomości języka obcego, ale również jejpodstawowym celem jest zainteresowanie młodzieży językiem niemieckim, wartościami kulturowyminiemieckiego obszaru językowego oraz poznanie kultury, literatury krajów niemieckiego obszaru językowego. Pogłębienie wiedzy o krajach niemieckiego obszaru językowego ma służyć utrwaleniu pokojowegowspółistnienia pomiędzy narodami naszego kontynentu, lepszemu zrozumieniu odmiennych wartości kulturowych, wyjaśnieniu ich rozwoju i znaczenia dla wspólnego kształtu polityczno-geograficznego tego obszaru.

OLIMPIADA ma aktywizować uczniów, by poprzez celowe zdobywanie wiadomości podnosili ogólny poziom wiedzy, przygotowując się tym samym znacznie lepiej do samodzielnego studiowania. Celem OLIMPIADYjest również lepsze przygotowanie przyszłych kandydatów na studia neofilologiczne z zakresu filologii germańskiej. W obliczu tylu pozytywów, jakie niesie ze sobą Olimpiada Języka Niemieckiego, nie pozostajemi nic innego, jak życzyć naszym uczniom - „germanistom” powodzenia !

Autor tekstu: p. Edyta Solakiewicz


12 listopada 2015 - STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW DLA WERONIKI KOSTECKIEJ

 

12 listopada 2015r. w Zespole Szkół Społecznych im. Mikołaja Reja w Kielcach odbyło się uroczyste wręczenie Stypendiów Prezesa Rady Ministrów za rok szkolny 2014/2015.

Miło nam poinformować, że wśród wyróżnionych znalazła się także uczennica klasy 2c w naszym liceum - Weronika Kostecka, której w tym wyjątkowym momencie towarzyszył wychowawca profesor Krzysztof Arendarski. 

Ta nagroda to ogromne wyróżnienie. Otrzymuje ją tylko jedna osoba z każdej szkoły i zwykle jest to uczeń posiadający najwyższą średnią ocen lub wyróżniający się nieprzeciętnie w jednej dziedzinie wiedzy. Naszej Stypendystce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


10 listopada 2015 - Święto Niepodległości

10 listopada odbył się apel z okazji Święta Niepodległości.

Widowisko przygotowali uczniowie klas 3G (Ola Kaczmarczyk, Emilia Saytova, Sara Al Kantar), 3F (Wiktoria Borusińska, Mateusz Rumiński, Marta Kabała), oraz Ola Fura i Natalia Kopycińska.

Apel złożony był z części popularyzującej wiedzę o odzyskaniu niepodległości oraz z części artystycznej.

Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obejrzenia krótkich filmików o dziejach państwa polskiego i o historii Święta Niepodległości.

Ważnym elementem apelu była wizyta p. Ilony Oczkowskiej, weterana wojny w Zatoce Perskiej. Pani Oczkowska dzieliła się swoimi doświadczeniami z wojennego pobytu w Arabii Saudyjskiej. Mówiła, czym według niej jest nowoczesny patriotyzm.

W części drugiej mogliśmy usłyszeć ulubioną pieśń marszałka Józefa Piłsudskiego, czyli marsz "My, Pierwsza Brygada". 

Uczniów przygotowali: p. Elżbieta Fert-Cichecka, p. Małgorzata Życka i p. Andrzej Wysocki. 

Autor tekstu: p. Elżbieta Fert-Cichecka


8 listopada 2015 - MIĘDZYNARODOWY KONKURS POEZJI PUSZKINA

Joanna Borkowska uczennica klasy 2D III LO została laureatką III Międzynarodowego Puszkinowskiego Konkursu Twórczości Dziecięcej "Urodzeni dla natchnienia".

Asia wzięła udział w konkursie z inicjatywy pani Lubow Prokop, zaprezentowała wiersz A. S. Puszkina "Ja was lubił" z muzyką B. Szeremietiewa.

Wykonanie Asi, jej talent i wrażliwość muzyczna zostały docenione i spośród 2000 uczestników z całego świata zdobyła dyplom w kategorii wokalnej. Po odbiór nagrody Asia została zaproszona do Moskwy. Zwiedziła stolicę Rosji, a dodatkowo jeszcze Petersburg. W moskiewskiej gazecie wieczornej ukazał się artykuł o naszej uczennicy. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

LINK DO GAZETY  z artykułem o naszej uczennicy i krótkim filmem z ceremonii wręczania nagród.

LINK DO FILMU NA YOU TUBE

  


7-8 listopada 2015 - Mistrzostwa Polski w wyciskaniu sztangi leżąc

W dniach 7 i 8 listopada 2015 roku,  w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Polski w wyciskaniu sztangi leżąc.

Wystartował w nich uczeń klasy 3b Piotr Gola. Piotrek zaliczył dwie z trzech prób: 100 kg i 107,5 kg, co dało mu VI miejsce w Polsce.

  


31 października 2015 - KWESTA NA RZECZ RATOWANIA ZABYTKÓW CMENTARZY KIELECKICH

Jak co roku w dniach 31.10.2015 oraz 01.11.2015 uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami kwestowali na rzecz kieleckich cmentarzy . Dziękujemy wszystkim za przekazane datki.

Na zdjęciu uczniowie klasy 2D z nauczycielami i dyrektorem III LO - p. Rafałem Nowakiem.


30 października 2015 - Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych.

30 października odbył się w naszej szkole Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. 

Uczniowie z klas pierwszych, drugich i trzecich zmierzyli się z zadaniami dotyczącymi kulturoznawstwa, historii,  jak również  praktycznej wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Był to sprawdzian  nie tylko wiedzyrealio- i kulturoznawczej, ale  również samej znajomości języka niemieckiego, ponieważ wszystkie pytaniabyły w języku niemieckim.

Konkursowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych, nawiązująca tematycznie do zadań konkursowych. Wkrótce ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, a tymczasem zachęcamy do pozostania w kręgu tematycznymjęzyka niemieckiego, bo już 6 listopada odbędzie się 39 Olimpiada z języka niemieckiego.


29 października 2015 - Jubileusz XXV lecia Zespolu Placowek Szkolno Wychowawczych

Zespół Placowek Szkolno Wychowawczych w Kielcach obchodził Jubileusz XXV-lecia.Z tej okacji odbyła się w Katedrze uroczysta Msza Święta, w której wziął udział poczet sztandarowy III LO. 

Jako chorąży zadebiutował Rafał Iwan a w asyście tradycyjnie Karolina Głowacka i Paulina Wojciechowska.


22 października 2015 - Licealiści w Gimnazjum nr 4

W dniu 28 października w ramach akcji promującej nasze liceum uczniowie z grupy „Bez nazwy” pod opieką p. Anuty Walkiewicz i p. Agaty Jedynak wyruszyli na „podbój” kieleckich gimnazjów.

 Licealiści zaprezentowali w Gimnazjum nr 4 w Kielcach przy ul. Jasnej spektakl„A ty co wybierasz?”. Sztuka o tematyce profilaktycznej antyalkoholowej została przygotowanaprzez uczniów klas: 3e, 3f i 3 g pod opieką p. Anuty Walkiewicz.

W sztuce wystąpili:

Pijak - Mateusz Rumiński III fDuch - Katarzyna Bożęcka III eAnioł - Adrian Kozubek III gDiabeł - Wiktoria Kowalska III eŻona - Dagmara Lewandowska III eDziecko - Martyna Jabłko III eDyrektor - Kamila Latała III eMąż/ Obsługa sprzętu - Damian Kozłowski III e

Celem wyjazdów jest zapoznanie młodzieży gimnazjalnej z ofertą edukacyjną naszego liceum oraz przedstawienie go jako miejsca, gdzie można rozwijać swoje talenty.

Autor tekstu: p. Agata Jedynak


22 października 2015 - Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych

Dnia 22. 10. 2015r. w czwartek o godzinie 9.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 4 przy ul. Jasnej w Kielcach po raz kolejny odbyła się Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych w ramachOgólnopolskiego Tygodnia Kariery.  

Pośród zaproszonych gości, znaleźli się też przedstawiciele naszej szkoły. Panie Katarzyna Kobieci Aleksandra Wojda przy wsparciu uczniów, Zuzanny Toporek i Pawła Olszackiego, promowały III LO. P.Kobiec zaprezentowała naszą ofertę edukacyjną, a Paweł opowiedział o codziennym życiu szkołyz perspektywy ucznia. To wystąpienie spotkało się z entuzjastycznym odbiorem, a nasze stanowiskozaczęły oblegać zainteresowane grupy gimnazjalistów.

Rozdaliśmy mnóstwo ulotek i odpowiedzieliśmy na setki pytań. Mamy nadzieję, że uczniowieIII klas gimnazjum odwiedzą nas w Dniu Otwartym i od przyszłego września dołączą do naszej norwidowskiej rodziny.

Tekst: p. Aleksandra Wojda


13 października 2015 - Dobry start Piotra Goli

W dniach 16-18 października w hali kieleckiej Tęczy odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Seniorówi Weteranów w Trójboju Siłowym Klasycznym. Wystartował w nich uczeń klasy III B Piotr Gola.

Zawodnik zaliczył siedem z dziewięciu prób, a jego wyniki to: przysiad - 142,5 kg, wyciskanie leżąc - 100 kg, martwy ciąg - 210 kg. Piotrek zajął 7 miejsce w rywalizacji indywidualnej juniorów do lat 18, natomiast w klasyfikacji drużynowej juniorów do lat 18 wraz z ekipą z Tęczy wywalczył trzecie miejsce w Polsce!!!


13 października 2015 - DZIEŃ DAWCY SZPIKU - PRÓBA BICIA REKORDU GUINNESSA 

Dnia 13.10.2015 roku w Polsce obchodzony jest Dzień Dawcy Szpiku Kostnego. W tym roku nasza szkoła postanowiła włączyć się w jego obchody i z tej okazji uruchomiono tymczasowy punkt, w którym mieszkańcy Kielc będą mogli pobrać wymaz i zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Przez najbliższy tydzień wolontariusze Fundacji DKMS będą do Państwa dyspozycji.

W tych okolicznościach członkowie Norwidowskiej Masakry Rekordów Guinnessa postanowili w bardzo typowy dla nich sposób pokazać, jak ważna jest siła – zwłaszcza ta do życia. Z tej okazji uczniowie Norwida przy wsparciu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach stworzyli największy na świecie znak POWER. Aby go stworzyć zgromadzili na płycie boiska ponad 400 osób! Po przydzieleniu numeru i przypięciu opaski, uczniowie obu szkół zostali przydzieleni do poszczególnych grup. Ostatecznie udział w biciu rekordów wzięło równo 400 osób – w tym dyrektorzy Rafał Nowak oraz Dariusz Wójcik. Zadaniem uczestników było pozostać w ustawionej konfiguracji przez 10 minut – warunek konieczny do zaliczenia rekordu. Po 10 minutach przedstawiciele Wojska Polskiego, Policji oraz Urzędu Miasta jednogłośnie stwierdzili, że wszystkie wymogi zostały spełnione tym samym Norwid i Mechanik pobili dotychczasowy rekord.

Tekst: Paweł OlszackiZdjęcia: Sylwia Godowska, Kamila Kozieł


12 października 2015 - Pracownia Miast

Dnia 12.10.2015 roku uczniowie klasy III F – Paweł Olszacki i Mateusz Rumiński – reprezentowali naszą szkołęw dyskusji w ramach projektu „Pracownia Miast”.

W pierwszej części, uczestnicy spotkania podejmowali wiele ważnych tematów – od braku ciekawych wydarzeń kulturalnych, poprzez słynne przystanki, aż po postępujący proces wyludniania się miasta. Ten ostatni wzbudził najwięcej kontrowersji. Przez blisko 2 godziny uczestnicy szczegółowo omawiali każdą z możliwych przyczyn tegoż procesu.

Po krótkiej przerwie Adam Bojakowski, moderator dyskusji, podzielił jej uczestników na cztery kilkuosobowe zespoły. Nasi uczniowie stworzyli zespół razem z reprezentantami VI L. O. im. J. Słowackiego. Zadaniem grup było opracowanie realnego planu naprawczego. Na jego stworzenie mieli zaledwie kwadrans. Po tym czasie reprezentanci grup przystąpili do omawiania tego, co wymyśliła grupa. Przedstawicielami grupy licealistów zostali Paweł i Mateusz. Przez nieco ponad 5 minut poruszyli 5 bardzo ważnych aspektów ich planu. Już po pierwszym z nich, ich słowa zwróciły uwagę dyskutantów. Po zakończonej prezentacji zebrali gromkie brawa i wiele słów uznania ze strony dziennikarzy i przedsiębiorców.

Wnioski wysnute z drugiej części tej dyskusji zostaną przedstawione Prezydentowi Kielc, Wojciechowi Lubawskiemu.

Ważne linki:  www.kielce.wyborcza.pl - 1, www.kielce.wyborcza.pl - 2

Autor tekstu: Paweł OlszackiZdjęcia: Paweł Olszacki


7 października 2015 - Piłkarze ręczni w finale MLPR

Dnia 7 października drużyna piłkarzy ręcznych reprezentująca III LO, pod opieką p. Andrzeja Krawczyńskiego,wzięła udział w rozgrywkach XII edycji Turnieju Małej Ligi Piłki Ręcznej.

Mecze odbyły się na pięknej hali w Bogorii, od samego rana trwał maraton meczowy , w kórym wzieło udział 9 drużyn. Zespoły grały w dwóch grupach. Rozegranych zostało 16 meczów w pierwszej fazie turnieju. Publiczność wspomagała młodych zawodników. Największe wsparcie mieli gospodarze, ale i pozostałe zespoły, gdy miały miejsce ciekawe rozegrania, nagradzane były sowitymi brawami. Po dwa zespoły z obydwu grup awansowały do czwórki finalistów Małej Ligi. Rozegrane zostały jeszcze dwa mecze, które zadecydowały, że o pierwsze miejsce 2 grudnia zagrają: III LO z Kielc z ZST ze Skarżyska Kamiennej,a o trzecie miejsce – ZSP Nr 2 Włoszczowa z LO Bogoria.

Reprezentanci naszego liceum po bardzo zacietych walkach wygrali w swojej grupie i tym samym zagrają w finale o pierwsze miejsce z ZST Skarżysko-Kamienna.

Gratulujemy i trzymamy kciuki !!!

Skład drużyny:

Basiak Jakub Baranowski PiotrGołąbek PiotrIwański MikołajKonopka Piotr - najlepszy strzelec Turnieju - 9 bramekKościołek JakubŁabiński WładysławŁapot PrzemysławNiziołek JakubOlczyk SzymonZembrzowski Michał

Opiekun drużyny:

p. Andrzej Krawczyński

Rozegrane mecze:

ZST Skarżysko – Sichów DużyLO Bogoria – ZSE KielceZSP Nr 3 Włoszczowa – III LO KielceZSP Nr 2 Włoszczowa – ZSZ Nr 1 KielceZST Skarżysko – LO Nazaret KielceLO Bogoria – ZSP Nr 2 WłoszczowaZSP Nr 3 Włoszczowa – Sichów DużyIII LO Kielce – LO Nazaret KielceZSE Kielce – ZSZ Nr 1 KielceIII LO Kielce – Sichów DużyZSP Nr 3 Włoszczowa – ZST SkarżyskoZSP Nr 2 Włoszczowa – ZSE KielceLO Nazaret Kielce – Sichów DużyLO Bogoria – ZSZ Nr 1 KielceZSP Nr 3 Włoszczowa – LO Nazaret KielceIII LO Kielce – ZST Skarżysko

Wyniki spotkań - zobacz.


 

6 października 2015 - Marszobieg terenowy NORWID GÓRĄ

Dnia 6 pażdziernika 2015 sześcioro uczniów naszego liceum wraz z opiekunem, p. Konradem Luciakiem udało się na III edycję marszobiegu terenowego Norwid Górą. Celem głównym tej inicjatywy jak zawsze było zwrócenie uwagi uczestników na takie wartości jak : przybliżenie walorów turystyczno -  rekreacyjnych Gór Świętokrzyskich oraz możliwości z jakimi wiąże się czynne uprawianie różnych form aktywności fizycznej w tym miejscu, zwrócenie uwagi na wielkie zasoby przyrodniczo - kulturowe Świętokrzyskiego Parku Narodowego, integracja w grupie rówieśniczej oraz czerpanie jak największej radości ze ''Złotej Polskiej Jesieni ", która towarzyszyła nam na całej trasie.

W tym roku pokonaliśmy 25 km z Nowej Słupi przez Święty Krzyż, Hutę Szklaną, Łysicę aż do Krajna Zagórze. Podczas marszobiegu w którym krótkie przebieżki przeplatane były szybkim marszem dawaliśmy z siebie jak najwięcej aby w końcu odcinek ten pokonać w cztery godziny. Przerwy ok.45 min.wykorzystane były na ciekawostki miejsc takich jak Bazylika na Świętym Krzyżu gdzie oprócz chwili zadumy mogliśmy wspomnieć naszego patrona Cypriana Kamila Norwida, który w roku 1841 przybywał w tych okolicach i pewnie czerpał z nich "wenę do pisania swoich dzieł " czego dowodem jest tablica upamiętniająca to wydarzenie, a pamięć o nim w tym zakątku była naprawdę żywa i tu "naprawdę" można było poczuć ,że Norwid - rzeczywiście jest - Górą   Minęliśmy także słynnego EMERYKA i odwiedziliśmy zagrodę chłopską w Kakoninie oraz na moment zatrzymaliśmy się przy żródełku Św. Franciszka gdzie zostały wręczone pamiątkowe medale dla uczestników. Następnie udaliśmy się do karczmy regionalnej w Krajnie na poczęstunek po którym z coraz większym bólem nóg, powolnym tempem udaliśmy się do autobusu i odjechaliśmy do domu w nadziei, że będzie jeszcze kiedyś możliwość przejścia "jeszcze" trudniejszego odcinka nie tylko naszych wspaniałych Świętokrzyskich Pagórków...

Uczestnicy rajdu:Rówińska Magdalena,Feliszek Daria, Chrobot Marta, Pyczek Dominika, Nawrot Dawid, Staszewski Kacper.

Autor tekstu i opiekun grupy: p. Konrad Luciak


 

 28 września 2015 - Ślubowanie klas I

 

„Szukaj swoich przyjaciół, dla innych miej męstwo! Miłość nie bitwą żyje, życiem jej zwycięstwo.” Cyprian Kamil Norwid

28 września 2015 roku, zgodnie z tradycją,  odbyło się w naszej szkole, ślubowanie uczniów klas pierwszych. W tym uroczystym dniu, najmłodsi przedstawiciele braci uczniowskiej  III LO zostali w sposób symboliczny włączeni do grona uczniów. Każdy pierwszoklasista  wspomina zwykle ten dzień jako wyjątkowy. Podniosła atmosfera, oprawa artystyczna, tekst przysięgi, symboliczny moment ślubowania nie pozwalają wymazać ze wspomnień tej uroczystości. Poczet sztandarowy wprowadził sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. 

Do głównych bohaterów spotkania kilka słów skierował najpierw dyrektor szkoły,  p. Rafał Nowak, a następnie  przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, Mateusz Rumiński.

Program poetycko – muzyczny, na który złożyły się teksty patrona szkoły oraz piosenki poetyckie zaprezentowali uczniowie klas 2. i 3., pod opieką p. Jolanty Herman we współpracy z p. Elżbietą Fert – Cichecką i p. Mateuszem Pustułą. Ten ostatni, znany raper, występujący pod pseudonimem Rover, przekonał nas, że poezja Norwida wciąż  pozostaje żywa i nawet w wersji rapowejnie traci swej wyjątkowości.

Życzymy Wam, uczniowie klas pierwszych, aby słowa przysięgi, którą składaliście podczas ślubowania, stały się Waszym życiowym mottem. 

Autor tekstu: p. Elżbieta Fert-Cichecka

 Zdjęcia: Paweł Olszacki


25 września 2015 - III Gra Miejska "Europejski Dzień Języków"

W piątek (25.09.2015) uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w III Grze Miejskiej "Europejski Dzień Języków".

Podzieleni na trzyosobowe zespoły wyruszyli do centrum mista, by tam w wyznaczonych miejscah realizowaćposzczególne zadania i zdobywać punkty. Musieli przy tym wykazać sie znajomością języków obcych,angielskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego, a nawet języka migowego.

Było dużo zabawnych sytuacji i ostrej rywalizacji. Nie udało nam się stanąć na podium, ale warto podkreślić, że drużyna z klasy 2D (Julka Buczyńska, Kinga Brudzińska i Kasia Wlazły) uplasowała się na czwartym miejscu.

Autor tekstu: p. Anna Bąblewska-Pastuszka


24 września 2015 - REKORD GUINESSA POBITY

Dnia 24.09.2015r. członkowie Norwidowskiej Masakry Rekordów Guinnessa pobili kolejny rekord – owijanie ludzi gazetą na czas. Tym razem rekord był bity, aż w dwóch kategoriach: osiem osób owijało dwie osoby oraz jedna osoba owijała jedną osobę. Biciu rekordu towarzyszyło wiele emocji. Dodatkowo atmosferę podgrzały uczennice klas I, które zatańczyły zumbę.

Uczniowie bijący rekord mieli nie lada wyzwanie do pokonania. Chcąc ustalić nowe rekordy musieli owinąć zawodniczki w mniej niż 1 minutę i 59 sekund – w pierwszej kategorii, 3 minuty i 5 sekund – w drugiej. Do ostatniego momentu nie byliśmy pewni czy uda nam się pobić owe rekordy. Ostatecznie uczniowie naszej szkoły podyktowali nowe zasady gry pobijając oba rekordy! Od 24 września nowy czas w pierwszej kategorii wynosi dokładnie 1 minuta 49 sekund i 25 setnych sekundy, w drugiej zaś 2 minuty 56 sekund 71 setnych sekundy.

Nad prawidłowym przebiegiem bicia rekordu czuwali bezstronni sędziowie.

Pomysł na bicie rekordu i pierwsze próby pojawiły się już przed wakacjami. W nowym roku szkolnym powróciliśmy do pracy nad tym wydarzeniem. Celem akcji było promowanie zachowań proekologicznych oraz zwrócenie uwagi na problem z zaśmiecaniem planety.

Już w przyszłym miesiącu kolejny rekord – znak POWER ułożony z ludzi. Tą akcją będziemy zachęcać do oddawania szpiku i komórek macierzystych.

Tekst: Kamila Kozieł/Paweł OlszackiZdjęcia: Kamila Kozieł


 

22 września 2015 - Poczet sztandarowy reprezentuje 3LO

22 września 2015 r. Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcachotrzymał imię Danuty Siedzikówny, ps. "Inka".

Na uroczystej mszy świętej odprawionej w Bazylice Katedralnej obecny był dyrektor szkoły pan Rafał Nowakoraz poczet sztandarowy III LO. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Kielcpod Kieleckie Centrum Kultury, gdzie odbyła się część artystyczna obchodów.


 

18 września 2015 - Amerykanie w Norwidzie W piatek 18.09.2015r odbyła się ciekawa lekcja kulturoznawcza z udziałem rodzimych użytkownikówjęzyka angielskiego zorganizowana we współpracy z Samorządowym Ośrodkiem DoradztwaMetodycznego i Doskonalenia Nauczycieli.

Gościliśmy w szkole Alice i Terry'ego Lanngehenningów z Teksasu, którzy w interesujący sposób opowiedzieli nam o swoim regionie. Uczniowie klas 2D i 2E mieli szansę wykazać się swojąznajomością języka angielskiego i aktywnie angażowali się w zajęcia.

Autor tekstu: p. Anna Bąblewska-Pastuszka


18 września 2015 - MSZA ŚWIĘTA Z OKAZJI ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO

W czasie gdy pierwszoklasiści byli na obozie integracyjnym, uczniowie klas II i III wraz z opiekunami uczestniczyli we Mszy Świętej inaugurującej rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016w Kościele pw. Świętego Krzyża w Kielcach.

 


17-18 września 2015 - Obóz integracyjny klas I

Początek życia każdego norwidowskiego ucznia nie może odbyć się bez tradycyjnego obozu integracyjnego. Jak co roku, przy rewelacyjnej pogodzie, nasi pierwszoklasiści wyruszyli do Sielpi.  Już w drodze niektóre z wiozących ich autokarów rozbrzmiewały chóralnym śpiewem (a lista przebojów była naprawdę bardzo urozmaicona). 

Po przybyciu na miejsce, wszyscy uczestnicy wpadli w wir rozgrywek sportowych zorganizowanych przez nauczycieli WF-u . Przeciąganie liny, sztafeta, „rozgniatanie” baloników to tylko niektóre z konkurencji. Wychowawcy klas, z niemniejszym poświęceniem niż ich podopieczni, zdobywali cenne punkty. Rywalizacji towarzyszyły doping kibiców oraz muzyka, śpiew i spontaniczny (momentami nawet trudny do opanowania :) taniec w wykonaniu pierwszaków i ich wychowawców. Nadeszła pora na przygotowania klas do prezentacji. Próby poszczególnych grup przebiegały w ścisłej tajemnicy, a efekt końcowy był imponujący. Każda klasa starała się jak najlepiej zaprezentować w zabawnej scence, pieśni czy wierszu własnego autorstwa. Wreszcie nadszedł czas na tradycyjne otrzęsiny. Samorząd Uczniowski zbadał umiejętności norwidowskiego „narybku” w dziedzinie wykazania się wrodzoną inteligencją, sprawnego spożycia nabiału oraz miauczenia największych przebojów muzyki disco polo … Nie obyło się również bez prezentacji drużyn uczniów i wychowawców. Gracja z jaką wychowawczynie wykonały taniec łabędzi rozłożył na łopatki ekipę uczniowską tańczącą znany skądinąd przebój weselny. Zabawa była przednia a doping fantastyczny. Ostatecznie w zmaganiach zwyciężyła klasa I E, która w nagrodę otrzymała 1 dodatkowy dzień wolny do wykorzystania na wycieczkę.Po kolacji i ognisku, na którym I b (i nie tylko) prezentowała swoje umiejętności akompaniatorsko-wokalne,  przyszedł czas na dyskotekę. DJ Mateusz (Rumiński) wychodził ze skóry, aby sprostać gustom muzycznym tancerzy :) . Noc przebiegła bardzo spokojnie, wszyscy grzecznie spali … , więc nie wiedzieć czemu rano byli mocno zmęczeni. Nikomu nie przeszkodziło to jednak w udziale w grach zespołowych, biegu przełajowym czy klasowym rekonesansie po pięknej okolicy. O obozie integracyjnym można by długo pisać, jednak jego wyjątkowej atmosfery nie są w stanie oddać żadne słowa. Na tak fantastyczną zabawę mają szansę tylko uczniowie NORWIDA !!! Autor tekstu: naoczny świadek i opiekun SU –opiekun SU – p. Justyna Kopycińska

Zdjęcia:p. Justyna KopycińskaMateusz RumińskiPiotr Konopka

 


 

 04.09.2015 - CZYTANIE LALKI

4 września 2015 w VI LO im. Juliusza Słowackiego w Kielcach odbyło się czytanie "Lalki" Bolesława Prusa. Norwida reprezentowały uczennice klasy 3G: Aleksandra Kaczmarczyk, Emilia Saytova i Sylwia Susło.

Dziewczyny czytały fragment rozmowy Stanisława Wokulskiego z panią Wąsowską.Każde liceum przygotowało pytania dotyczące przeczytanego fragmentu. Nasze reprezentantki wykazały się dużą wiedzą i dobrą pamięcią.

Honorowy patronat nad akcją objął Prezydent RP.

Autor tekstu: p. E. Fert-Cichecka


 

01.09.2015 - ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

 

1 września 2015 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego, w obecności pocztu sztandarowego III L.O. pan dyrektor Rafał Nowak,przywitał uczniów oraz nauczycieli.

W swoim wystąpieniu nawiązał również do wydarzeń z 1 września 1939 roku i II wojny światowej.Pamięć poległych uczczono minutą ciszy.


III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
IM. CYPRIANA KAMILA NORWIDA W KIELCACH

ul. Jagiellońska 4
25-613 Kielce


tel. 41 367 61 61

fax 41 367 69 19


sekretariat: 3lo@3lo.kielce.pl
dyrektor szkoły: dyrektor@3lo.kielce.eu


Polityka plików cookies
Deklaracja dostępności
RODO


 

Image